Louis Leakey


Louis Leakey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Louis Seymour Bazett Leakey (ur. 7 sierpnia 1903 w Kabete w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, zm. 1 października 1972 w Londynie) – kenijski archeolog i paleoantropolog pochodzenia brytyjskiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Kabete w Brytyjskiej Afryce Wschodniej (obecnie Kenia) w rodzinie angielskich misjonarzy. Miał dwie starsze siostry – Gladys i Julię, oraz młodszego brata – Douglasa. W latach 1922-26 studiował antropologię i archeologię w St John’s College na Uniwersytecie Cambridge, a następnie został członkiem tego kolegium[1].

Praca naukowa | edytuj kod

Jego odkrycia dostarczyły dowodów, że człowiek jest gatunkiem znacznie starszym, niż sądzono. W 1931 rozpoczął badania w wąwozie Olduvai (Oldupai) w Tanzanii. W 1933 poznał, już jako człowiek żonaty, swą późniejszą towarzyszkę życia, Mary. W 1944, w Kenii, urodził się ich syn, Richard. W 1959 Mary Leakey znalazła w Olduvai fragment czaszki wczesnego hominida zaliczonego przez nią do rodzaju Zinjanthropus (obecnie Paranthropus), szacowany na 1,75 mln lat[2].

W 1964 również w Olduvai Leakey odkrył szczątki Homo habilis – wraz z wykonanymi przezeń narzędziami. Postawił hipotezę, że to właśnie H. habilis, żyjący w Afryce Wschodniej w tym samym czasie co australopiteki, jest przodkiem człowieka współczesnego. Krytykowany za „nadinterpretację” swojego odkrycia, zaczął wycofywać się z badań terenowych, oddając się pisaniu książek i wykładom. Rozpoczął wówczas kilka ważnych programów badawczych: nad szympansami (Jane Goodall) i nad gorylami (Dian Fossey) - kilka lat później wsparł również projekt badania orangutanów prowadzony przez Birutė Galdikas[3].

Późniejsze odkrycia Leakeyów dowodzą, że miał rację, a H. habilis faktycznie stanowił ogniwo łączące australopiteki z Homo erectus. Był autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Inne odkrycia Louisa Leakeya:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wiley-Blackwell Encyclopedia ↓.
  2. Artykuł o odkryciu L.S.Leakey'a. [dostęp 07-02-2013].
  3. Polskie Towarzystwo Etologiczne - Louis S. B. Leakey. [dostęp 07-02-2013].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Louis Leakey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy