Louis Agassiz


Louis Agassiz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean Louis Rodolphe Agassiz (ur. 28 maja 1807 w Môtier, Szwajcaria, zm. 14 grudnia 1873 w Cambridge, Massachusetts, Stany Zjednoczone) – szwajcarski zoolog, paleontolog, geolog i glacjolog.

Spis treści

Kariera naukowa | edytuj kod

Od 1831 profesor uniwersytetu w Neuchâtel w Szwajcarii, od 1846 uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Założyciel Muzeum Zoologii Porównawczej w Cambridge. Przeciwnik darwinizmu. Przyczynił się do rozwoju systematyki kopalnych mięczaków i ryb. Uważał, że gatunki nie ulegały przekształceniu, ale były niszczone w kolejnych katastrofach. Jako pierwszy rozpowszechnił hipotezę stworzoną przez Jensa Esmarka o istnieniu wielkiego zlodowacenia w czwartorzędzie. Był rasistą; uważał, że poszczególne rasy ludzkie wywodzą się od różnych przodków (poligenizm), przy czym tylko biała pochodzi od Adama[1].

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w miejscowości Môtier w francuskojęzycznym kantonie Neuchâtel. Edukację rozpoczął w szkołach elementarnych w Biel i Lozannie. Następnie studiował medycynę na uniwersytetach w Zurychu, Heidelbergu i Monachium. W 1829 otrzymał tytuł doktora uniwersytetu w Erlangen, w 1830 doktora medycyny na uniwersytecie w Monachium. Od 1846 profesor zoologii i geologii na uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Na jego cześć nazwano plejstoceńskie Jezioro Agassiz.

W XIX wieku wykłady Agassiza Plan stworzenia. Odczyty o podstawach przyrodzonych powinowactwa ze zwierzętami na język polski przetłumaczył Karol Jurkiewicz, a wydał je Maurycy Orgelbrand w Warszawie w 1876 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Siddhartha Mukherjee: Gen. Ukryta historia. Wołowiec: Czarne, 2017, s. 365. ISBN 978-83-8049-493-0.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Louis Agassiz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy