Malcesine


Na mapach: 45°46′N 10°49′E/45,766667 10,816667

Malcesine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Castello Scaligero

Malcesine – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Werona.

To popularna miejscowość wypoczynkowa i turystyczna. Historyczne centrum miasteczka położone jest nad samym Jeziorem Garda. Malcesine posiada liczne połączenia żeglugowe z sąsiednimi miejscowościami, głównie z Limone sul Garda i Riva del Garda. Z miasteczka można dostać się koleją linową na szczyt Monte Baldo. Ciekawostką jest fakt, że wagonik w trakcie wjeżdżania na szczyt obraca się wokół własnej osi o 360 stopni. Miejscowość posiada także niewielki port, przystań dla jachtów oraz żwirowe plaże[1]. W Malcesine funkcjonuje spółdzielnia zrzeszająca plantatorów oliwek, która produkuje też oliwę z miejscowych oliwek.

Spis treści

Zabytki | edytuj kod

Zamek Scaligerich (wł. Castello Scaligero). | edytuj kod

Zamek wznosi się na niewysokim, skalistym przylądku wychodzącym w wody jeziora Garda. Pierwszy gród obronny został w tym miejscu zbudowany przez Longobardów krótko po ich wkroczeniu na tereny Italii w l. 60. VI w. Zburzony przez Franków w 590 r., podczas trzeciej wyprawy króla Childeberta II, został później odbudowany i w 806 r. gościł króla Longobardów Pepina. Decyzją króla Karola Wielkiego w 887 r. zamek wszedł w skład marchii Werony. Po najeździe Madziarów w roku 899 został później ponownie umocniony, a leżące obok miasto – otoczone murami obronnymi.

W 1277 r. zamek przejął Alberto I della Scala, który był już wówczas władcą Werony. Zamek pozostawał we władaniu Scaligerich do roku 1387. Na skutek znacznej przebudowy, dokonanej przez tę rodzinę, obiekt od tego czasu nazywany jest „zamkiem Scaligerich”.

W roku 1387 ziemie te dostały się do rąk Gian Galeazzo Visconti'ego, władcy Mediolanu. Już jednak w 1403 r. jego syn, książę Mediolanu Giovanni Maria Visconti , w trakcie walk między istniejącymi w księstwie stronnictwami, utracił Malcesine. Dwa lata później, w 1405 r., tereny nad Gardą przejęła Republika Wenecka, która władała nimi do 1797 r. Ten długi, w miarę spokojny okres, przerwany został na początku XVI w., w okresie walk Wenecjan z państwami Ligi z Cambrai, kiedy to od 1506 zamek pozostawał pod władzą cesarza Maksymiliana I Habsburga. Odzyskał go w maju 1513 r. wenecki kondotier Scipione Ugoni atakiem od strony jeziora. Później przez krótki czas zamkiem władali Francuzi Napoleona, a następnie, po kongresie wiedeńskim (1815) - Austria. Za panowania Austriaków, które zakończyło się w 1866 r. z chwilą włączenia Królestwa Lombardzko-Weneckiego do Królestwa Włoch, zamek przebudowano, dostosowując go do wymogów XIX-wiecznej sztuki wojennej.

Od 22 sierpnia 1902 r. chroniony jako pomnik narodowy (wł. monumeto nazionale), od 2017 r. stanowi własność gminy Malcesine.

Na zamku, w pomieszczeniach tzw. Pałacu Weneckiego (wł. Palazzo Veneziano) znajduje się Muzeum Historii Naturalnej jeziora Garda i Monte Baldo (wł. Museo di Storia Naturale del Garda e del Baldo). Jego ekspozycje zostały gruntownie przebudowane i unowocześnione w 2008 r.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Jezioro Garda, Kierunek Włochy, 22 stycznia 2018 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Gminy prowincji Werona Kontrola autorytatywna (gmina we Włoszech):
Na podstawie artykułu: "Malcesine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy