Magdalena Szczytowicz


Magdalena Szczytowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magdalena Szczytowicz (pseudonim: Michońka) (ur. 26 stycznia 1979 w Sosnowcu) – polska siatkarka plażowa i trener tej dyscypliny, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Siatkówka halowa | edytuj kod

Swoją siatkarską karierę w hali rozpoczęła w wieku 14 lat w klubie KS Kolejarz '24 Katowice pod okiem Romana Gila i Doroty Minkiny. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej przeniosła się do AZS-u Katowice, który w późniejszym czasie przekształcił się w MMKS Dąbrowa Górnicza. Pod wodzą trenera Jarosława Bodysa awansowała do II Ligi, a następnie na zaplecze ekstraklasy. Po sezonie 2004/2005 podpisała kontrakt z francuskim klubem VTN Tulle Naves, w którym grała m. in. z Martą Lach, Izabelą Placek, Dorotą Wrzochol oraz Anną Brożek. W 2008 roku powróciła do Polski, kończąc jednocześnie karierę halową.

Do 2004 roku grała na pozycji środkowej bloku, a następnie jako przyjmująca.

Siatkówka plażowa | edytuj kod

Plażową odmianą siatkówki zafascynowała się w 1999 roku dzięki Michałowi Szczytowiczowi. W 2000 roku z dobyła złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w parze z Izabelą Nowińską. Rok później została powołana do kadry narodowej prowadzonej przez Bogusława Kanickiego. Podczas Mistrzostw Europy do lat 23 w portugalskim Porto zajęła 9. miejsce w duecie z Julią Jurczyk. W latach 2002-2005 jej plażową partnerką była Dorota Wojtczak-Kondyjowska, z którą dwukrotnie sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Polski (2002, 2004) oraz brąz (2003). W 2005 roku w krajowym czempionacie uplasowała się na czwartym miejscu. Sezon później (2006) powróciła na podium, stając na drugim jego stopniu wraz z Małgorzatą Sobolewską. W finałowym turnieju mistrzostw Polski w 2007 roku zajęła miejsca 7-8. Podczas jednego z meczów kontuzji doznała jej partnerka, Agnieszka Wołoszyn, przez co nie mogły powalczyć o wyższą lokatę. Znacznie lepszy wynik osiągnęły w kolejnym sezonie (2008), zdobywając srebrne medale. Ostatni raz na podium krajowych mistrzostw była w 2009 roku wraz z Kingą Kołosińską. Po tym sukcesie wstrzymała swoją sportową karierę, poświęcając się pracy trenerskiej oraz macierzyństwu. W 2012 roku zagrała w kilku turniejach towarzyskich w parze z Karoliną Sowałą, Małgorzatą Lis i Agnieszką Pręgowską. Do profesjonalnej gry powróciła w 2013 roku. Początkowo w turniejach eliminacyjnych mistrzostw Polski grała z Katarzyną Urban, a od połowy sezonu z Wiktorią Staszak-Staszków. Z tą drugą siatkarką wystąpiła w turnieju finałowym w Niechorzu, kończąc go na miejscach 9-12. Sezon 2014 rozpoczęła w Kętach udziałem w turnieju z cyklu Plaża Open w parze z Aleksandrą Baron, kończąc go na czwartym miejscu.

Od 2002 roku jej trenerem jest Michał Szczytowicz.

Kariera trenerska | edytuj kod

Od dzieciństwa fascynowała ją rola trenera. Pierwszą pracę w tym zawodzie dostała w 2002 roku w klubie MMKS Dąbrowa Górnicza. Miała pod swoją opieką drużyny młodzików i kadetów w siatkówce halowej oraz plażowej. Dodatkowo pracowała także w Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej (2002-2005). W latach 2005-2008 była odpowiedzialna za szkolenie grupy dzieci w wieku 5-12 lat w klubie VTN Tulle Naves we Francji. W 2008 roku została trenerem kadry narodowej Polski i nauczycielem w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkoły Mistrzostwa Sportowego w siatkówce plażowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Łodzi. W sezonie 2013 trenowała kadrę województwa śląskiego młodziczek, kadetek i juniorek. Aktualnie pracuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Katowicach.

Życie prywatne | edytuj kod

Od 23 kwietnia 2005 roku jej mężem jest Michał Szczytowicz, były trener reprezentacji Polski w siatkówce plażowej. Poznali się w 1999 roku w czasie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W latach 2005-2008 przebywali we Francji, gdzie kontynuowali swoje kariery sportowe.

9 września 2011 roku urodziła bliźniaki: Michała i Maksymiliana.

Ma dwie siostry: Katarzynę (1978) oraz Justynę (1983).

Ciekawostki | edytuj kod

  • Ulubiona siatkarka plażowa: Shelda Bede (Brazylia)
  • Ulubiony siatkarz plażowy: Emanuel Rego (Brazylia)
  • W latach 1998–2002 studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ma ukończone dwie specjalizacje: Hotelarstwo i Turystyka oraz Trener Siatkówki.

Sukcesy | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Magdalena Szczytowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy