Marc Huster


Marc Huster w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marc Huster (ur. 1 lipca 1970 w Altdöbern) – niemiecki sztangista, dwukrotny wicemistrz olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1993 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Melbourne zajął drugie miejsce w wadze lekkociężkiej. W zwodach tych rozdzielił na podium Greka Pirosa Dimasa i Kiriła Kunewa z Australii. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Stambule zdobył złoty medal, ustanawiając wynikiem 382,5 kg nowy rekord świata. Pokonał tam Sergo Czachojana z Armenii i Turka Sunaya Buluta. Następnie zajmował drugie miejsce na mistrzostwach świata w Guangzhou w 1995 roku i rozgrywanych rok później igrzyskach olimpijskich w Atlancie, w obu przypadkach przegrywając tylko z Dimasem.

W 1997 roku zwyciężył na mistrzostwach Europy w Rijece, powtarzając ten wynik na mistrzostwach Europy w Riesa w 1998 roku oraz mistrzostwach Europy w A Coruñii rok później. Równocześnie zdobył też srebrny medal na mistrzostwach świata w Lahti w 1998 roku oraz brązowy podczas mistrzostw świata w Atenach w 1999 roku. Ostatni medal zdobył w 2000 roku, zajmując drugie miejsce na igrzyskach olimpijskich w Sydney. Zawody te wygrał Piros Dimas, a trzecie miejsce zajął Gruzin Giorgi Asanidze. Brał również udział w igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku, gdzie rywalizację ukończył na siódmej pozycji.

Ośmiokrotnie był mistrzem Niemiec (1992-1996, 1998-2000). Ustanowił trzy rekordy świata[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na Chidlovski.net (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marc Huster" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy