MTW-82


MTW-82 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Znaczek pocztowy MTW-82

MTW-82 (ros. МТВ-82) – jednokierunkowy, czteroosiowy tramwaj produkcji radzieckiej.

Skrót MTW pochodzi od nazwy "Moskiewski Wagon Tramwajowy". Pierwszy prototyp był wyprodukowany w moskiewskiej wojskowej fabryce TMZ o numerze "82", w roku 1946 – stąd liczba "82" w nazwie modelu. Masowa produkcja rozpoczęła się w 1947, wraz z przeniesieniem do ryskich zakładów "Rīgas Vagonbūves Rūpnīca" RVR. Tramwaje tej marki kursowały w większości miast ZSRR w latach 1947–1983. Motorniczowie i mechanicy cenili ten wagon za prostotę, niezawodność i trwałość. Z czasem ten model został wyparty przez bardziej złożoną Tatrę produkcji czeskiej, bądź rodzimego KTM-5. Produkowane były do 1961, wraz z zastąpieniem już przestarzałego modelu nowym RWZ-6. W sumie wyprodukowano 2160 egzemplarzy. We wrześniu 2006 roku w Rosji zachowane zostały trzy oryginalne, niemodernizowane wagony MTW-82.

Ciekawostki | edytuj kod

  • W 1948 roku opublikowana była seria znaczków pocztowych "Sowiecki Transport", wśród których znalazła się podobizna MTW-82 (artysty Wasilija Zawjałowa) z podpisem "4-osiowy tramwaj w całości z metalu". Znaczek był w kolorze czerwono-pomarańczowym o nominale 25 kopiejek.
  • Weterani komunikacji miejskiej w Niżnym Nowogrodzie okrzyknęli wagon najbardziej niezawodnym, z jakim im przyszło pracować, podobnie jak LM-49 z jednak wygodniejszą kabiną. Nastawnik jazdy, pieszczotliwie przezwany "młynkiem do kawy", wymagał dużo siły do obsługi. W porównaniu z LM-49, MTW-82 miał również o wiele mocniejsze hamulce, pozwalające na błyskawiczne zahamowanie wagonu jadącego z pełną prędkością, co z kolei było dość niebezpieczne dla pasażerów nietrzymających się poręczy. Zadecydowało to jednak o wysyłaniu MTW-82 na linie o wysokim spadzie.
  • W 1979 roku na prospekcie Partyzantów w Mińsku doszło to poważnego wypadku, z wieloma ofiarami śmiertelnymi. Pęknięcie przedniej osi wagonu MTW-82A (#236) spowodowało wykolejenie wagonu, najechanie na sąsiedni tor i kolizję z pędzącym z pełną prędkością w przeciwnym kierunku RWZ-6 (#258). Po tym wydarzeniu wycofano z użycia wszystkie wagony MTW-82 w Mińsku.
Wagony tramwajowe produkowane przez Rīgas Vagonbūves Rūpnīca
Na podstawie artykułu: "MTW-82" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy