Młyniska (Gdańsk)


Na mapach: 54°22′31″N 18°37′53″E/54,375278 18,631389

Młyniska (Gdańsk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Młyniska (dawniej Szelmeja, kaszb. Szelmeja, niem. Schellmühl)[2]dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa Gdańska, położona w centralnej części miasta, nad Martwą Wisłą.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Północna część Młynisk na mapie z 1909

W skład dzielnicy wchodzą tereny na zachodnim brzegu Martwej Wisły oraz wyspa na tej rzece - Ostrów. Od północy graniczy z Letnicą, od południa ze Śródmieściem, od zachodu z Aniołkami i Wrzeszczem Dolnym. Przez Kanał Kaszubski biegnie granica z dzielnicą Przeróbka.

Granice dzielnicy | edytuj kod

Według statutu dzielnicy granice stanowi rozwidlenie Martwej Wisły i Kanału Kaszubskiego na wysokości Nabrzeża Szczecińskiego i Nabrzeża Chemików, dalej biegnie w dół Kanału Kaszubskiego do połączenia z Martwą Wisłą na wysokości Nabrzeża Krakowskiego. Następnie skręca w kierunku południowo–zachodnim do zbiegu ulicy Podstocznej i Rybaki Górne (bez tych ulic), dalej biegnie w kierunku zachodnim do ulicy Gazowniczej (bez tej ulicy) i skręca na północ wzdłuż ulicy Doki (bez tej ulicy). Na wysokości ulicy Robotniczej skręca w kierunku zachodnim do ulicy Jana z Kolna. Dalej biegnie wzdłuż torów kolejowych w kierunku SKM Brzeźno do skrzyżowania z ulicą Reja, skręca na wschód wzdłuż tej ulicy, przechodząc w ulicę Swojską. Na styku z Martwą Wisłą skręca w kierunku północnym i biegnie wzdłuż Martwej Wisły do połączenia z Kanałem Kaszubskim[3].

Do dzielnicy Młyniska należą:

Transport | edytuj kod

Tramwaj Moderus Beta na ul. Jana z Kolna Dawne budynki mieszkalne pracowników Stoczni Schichaua (Schichau-Kolonie) w Gdańsku Młyniskach Pomnik ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej Biura Stoczni Północnej w Gdańsku Zielony Trójkąt Węzeł Kliniczna Ostrów, Gdańska Stocznia „Remontowa” Stocznia Gdańska Strzyża na granicy z Letnicą Kominy Elektrociepłowni Wybrzeże Zachodni most na wyspę Ostrów Stadion SKS Polonia Gdańsk

Przez dzielnicę przebiega droga krajowa nr 91 pod postacią ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej. Ulice te łączą się na Węźle Kliniczna. Na węźle stykają się linie tramwajowe z Wrzeszcza, Nowego Portu i Śródmieścia. Znajduje się tu pętla tramwajowa Kliniczna. Na obrzeżu dzielnicy znajduje się przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Stocznia.

Obiekty | edytuj kod

Rada Dzielnicy | edytuj kod

W Radzie Dzielnicy zasiada 15 radnych. W kadencji 2019–2024[4]:

  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy – Monika Strugała
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy – Krzysztof Dzienis

Przypisy | edytuj kod

  1. Podział administracyjny Gdańska, Biuletyn Informacji Publicznej – Urząd Miejski w Gdańsku [dostęp 2018-02-07] .
  2. Dr F. Lorentz „Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem” (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)
  3. Statut osiedla Młyniska
  4. Rada Dzielnicy Młyniska, gdansk.pl [dostęp 2019-07-10]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Młyniska (Gdańsk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy