Longford (hrabstwo)


Na mapach: 53°40′00″N 7°45′00″W/53,666667 -7,750000

Longford (hrabstwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Longford (irl. Contae an Longfoirt) – hrabstwo leżące na północnym zachodzie irlandzkiej prowincji Leinster.

Istnieje tysiącletni związek Longford z klanem Farrel. O’Fearghailowie byli gaelickimi władcami Annaly (w przybliżeniu środkowej Irlandii, łącznie z dzisiejszym hrabstwem Longford) i wywodzą swoje korzenie od bitwy o Clontarf. Główną bazą klanu było miasto Longford. Straciwszy kontrolę nad tym terytorium 400 lat temu, klan mieszkał i wojował za granicą. Jednak większość jego członków powróciła i osiedliła się znowu w Longford. Dzisiaj nazwisko Farrell jest jednym z najliczniejszych w hrabstwie, a miasto Longford pozostaje centrum handlu i administracji.

Ruiny klasztorów w miastach Ardagh, Abbeylara, Abbeyderg i Wyspie Inchcleraun na rzece Shannon przypominają o długiej historii chrześcijaństwa w tym hrabstwie.

Większość Longford leży w dorzeczu rzeki Shannon, która stanowi zachodnią granicę. Liczne jeziora, mokradła, pastwiska i bagna charakteryzują Longford generalnie jako położone nisko: najwyższym punktem jest Carn Clonhugh – 279 m. Rozwinięta jest tam hodowla bydła i owiec oraz uprawa owsa i ziemniaków.

Większe miasta hrabstwa:

Przypisy | edytuj kod

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
Kontrola autorytatywna (hrabstwo w Irlandii):
Na podstawie artykułu: "Longford (hrabstwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy