Marek Jakubiak (historyk)


Marek Jakubiak (historyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Aleksander Jakubiak (ur. 1977[1]) – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii szkolnictwa wyższego i oświaty oraz historii administracji. Profesor nadzwyczajny Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej[2].

Życiorys | edytuj kod

W 2001 został absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego[2]. Stopień doktora uzyskał w 2005 na podstawie pracy zatytułowanej Relacje państwo - Kościół katolicki na tle polityki wychowawczo-oświatowej sanacji na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w 2017 habilitował się, pisząc pracę pt. Akademickie szkolnictwo techniczne w Drugiej Rzeczypospolitej[3]. W 2006 rozpoczął pracę w Kolegium Nauk Społecznych i Administracji, które w 2008 zostało przekształcone w Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, początkowo jako adiunkt, a od 2018 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego[2].

W swojej działalności naukowej zajmuje się historią nauki i techniki, skupia się m.in. na historii szkolnictwa wyższego technicznego w okresie międzywojennym[2].

Jest autorem szeregu monografii, jak również publikował artykuły w czasopismach, takich jak „Energetyka”, „Przemysł Chemiczny”, „Przegląd Telekomunikacyjny” czy „Dzieje Najnowsze[2][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Przewodnik bibliograficzny, BN, 22-28 stycznia 2017
  2. a b c d e dr hab. Marek Jakubiak. [dostęp 2019-11-13].
  3. Dr hab. Marek Aleksander Jakubiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-11-13] .
  4. Marek Jakubiak (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 2019-11-13].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Marek Jakubiak (historyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy