Magdalena Bernadotte


Magdalena Bernadotte w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magdalena, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu, szw. Madeleine Thérèse Amélie Joséphine, Hertiginna Gästrikland och Hälsingland z dynastii Bernadotte (ur. 10 czerwca 1982 w pałacu Drottningholm) – najmłodsze dziecko i druga córka króla Szwecji, Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. Księżniczka Szwecji, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Księżniczka Magdalena urodziła się jako trzecie dziecko króla Szwecji Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. Została ochrzczona 31 sierpnia 1982 w kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Andreas, książę von Sachsen-Coburg-Gotha, jej dziadek Walther Sommerlath, księżniczka Benedykta oraz jej ciotka księżniczka Krystiana.

Zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji do tronu Szwecji oraz miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, ponieważ jej ojciec jest prapraprawnukiem brytyjskiej królowej Wiktorii.

25 października 2012 szwedzki dwór królewski poinformował o zaręczynach księżniczki Madeleine z amerykańskim finansistą Christopherem O’Neillem[1]. Wcześniej była zaręczona ze szwedzkim prawnikiem Jonasem Bergströmem, jednak zerwała zaręczyny gdy okazało się, że zdradził ją z inną kobietą[2].

8 czerwca 2013 w kaplicy na Zamku Królewskim w Sztokholmie poślubiła zamożnego finansistę Christophera O’Neilla, posiadającego obywatelstwa amerykańskie i brytyjskie. O’Neill nie przyjął tytułu książęcego, gdyż wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia obywatelstwa szwedzkiego i rezygnacją z pracy w biznesie. Para zamierza zamieszkać w Nowym Jorku.

We wrześniu 2013 księżniczka Madeleine i jej mąż Christopher O’Neill ogłosili, że spodziewają się narodzin pierwszego dziecka, które miało przyjść na świat na początku marca 2014.

20 lutego 2014 zostali rodzicami dziewczynki Eleonory, urodzonej w Nowym Jorku.

15 czerwca 2015 księżniczka i jej mąż Christopher zostali rodzicami; ich syn przyszedł na świat w szpitalu w Danderyd[3]. Chłopiec otrzymał imiona Mikołaj Paweł Gustaw (Nicolas Paul Gustaf). 9 marca 2018 roku, para powitała na świecie ich trzecie dziecko - córkę, której nadano imiona Adrianna Józefina Alicja („Adrienne Josephine Alice”). 2 sierpnia dwór królewski poinformował, że jesienią księżniczka wraz z rodziną przeprowadzą się na Florydę.

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zaręczyny szwedzkiej księżniczki, 26 października 2012 [dostęp 2018-08-17] .
  2. Princess Madeleine breaks up with fiancé, 24 kwietnia 2010 [dostęp 2018-08-17]  (ang.).
  3. Prinsessan Madeleine och herr Christopher O’Neill har fått en son - Sveriges Kungahus, www.kungahuset.se [dostęp 2018-08-17]  (szw.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Magdalena Bernadotte" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy