Mannheim


Na mapach: 49°29′N 8°28′E/49,483333 8,466667

Mannheim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dzielnice Mannheim Wieża ciśnień Pałac – dawna rezydencja elektorów Palatynatu

Mannheim – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, siedziba regionu Rhein-Neckar. Leży u ujścia Neckaru do Renu, na wysokości 97 m n.p.m., ok. 70 km na południe od Frankfurtu nad Menem, naprzeciwko Ludwigshafen am Rhein, z którym między innymi tworzy jeden organizm miejski i przemysłowy. Liczy 315 278 mieszkańców[1] (stan na 30 września 2011), powierzchnia miasta wynosi 144,9 km².

Mannheim jest też ważnym centrum naukowo-kulturalnym. Znajdują się tu liczne szkoły wyższe (m.in. uniwersytet zał. 1907), muzea Reiss-Engelhorn-Museen (rem), Städtische Kunsthalle, biblioteki, planetarium. Miasto jest siedzibą dużych wydawnictw książkowych takich jak Brockhaus. Odbywają się tu międzynarodowe festiwale filmów krótkometrażowych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mannheim prawa miejskie otrzymało w 1607. Od 1720 miasto było rezydencją elektorów Palatynatu. W 1803 włączone zostało do Badenii.

Mannheim posiada zachowany zabytkowy układ urbanistyczny (I poł. XVIII wieku) na planie szachownicy – „kwadratowe miasto” – złożonej ze 144 pól. W starym centrum miasta ulice nie posiadają nazw, a jedynie oznaczenia siatki pól np. D7, L4 itd. Liczne zabytki barokowe z XVIII wieku. Największy w Niemczech pałac, rezydencja elektorów Palatynatu w latach 1720–1803 (zbudowany 1720–1760), w kaplicy znajdują się freski Cosmasa Damiana Asama. Kościół jezuitów (1738–1760), ratusz (1701–1711).

Miasto w czasie swoich podróży po Europie odwiedzał m.in. Wolfgang A. Mozart, który szczególnie cenił sobie walory tutejszej orkiestry przeniesionej później wraz z dworem elektorskim do Monachium. Kompozytor przebywał tutaj czterokrotnie, szczególnie przyjaźniąc się z rodziną kapelmistrza Christiana Cannabicha, gdzie udzielał lekcji także jego córce Rosie. Mozart zaprzyjaźniony był również z tutejszymi muzykami, czego owocem jest Koncert na obój i orkiestrę C–dur KV 314 podarowany przez niego Friedrichowi Rammowi. Twórcą tej orkiestry, jej sławy i głównym kompozytorem szkoły mannheimskiej był Johann Stamitz. Mannheim pod rządami elektora Karla Theodora przeżywał w ogóle swój kulturalny rozkwit, będąc nie tylko jednym z ówczesnych europejskich ważniejszych ośrodków muzycznych, lecz także stanowiąc główny ośrodek literackiego nurtu Sturm und Drang (Okres burzy i naporu). Tutaj też w wybudowanym w 1777 roku Teatrze Narodowym odbyła się prapremiera Zbójców Friedricha Schillera (1782)[2].

Dzielnice | edytuj kod

Mannheim dzieli się na 17 dzielnic.

Struktura etniczna | edytuj kod

Gospodarka | edytuj kod

Mannheim to drugie co do wielkości miasto Badenii-Wirtembergii. Ważny port śródlądowy (przeładunek 8,6 mln t w 1988) i port lotniczy. Przemysł maszynowy (silniki, maszyny rolnicze), środków transportu (fabryka Mercedes-Benz), elektrotechniczny, chemiczny (w tym farmaceutyczny), precyzyjny, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej, duża elektrownia cieplna (1 650 MW) oraz elektrownia wodna.

Na dzień 30 września 2011 roku w Mannheimie zarejestrowanych było 3467 przedsiębiorstw[1]. Zatrudnianych w nich było około 29 000 osób[1]. Obrót wyniósł 1,89 miliarda euro[1].

Niektóre przedsiębiorstwa z siedzibą w Mannheimie | edytuj kod

Transport | edytuj kod

Transport kolejowy | edytuj kod

Dworce i przystanki kolejowe: Mannheim Hauptbahnhof, Mannheim-Handelshafen. Na terenie Mannheimu i sąsiedniej miejscowości Heidelberg funkcjonuje S-Bahn RheinNeckar.

Uczelnie | edytuj kod

Sport | edytuj kod

Ludzie związani z Mannheimem | edytuj kod

 Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Mannheimem, Ludzie urodzeni w Mannheimie.

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Handwerkskammer Mannheim Rhein-Neckar-Odenwald: Zahlen. Daten. Fakten. Mannheim: Handwerkskammer Mannheim Rhein-Neckar-Odenwald, 2012.
  2. Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeusz Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-911-X.
  3. Über Uns | John Deere DE, www.deere.de [dostęp 2017-11-25] .
  4. https://www.deere.de/
  5. Startseite – EvoBus GmbH, www.evobus.com [dostęp 2017-02-18]  (niem.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Mannheim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy