Marek Proniewski


Marek Proniewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Antoni Proniewski (ur. 1958[2]) – polski ekonomista, dr hab. nauk o Ziemi, profesor nadzwyczajny Wydziału Zarządzania w Ełku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Katedry Polityki Ekonomicznej i Rozwoju Gospodarczego Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku[1].

Życiorys | edytuj kod

W 1982 ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim[1], natomiast 18 lutego 1988 obronił pracę doktorską, 30 marca 1998 habilitował się na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Polityka kształcenia jako czynnik rozwoju regionalnego (na przykładzie Niemiec)[1]. 17 lipca 2015 nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk ekonomicznych[1].

Objął funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Zarządzania w Ełku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, a także w Katedrze Polityki Ekonomicznej i Rozwoju Gospodarczego na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku[1].

Piastuje stanowisko kierownika i profesora zwyczajnego Katedry Rozwoju Społeczno-Gospodarczego na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku[1].

Był dziekanem Wydziału Gospodarki Przestrzennej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, prorektorem na Uniwersytecie w Białymstoku i członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Prezydium Polskiej Akademii Nauk[1].

Publikacje | edytuj kod

  • 2002: Rynek pieniężny i kapitałowy. Podstawy teorii i praktyki[1]
  • 2007: INTERREG IIIA as an Instrument of Development of the Polish and Slovakian Borderland[1]
  • 2009: 1. The Main Characteristics and Challenges of China’s Outward Foreign Direct Investments (OFDI)[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m n Prof. Marek Antoni Proniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-11-15] .
  2. Polona, polona.pl [dostęp 2019-11-15] .
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Marek Proniewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy