Marcelo H. del Pilar


Marcelo H. del Pilar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Od lewej: José Rizal, Marcelo Hilario de Pilar, Mariano Ponce, liderzy filipińskiego ruchu reformatorskiego w Hiszpanii

Marcelo Hilario del Pilar y Gatmaitan (ur. 30 sierpnia 1850 w Bulacan, zm. 4 lipca 1896 w Barcelonie) − filipiński propagandzista i pisarz.

Życiorys | edytuj kod

W 1882 del Pilar założył swoje pierwsze czasopismo "Diariong Tagalog", które ugruntowało jego pozycję jako czołowego przedstawiciela filipińskiego ruchu reformatorskiego. W tym czasie prowadził ożywioną działalność publicystyczną. Naraził się m.in. miejscowym władzom kościelnym i w 1888 wyjechał do Hiszpanii, której Filipiny w tym czasie pozostawały kolonią.

W 1889 del Pilar został redaktorem gazety "La Solidaridad" w Madrycie. Domagał się nadania Filipinom statusu jednej z równorzędnych prowincji kraju, prawa do reprezentacji w parlamencie (Kortezy), zastąpienia hiszpańskich zakonników przez rodowitych księży, prawa do swobody zgromadzeń i wolności słowa oraz równości wobec prawa Hiszpanów i Filipińczyków.

Marcelo H. del Pilar zmarł w 1896 w Barcelona.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marcelo H. del Pilar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy