Ludwigshafen am Rhein


Na mapach: 49°30′N 8°26′E/49,500000 8,433333

Ludwigshafen am Rhein w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwigshafen am Rheinmiasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Rhein-Pfalz, drugie po Moguncji pod względem liczby ludności miasto kraju związkowego.

Ludwigshafen am Rhein wywodzi się z dawnego Szańca Reńskiego (Mannheimer Rheinschanze) i leży na lewym brzegu Renu naprzeciwko badeńskiego miasta Mannheim. Jest znane głównie dzięki fabryce BASF, która ma tu swoją siedzibę.

Najbliżej położonymi miastami są: Mannheim, Heidelberg (ok. 25 km na południowy zachód), Karlsruhe (ok. 50 km na południe) i Moguncja (ok. 60 km na północ).

Ludwigshafen jest jednym z pięciu głównych centrów Nadrenii-Palatynatu, wraz z Mannheim tworzy tzw. centrum podwójne (konurbację). Miasto należy do Regionu Rhein-Neckar.

W roku 1925 populacja miasta przekroczyła 100 tys. mieszkańców – Ludwigshafen stało się w ciągu niecałego wieku od powstania (1853) dużym miastem.

3 kwietnia 1930 urodził się w tym mieście kanclerz Helmut Kohl.

Spis treści

Transport | edytuj kod

W mieście znajdują się następujące stacje kolejowe: Ludwigshafen (Rhein) Hauptbahnhof, Ludwigshafen (Rhein) Mitte i Ludwigshafen-Mundenheim.

Sport | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie[1]:

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Współpraca.
Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Ludwigshafen am Rhein" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy