Linda Grubben


Linda Grubben w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linda Grubben zd. Tjørhom (ur. 13 września 1979 w Stavanger) – norweska biathlonistka, srebrna medalistka olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze osiągnęła w 1997 roku, startując na mistrzostwach świata juniorów w Forni Avoltri. Wraz z koleżankami z reprezentacji zdobyła tam złoty medal w sztafecie. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Valcartier była druga w sprincie i sztafecie. Ponadto na mistrzostwach świata juniorów w Pokljuce zdobyła srebrne medale w sprincie i biegu pościgowym oraz brązowy w biegu indywidualnym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 12 lutego 2000 roku w Östersund, zajmując 27. miejsce w sprincie. Pierwsze punkty (w sezonach 1984/1985-1999/2000 punktowało 25. najlepszych zawodniczek) wywalczyła 22 lutego 2000 roku w Oslo, kiedy zajęła 14. miejsce w biegu indywidualnym. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła 27 stycznia 2002 roku w Anterselvie, kończąc rywalizację w biegu pościgowym na trzeciej pozycji. Wyprzedziły ją tylko rodaczki: Liv Grete Poirée i Gunn Margit Andreassen. W kolejnych startach jeszcze 21 razy stawała na podium, odnosząc przy tym osiem zwycięstw: 13 grudnia 2002 roku w Östersund, 8 stycznia 2005 roku w Oberhofie i 9 marca 2006 roku w Pokljuce była najlepsza w sprincie, 25 stycznia 2004 roku w Anterselvie i 26 marca 2006 roku w Oslo wygrała biegi masowe, 3 grudnia 2006 roku w Östersund i 7 stycznia 2007 roku w Oberhofie wygrała biegi pościgowe, a 7 lutego 2007 roku w Anterselvie triumfowała w biegu indywidualnym. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2002/2003, kiedy była szósta w klasyfikacji generalnej. Ponadto w sezonie 2002/2003 zwyciężyła w klasyfikacji biegu indywidualnego.

Podczas mistrzostw świata w Oberhofie w 2004 roku razem z Gro Marit Istad-Kristiansen, Gunn Margit Andreassen i Liv Grete Poirée zdobyła złoty medal w sztafecie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Hochfilzen wywalczyła brązowy medal w biegu indywidualnym ulegając tylko Niemce Andrei Henkel i Chince Sun Ribo. Następnie razem z Halvardem Hanevoldem, Torą Berger i Ole Einarem Bjørndalenem zdobyła srebrny medal w sztafecie podczas mistrzostw świata w Pokljuce w 2006 roku.

Najwięcej medali zdobyła na mistrzostwach świata w Anterselvie w 2007 roku, gdzie trzykrotnie stawała na podium. Najpierw zajęła drugie miejsce w biegu pościgowym, rozdzielając Niemkę Magdalenę Neuner i Annę Carin Zidek ze Szwecji. Następnie zwyciężyła w biegu indywidualnym, zostając pierwszą od 29 lat norweską mistrzynią świata w tej konkurencji. Pozostałe miejsca na podium zajęły Francuzka Florence Baverel-Robert i Martina Glagow z Niemiec. Cztery dni później wspólnie z Torą Berger, Ann Kristin Flatland i Jori Mørkve zajęła trzecie miejsce w sztafecie.

W 2002 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, zajmując 39. miejsce w biegu indywidualnym. W sztafecie, razem z Ann-Elen Skjelbreid, Gunn Margit Andreassen i Liv Grete Poirée wywalczyła srebrny medal w sztafecie. Brała też udział w igrzyskach w Turynie w 2006 roku, gdzie zajęła między innymi 14. miejsce w biegu masowym, 15. w biegu pościgowym i piąte w sztafecie.

Latem 2006 wyszła za mąż za norweskiego trenera biathlonu Rogera Grubbena. W 2007 roku zakończyła karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Linda Grubben" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy