Lublinek (stacja kolejowa)


Na mapach: 51°43′15″N 19°21′34″E/51,720833 19,359444

Łódź Lublinek (stacja kolejowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Lublinek (stacja kolejowa)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łódź Lublinekstacja kolejowa położona na południowo-zachodnich obrzeżach Łodzi, w dzielnicy Polesie, w pobliżu osiedla Lublinek i Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta, przy przejeździe kolejowo-drogowym przy ulicy Sanitariuszek.

W roku 2017 stacja obsługiwała 50–99 pasażerów na dobę[1].

Leżąca w dość dużym oddaleniu od centrum Łodzi stacja jest jednym z najmniejszych, czynnych dla ruchu pasażerskiego, elementów kolejowej mapy miasta. Jednocześnie dogodna lokalizacja na trasie między Łodzią Kaliską a Sieradzem (będącej jednocześnie „przelotówką” m.in. do Wrocławia, Poznania lub Kostrzyna nad Odrą) oraz bliskość lotniska sprawiają, iż jej utrzymanie wciąż jest opłacalne. Stacja pełni rolę przystanku kolejowego, na którym zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kursujące w relacji Łódź Kaliska – Sieradz (do 10 czerwca 2018 r. zatrzymywały się na stacji także pociągi REGIO przyjeżdżające do Łodzi Kaliskiej ze stacji Poznań Główny i Wrocław Główny). W pobliżu stacji znajduje się bocznica dla pociągów towarowych prowadząca do punktu zrzutu materiałów sypkich, a także nieczynna bocznica do podstacji trakcyjnej. Od stacji odchodziła również bocznica prowadząca w kierunku zakładów ceramicznych na Smulsku, obecnie jej pozostałością jest fragment toru przechodzący przez ul. Maratońską.

Stacja jest jedynym przystankiem kolejowym w Łodzi, który nie ma w swojej nazwie nazwy miasta. W pobliżu stacji zatrzymują się autobusy MPK – Łódź linii 68A (Retkinia – Chocianowice IKEA) i 68B (Retkinia – Pabianicka-Dubois).

W 2018 r. radni miasta Łódź zwrócili się do PKP PLK z wnioskiem o zmianę nazwy stacji na Łódź Lublinek, w związku z położeniem stacji na terenie tego miasta. PKP PLK przychyliła się do wniosku[2], zapowiadając realizację wniosku w czerwcu 2020 roku[3].

W nowym rozkładzie jazdy obowiązującym od 14 czerwca 2020 roku pojawia się nowa nazwa stacji Łódź Lublinek.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].
  2. KasperK. Fiszer KasperK., Łódź: Stacja Lublinek wreszcie zmieni nazwę, www.transport-publiczny.pl, 3 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-11]  (pol.).
  3. Zmiany nazw stacji w Łodzi i Olsztynie w czerwcu tego roku, www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2020-02-21]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lublinek (stacja kolejowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy