Malta Environment and Planning Authority


Malta Environment and Planning Authority w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malta Environment and Planning Authority MEPA (Maltański Urząd ds. Środowiska i Planowania) – krajowa agencja odpowiedzialna za planowanie przestrzenne i regulacje środowiskowe na Malcie. Od 2016 roku podzielone ją na dwa niezależne instytucje Urząd ds. Środowiska i Zasobów oraz Urząd ds. Planowania.

Historia | edytuj kod

MEPA powstała na mocy ustawy o ochronie środowiska z 2001 roku i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 2001 roku[1]. Odpowiadała za wdrożenie około 200 dyrektyw, decyzji i rozporządzeń w ramach wspólnotowego prawa środowiskowego[1]. Agencja jako jedyna miała prawo do wydawania decyzji i pozwoleń związanych z użytkowaniem gruntów na Malcie[1].

Ustawa o środowisku i planowaniu uchwalona przez Parlament w 2010 roku wprowadziła zmiany administracyjne w ramach MEPA, w tym spowodowała utworzenie czterech niezależnych działów (planowania, środowiska, wdrażania i usług korporacyjnych) podlegających dyrektorowi naczelnemu, utworzenie Komisji ds. środowiska i planowania oraz Trybunału ds. środowiska i planowania, który zastąpił Zarząd ds. Planowania, oraz wprowadziła zmiany w procesie składania wniosków dotyczących planowania[2]. Po wyborach parlamentarnych w marcu 2013 roku nowy rząd zobowiązał się do podjęcia radykalnej reformy MEPA polegającej na podzieleniu jej na dwa odrębne organy[2].

W 2016 roku MEPA została podzielona na dwie niezależne instytucje: Urząd ds. Środowiska i Zasobów oraz Urząd ds. Planowania[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Malta Environment and Planning Authority (MEPA) Applications - Environment - European Commission, ec.europa.eu [dostęp 2018-06-05]  (ang.).
  2. a b Mepa Demerger, msdec.gov.mt [zarchiwizowane z adresu 2018-01-06]  (ang.).
  3. Allied NewspapersA.N. Ltd Allied NewspapersA.N., Mepa becomes the Planning Authority once more, „Times of Malta”, 4 kwietnia 2016 [zarchiwizowane z adresu 2016-04-17]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Malta Environment and Planning Authority" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy