Maksim Kowalewski


Maksim Kowalewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maksim Maksimowicz Kowalewski (ros. Максим Максимович Ковалевский; ur. 27 sierpnia?/ 8 września 1851, zm. 23 marca?/ 5 kwietnia 1916 w Piotrogrodzie) – rosyjski prawnik, historyk, socjolog, etnograf i aktywista polityczny. Należał do najsłynniejszych przedstawicieli europejskiej szkoły ewolucjonistycznej w socjologii oraz antropologii. Najznaczniejszy wśród rosyjskich pozytywistów. W 1912 roku uzyskał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Spis treści

Życie | edytuj kod

Kowalewski pochodził z ziemiańskiej rodziny. Do gimnazjum uczęszczał w wówczas rosyjskim Charkowie. Zajmował się przede wszystkim studiowaniem rosyjskiej prowincji, historią wsi rosyjskiej i stanem rosyjskiej gospodarki. Porównywał zachodnioeuropejskie i wschodnioeuropejskie rolnictwo w epoce feudalnej oraz badał dzieje gospodarcze przedkapitalistycznej Europy. W latach 1877-1878 pracował jako profesor na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie m.in. prowadził badania nad kulturą góralskich grup etnicznych północnego Kaukazu. Był jednym z założycieli Moskiewskiego Towarzystwa Psychologicznego (1884). W okresie od 1887 do 1905 r. przebywał w Paryżu. Należał do założycieli Rosyjskiej Szkoły Nauk Społecznych w Paryżu, otwartej w 1901 roku. Za granicą nawiązał przyjacielskie stosunki m.in. z Fryderykiem Engelsem i Karolem Marksem. W 1889 r. został członkiem Petersburskiej Akademii Nauk.

W 1908 roku Kowalewski założył w Rosji Partię Postępu (ros. Прогрессивная партия) i został wybrany na członka Dumy Państwowej. W 1912 roku uzyskał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Dzieło | edytuj kod

  • 1877 - История полицейской администрации в английских графствах с древнейших времен до смерти Эдуарда I (praca magisterska).
  • 1890 - Tableau des origines et de l’évolution de la famille et de la propriété (Sztokholm).
  • 1895–1899 - Происхождение современной демократии, 4 tomy.
  • 1898 - Le Régime Economique de la Russie (Paryż: Bibliothèque Sociologique Internationale, vol. XIV, V. Giard & E. Brière).
  • 1901–1909 - Die ökonomische Entwicklung Europas bis zum Beginn der kapitalistischen Wirtschaftsform, 4 tomy (Berlin: Prager).

Wydania pośmiertne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maksim Kowalewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy