Mamma Mia! (film)


Mamma Mia! (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Członkowie ABBY oraz obsada filmu podczas premiery w Sztokholmie

Mamma Mia!brytyjsko-amerykański film z 2008 roku w reżyserii Phyllidy Lloyd, będący ekranizacją musicalu pod tym samym tytułem, którego fabuła opiera się na piosenkach szwedzkiego zespołu ABBA.

Na początku lipca ukazała się oficjalna ścieżka dźwiękowa do filmu zawierająca osiemnaście piosenek wykorzystanych w produkcji.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Donna (Meryl Streep) prowadzi mały hotelik na jednej z greckich wysp. Kobieta samotnie wychowuje córkę Sophie (Amanda Seyfried). Dziewczyna wychodzi za mąż i chce, aby to jej nieznany ojciec poprowadził ją do ołtarza. Gdy znajduje pamiętnik matki prowadzony w przeszłości odnajduje nazwiska trzech mężczyzn, z którymi matka była związana przed jej narodzinami. Dziewczyna wysyła do każdego z kochanków matki zaproszenie na ślub, mając nadzieję, że się na nim zjawią. Ostatecznie na ślub przyjeżdżają wszyscy trzej.

Obsada | edytuj kod

- w epizodach wzięli udział członkowie zespołu ABBA:

Piosenki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mamma Mia! The Movie Soundtrack.

Spis uwzględnia wszystkie piosenki wykorzystane w filmie oraz nazwiska ich wykonawców:

 1. I Have a Dream” – Amanda Seyfried
 2. Honey, Honey” – Amanda Seyfried, Ashley Lilley i Rachel McDowall
 3. Money, Money, Money” – Meryl Streep, Julie Walters i Christine Baranski
 4. Mamma Mia” – Meryl Streep
 5. Chiquitita” – Christine Baranski, Julie Walters i Meryl Streep
 6. Dancing Queen” – Meryl Streep, Julie Walters i Christine Baranski
 7. Our Last Summer” – Colin Firth, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgård, Amanda Seyfried
 8. Lay All Your Love on Me” – Dominic Cooper i Amanda Seyfried
 9. Super Trouper” – Meryl Streep, Julie Walters i Christine Baranski
 10. Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” – Ashley Lilley i Rachel McDowall
 11. The Name of the Game” – Amanda Seyfried (scena usunięta)
 12. Voulez Vous” – Cała obsada
 13. S.O.S.” – Pierce Brosnan i Meryl Streep
 14. Does Your Mother Know” – Christine Baranski i Philip Michael
 15. Slipping Through My Fingers” – Meryl Streep i Amanda Seyfried
 16. The Winner Takes It All” – Meryl Streep
 17. I Do, I Do, I Do, I Do, I Do” – Pierce Brosnan, Meryl Streep i chórek dziewczyn
 18. When All Is Said And Done” – Pierce Brosnan i Meryl Streep
 19. Take a Chance on Me” – Julie Walters, Stellan Skarsgård, Colin Firth, Philip Michael i Christine Baranski
 20. „Mamma Mia” – Chór (repryza)
 21. „I Have a Dream” – Amanda Seyfried (repryza)
 22. „Dancing Queen” – Meryl Streep, Julie Walters i Christine Baranski (repryza)
 23. Waterloo” – Colin Firth, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgård, Christine Baranski, Amanda Seyfried, Dominic Cooper, Julie Walters i Meryl Streep
 24. Thank You For The Music” – Amanda Seyfried

Produkcja | edytuj kod

W listopadzie 2004 roku Björn Ulvaeus, jeden z członków zespołu ABBA, udzielił wywiadu brytyjskiemu dziennikowi Daily Star, w którym wyznał, że musical Mamma Mia! prawdopodobnie doczeka się wersji filmowej. Spekulowano, że w obsadzie produkcji znajdą się m.in. Nicole Kidman oraz Antonio Banderas.[1]

Scenarzystką filmu została brytyjska dramaturg Catherine Johnson, autorka scenicznej wersji musicalu. Reżyserką była Phyllida Lloyd, która wcześniej reżyserowała światową prapremierę produkcji musicalu na londyńskim West Endzie. Producentami wykonawczymi filmu zostali autorzy piosenek zespołu oraz jego współzałożyciele: Benny Andersson i Björn Ulvaeus, a także małżeństwo Tom Hanks i Rita Wilson. Nagrania nowych wersji piosenek zespołu w wykonaniu obsady filmu zostały zrealizowane w kwietniu i maju 2007 roku w należącym do Anderssona studiu nagraniowym w Sztokholmie. Aktorom akompaniowali ci sami muzycy sesyjni, którzy niegdyś pracowali przy płytach grupy ABBA, zaś na fortepianie grał sam Andersson.

Duża część obsady (na czele z odtwórczynią roli Sophie) została wyłoniona w drodze przesłuchań prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym miejscem realizacji zdjęć do filmu była grecka wyspa Skopelos, zaś niektóre sceny kręcono także m.in. na wyspie Skiathos, w miejscowości Damouchari na wybrzeżu kontynentalnej Grecji, na wyspie Thassos oraz na wybrzeżu Kalifornii. Sceny studyjne realizowane były w Pinewood Studios w hrabstwie Buckinghamshire w Anglii. Główny okres zdjęciowy miał miejsce w sierpniu i wrześniu 2007. Budżet filmu wyniósł ok. 53 milionów dolarów.

Oficjalne premiery filmu miały miejsce: 30 czerwca (Londyn), 4 lipca (Sztokholm) oraz 16 lipca (Nowy Jork) 2008 roku. Gośćmi specjalnymi podczas szwedzkiej premiery filmu byli wszyscy członkowie zespołu ABBA.

Przypisy | edytuj kod

 1. Roel Philips: Kidman and Banderas in Mamma Mia! movie? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-13. [dostęp 2015-09-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mamma Mia! (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy