Malarz Andokidesa


Malarz Andokidesa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malarz Andokidesagrecki malarz wazowy, działający w Atenach w latach 530–515 p.n.e. Pracował w warsztacie garncarza Andokidesa i stąd nadane przez badaczy miano, pod jakim jest znany współcześnie.

Pracował nadal w technice czarnofigurowej, często też jednak w mieszanej (bilingwicznej), tzn. stosując równocześnie obie techniki – czarnofigurową i nową czerwonofigurową (np. na awersie i rewersie naczynia). Uważany jest za przykładowego reprezentanta takiej techniki.

Zachowało się około piętnastu amfor i dwie czary tego artysty, z czego sześć amfor zdobionych jest w stylu mieszanym. Na jednej z czar technikę czarnofigurową zastosowano wewnątrz wazy, zaś czerwonofigurową na zewnątrz.

W dziełach Malarza Andokidesa można zauważyć wpływy jońskie, a jego rysunek jest pewny i staranny. Wykazywał dużo pomysłowości w wykorzystaniu tematów tradycyjnych i mitologicznych (Amazonki, wojownicy, Herakles z Cerberem, bachantki i sylenowie). Jego twórczość cechuje ożywienie przedstawień, szczególnie dzięki zastosowaniu obu technik.

Dzieła Malarza Andokidesa | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Malarz Andokidesa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy