Lincoln Chafee


Lincoln Chafee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lincoln Davenport Chafee (ur. 26 marca 1953 w Warwick, Rhode Island) – amerykański polityk, senator ze stanu Rhode Island (wyznaczony do Senatu w 1999, wybrany w 2000), do 2007 roku członek Partii Republikańskiej, od 2011 roku gubernator stanu Rhode Island.

Gdy jego ojciec, John Chafee, senator od 1976, ogłosił że odejdzie na emeryturę po roku 2000, Lincoln Chafee, który był wówczas burmistrzem Warwick, ogłosił chęć ubiegania się o zwolnione przez niego miejsce w wyborach roku 2000. Gdy John Chafee zmarł niespodziewanie 24 października 1999, gubernator stanu Rhode Island Lincoln Almond wyznaczył na jego miejsce jego syna, by zasiadał w Senacie do końca kadencji. Lincoln Chafee wygrał wybory w 2000 pokonując Roberta Weyganda stosunkiem głosów 57% do 41%.

Podczas swej kadencji Chafee okazał się najbardziej liberalnym senatorem ze swojej partii (podobnie jak wcześniej jego ojciec). Często krytykował działania administracji George’a W. Busha, a po wyborach prezydenckich roku 2004 oświadczył że nie głosował na niego, wzywając wcześniej innych republikanów, aby uczynili to samo i zamiast Busha juniora dopisali na listę (co jest możliwe w amerykańskim prawie wyborczym) byłego prezydenta George’a H.W. Busha. Był jedynym senatorem z Partii Republikańskiej który zagłosował przeciwko rezolucji dającej prezydentowi Bushowi pozwolenie na użycie siły przeciwko Irakowi. Jako jedyny także głosował przeciwko zatwierdzeniu Samuela Alito na sędziego Sądu Najwyższego.

W wyniku tych działań Chafee zaliczany jest do tzw. RINO (republikanów tylko z nazwy).

Nie uzyskał drugiej pełnej kadencji, w wyborach które odbyły się 7 listopada 2006. Jego następcą z Partii Demokratycznej będzie Sheldon Whitehouse. Pomimo swoich liberalnych poglądów i popularności w stanie Chafee przegrał, ponieważ ludność stanu przeważająco popiera Partię Demokratyczną, a Chafee, mimo swojej wyraźnej opozycji wobec przywódców konserwatywnych partii, jednak należał do niej, co nie było, w zgodnej opinii ekspertów, czynnikiem dodatnim w tamtorocznej kampanii.

Jego kadencja upłynęła 4 stycznia 2007. Obecnie spekuluje się, iż poważnie myśli o opuszczeniu szeregów Partii Republikańskiej (mówiono o tym już w 2001 i 2003). Być może będzie wtedy mieć duże szansę na powrót na scenę polityczną, jako demokrata albo sprzymierzony z nimi niezależny (jak np. niegdyś Jim Jeffords). Atutem są liberalne poglądy oraz opinia przeciwnika głęboko niepopularnego, zwłaszcza w Nowej Anglii, Busha.

Chafee, poza opozycją wobec interwencji w Iraku i nominacjom sędziowskim, zajmuje też następujące stanowisko w różnych sprawach:

  • Stanowczo popiera prawo do przerywania ciąży
  • Jako jeden z nielicznych senatorów i jedyny republikanin popiera dopuszczenie możliwości legalizacji małżeństw osób tej samej płci
  • Popiera ochronę środowiska naturalnego
  • Sprzeciwiał się cięciom podatków dla najzamożniejszych wprowadzonym przez Busha
  • Sprzeciwia się instytucji kary śmierci we wszystkich formach
  • Popiera legalizację i rozwój badań nad komórkami macierzystymi w celach medycznych

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lincoln Chafee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy