Margaret Smith Court


Margaret Smith Court w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Margaret Smith Court (ur. 16 lipca 1942 w Albury, Nowa Południowa Walia) – tenisistka australijska, zwyciężczyni 64 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.

Spis treści

Kariera tenisowa | edytuj kod

Najmłodsza z czworga dzieci Lawrence i Catherine (z domu Beaufort) Smithów, treningi tenisowe rozpoczęła w wieku 8 lat. Naturalnie leworęczna, podobnie jak inni znani tenisiści australijscy Ken Rosewall i Maureen Connolly, została nauczona grąć prawą ręką. W wieku 17 lat sięgnęła po pierwsze zwycięstwo wielkoszlemowe w grze pojedynczej - mistrzostwa Australii w 1960, pokonując w finale Jan Lehane. Turniej ten wygrywała łącznie jedenaście razy, w tym w latach 1960-1966 siedem razy z rzędu. Ciekawostkę stanowi fakt, że kiedy wygrywała mistrzostwa Australii po raz pierwszy w 1960, wystąpiła również w rywalizacji juniorek i tam została pokonana - w finale lepsza okazała się Lesley Turner.

W 1961 wygrała ponownie turniej australijski i wzięła po raz pierwszy udział w rywalizacji zagranicznej. W parze ze swoją przeciwniczką z finałów mistrzostw Australii Lehane osiągnęła finał gry podwójnej na Wimbledonie, gdzie Australijki uległy Karen Hantze (później po mężu Susman) i Billie Jean Moffitt (znanej później pod nazwiskiem King). W 1962 Margaret Smith wygrała odniosła pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo w singlu poza Australią, pokonując w finale mistrzostw Francji Lesley Turner. Wygrała w t.r. także mistrzostwa USA po finałowym zwycięstwie nad Darlene Hard.

Pierwsza wygrana Smith w grze pojedynczej na Wimbledonie nastąpiła w 1963, kiedy Australijka pokonała Billie Jean Moffitt. Dwa lata później okazała się w finale lepsza od Brazylijki Marii Bueno. Turnieje w Paryżu wygrała poza pierwszym zwycięstwem w 1962 jeszcze w 1964 (finał z Bueno), a w Nowym Jorku - w 1965 (w finale z Moffitt). Tym samym nieprzerwanie w latach 1962-1965 wygrywała przynajmniej dwa turnieje wielkoszlemowe rocznie (w Australii pozostawała niepokonana do 1966, a finał w 1966 z Nancy Richey wygrała walkowerem). Dzięki temu zajmowała w tym okresie pozycję liderki rankingu światowego. Sukcesy odnosiła także w innych turniejach, m.in. w latach 1962-1964 trzykrotnie triumfowała na Foro Italico w Rzymie w międzynarodowych mistrzostwach Włoch.

W 1966, mając na koncie już trzynaście tytułów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, ogłosiła zakończenie kariery sportowej z zamiarem poświęcenia się życiu rodzinnemu. Nie planowała - w odróżnieniu np. od Billie Jean King - kariery zawodowej. W 1967 wyszła za mąż za Barry'ego Courta, syna polityka Partii Liberalnej. Sportowa emerytura tenisistki trwała jednak krótko - już w 1968 Smith Court powróciła do rywalizacji, osiągając w t.r. kolejny finał mistrzostw Australii. Wygrała także w 1968 mistrzostwa USA. Rok później, już w erze "open" tenisa, triumfowała w nowojorskim turnieju zarówno w kategorii amatorów, jak i kategorii "open" (tytuł amatorski nie jest zaliczany do oficjalnych zwycięstw wielkoszlemowych). Dzięki wygranym w Australian Open i French Open w 1969 powróciła także na szczyt rankingu światowego.

Lata 1969-1970 to najlepszy okres w karierze Margaret Court Smith w grze pojedynczej. Wygrała w tym okresie siedem turniejów wielkoszlemowych, jedyną porażkę ponosząc w półfinale Wimbledonu w 1969 (z późniejszą zwyciężczynią Ann Haydon-Jones). W 1970 jako druga kobieta w historii (po Maureen Connolly) sięgnęła po klasycznego Wielkiego Szlema, pokonując w kolejnych finałach Kerry Melville (Australian Open), Helgę Niessen (French Open), Billie Jean King (Wimbledon) i Rosie Casals (US Open). Dramatyczny przebieg miała jej walka o mistrzostwo w Paryżu (gdzie w jednym ze spotkań przegrywała z Olgą Morozową już 3:6, 2:5 i dodatkowo zmagała się ze skurczami mięśni nóg) i w Londynie. W trakcie turnieju wimbledońskiego doznała kontuzji kostki i w finale z King dążyła do maksymalnego skracania wymian, atakując bezustannie przy siatce; wygrała 14:12, 11:9 w najdłuższym w historii finale (pod względem liczby rozegranych gemów).

W 1971 wygrała po raz kolejny Australian Open, pokonując w finale Evonne Goolagong. Z tą samą rywalką zmierzyła się latem tegoż roku w decydującym meczu Wimbledonu, tym razem przegrywając. Była już wówczas w ciąży, co wkrótce zmusiło ją do kilkumiesięcznej przerwy w startach. Pierwsze dziecko (syna Daniela) urodziła w marcu 1972. Już jesienią 1972 powróciła na korty i uczestniczyła w US Open, a na początku 1973 po raz jedenasty (i ostatni) wygrała mistrzostwa Australii, ponownie z Goolagong w finale. Odniosła jeszcze dwa zwycięstwa wielkoszlemowe w grze pojedynczej, oba w 1973 - French Open (z finale z Chris Evert) i US Open (z Goolagong). Te trzy wygrane (na Wimbledonie dotarła do półfinału, przegrywając z Evert) dały jej jeszcze raz pierwsze miejsce w rankingu światowym. W 1974 Smith Court urodziła drugie dziecko, ale wznowiła karierę, wygrywając m.in. turniej w Chicago w 1976 oraz grę podwójną na US Open i grę mieszaną na Wimbledonie (1975). Ostatni występ turniejowy zaliczyła w 1977. W turnieju Virginia Slims w Detroit pokonała w 1/8 finału Greer Stevens z RPA, ale na wiadomość o kolejnej ciąży wycofała się z dalszej rywalizacji, mecz ćwierćfinałowy z Françoise Durr oddając walkowerem.

Margaret Smith Court jest posiadaczką wielu tenisowych rekordów. Przede wszystkim jej 24 wygrane w grze pojedynczej w Wielkim Szlemie dają jej pierwsze miejsce w historii, przed Amerykanką Sereną Williams (23 tytuły). Jest także najbardziej utytułowaną osobą w dziejach tenisowego Wielkiego Szlema, uwzględniając wszystkie trzy konkurencje - do jej osiągnięć singlowych należy doliczyć 19 wygranych w deblu i 21 mikście[1], co daje imponującą sumę 64 wygranych turniejów wielkoszlemowych. W 1963 wspólnie z rodakiem Kenem Fletcherem osiągnęła Wielkiego Szlema w grze mieszanej; Australijczycy stanowią jedyną parę w historii, której się to udało - po mikstowego Wielkiego Szlema sięgali wprawdzie i inni zawodnicy, ale z różnymi partnerami. Sama Smith wygrała wszystkie cztery turnieje w grze mieszanej ponownie w 1965, ale partnerowało jej trzech różnych tenisistów. Z dalszych osiągnięć Australijki należy podkreślić, że jest jedną z zaledwie trzech tenisistek, które wygrywały wszystkie cztery turnieje Wielkiego Szlema we wszystkich konkurencjach (pozostałe to Martina Navrátilová i Doris Hart). Dwukrotnie udało się jej wygrać w czasie jednego turnieju trzy konkurencje (mistrzostwa Australii 1963 i US Open 1970). Rekordem jest jej jedenaście tytułów w grze pojedynczej w turnieju australijskim.

W erze "open" tenisa wygrała 92 turnieje w singlu, 48 w deblu, 19 w mikście. Wysokim zarobkom na korcie nie sprzyjał czas - częściowo startowała jako amatorka, a w początkach ery "open" nagrody w turniejach kobiecych były znacznie niższe od męskich - stąd suma zarobionych przez Smith Court pieniędzy, zwłaszcza w porównaniu z płacami tenisowymi na początku XXI wieku, nie imponuje - 550 tysięcy dolarów. Smith Court doczekała się natomiast licznych wyróżnień prestiżowych. Już dwa lata po zakończeniu kariery w 1979 została wpisana do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy, a w 2003 jej imię nadano jednemu z głównych kortów Melbourne Park - gospodarza turnieju Australian Open. Z kolei władze państwowe umieściły jej wizerunek (oraz Roda Lavera, również patrona kortu w Melbourne Park i zdobywcy Wielkiego Szlema) na znaczkach pocztowych.

Była regularną reprezentantką Australii w Pucharze Federacji. Grała m.in. w inauguracyjnej edycji tych zawodów w 1963, kiedy Australijki osiągnęły finał (przegrywając jednak z Amerykankami). Smith Court zdobyła Puchar Federacji cztery razy, w 1964, 1965, 1968 i 1971. W grze pojedynczej w meczach pucharowych (22 pojedynki) pozostała niepokonana, jedyne porażki (5, z 35 występów w sumie) przydarzyły się jej w deblu.

W okresie kariery ważyła około 67 kilogramów przy 175 centymetrach wzrostu. Słynęła z dobrego przygotowania atletycznego. Grała w stylu "serwis-wolej", a jedna z jej głównych rywalek Billie Jean King szczególnie chwaliła nieprzeciętny zasięg ramion, utrudniający skuteczne minięcie atakującej przy siatce Smith Court. Ze słabszych spotkań Australijki, szczególnie pod kątem mentalnym, wymienia się dwa spotkania. W finale Wimbledonu w 1971, będąc faworytką, nie sprostała Evonne Goolagong, z którą sympatyzowała publiczność. W maju 1973 zmierzyła się z Bobbym Riggsem, amerykańskim mistrzem Wimbledonu sprzed kilkudziesięciu lat, który rzucił wyzwanie liderkom tenisa kobiecego. W "wojnie płci" Smith Court zdecydowanie poległa (2:6, 1:6), rewanż na Riggsie wzięła natomiast kilka miesięcy później Billie Jean King.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1967 wyszła za mąż za Barry'ego Courta, syna polityka Partii Liberalnej (przyszłego premiera rządu stanowego Australii Zachodniej) Charlesa Courta. W latach 1993-2001 premierem Australii Zachodniej był inny syn Charlesa, szwagier Margaret - Richard Court.

W 1970 roku konwertowała z katolicyzmu do kościoła zielonoświątkowego. Po zakończeniu kariery tenisowej Margaret Smith Court zajęła się m.in. działalnością religijną (w Perth prowadzi centrum chrześcijańskie Victory Life Centre). Opublikowała także autobiografię. Jest matką czworga dzieci.

W 1970 roku Court pochwaliła politykę apartheidu Południowej Afryki:"W Południowej Afryce jest to znacznie lepiej zorganizowane niż w jakimkolwiek innym kraju, szczególnie w Ameryce. Uwielbiam Południową Afrykę i chętnie tu wrócę."[2].

W życiu prywatnym Margret Court znana jest jako zagorzała przeciwniczka homoseksualizmu. W 1990 roku powiedziała o Martinie Navratilovej:"Martina to świetna tenisistka, ale wolałabym na topie osobę, z której młodsze tenisistki mogłyby wziąć przykład. To bardzo źle, że dzieci mogą być narażone na homoseksualizm. Martina to miła osoba, ale zupełnie pogubiła się w życiu"[3] [4] [5]. W maju 2017 roku napisała artykuł, w którym wyraziła swoje rozczarowanie faktem, że linie lotnicze Qantas popierają małżeństwa jednopłciowe, przy czym zapowiedziała, że od tej chwili, jeśli to tylko będzie możliwe, będzie korzystać z usług innych przewoźników[6]. Kilka dni później napisała, że narodziny dziecka homoseksualnej tenisistki Casey Dellacqua wiążą się ze smutkiem, że dziecko zostało pozbawione ojca[7]. Pod koniec miesiąca udzieliła wywiadu w 20Twenty Vision Christian Radio, gdzie stwierdziła między innymi, że za istnienie transgenderycznych dzieci odpowiada szatan, grupy LGBT przypominają jej Hitlera i komunistów, którzy zdobywali umysły maluchów, orientację seksualną można zmienić poprzez modlitwę, a homoseksualizm 92% Amerykanów jest wynikiem wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie[8] [9] [10]. Seria odważnych wypowiedzi odbiła się szerokim echem w tenisowym świecie. Skomentował je między innymi lider rankingu Andy Murray czy słynna Martina Navratilova, która przyznała, że Margaret to wspaniała tenisistka, ale także homofobka[11]. Wiele osób związanych z tenisem, w tym wspomniana wcześniej Navratilova, zaczęło domagać się zmiany imienia kortu Margaret Court Arena w Melbourne, gdzie odbywa się wielkoszlemowy Australian Open[12], jednak nie zniechęciło to Australijki do wydania kolejnych publicznych komentarzy. We wrześniu zarzuciła homoseksualistom, że starają się o wprowadzenie małżeństw jednopłciowych przede wszystkim po to, by zniszczyć instytucję małżeństwa, a już wkrótce będą się domagać anulowania świąt takich jak Dzień Matki, Ojca, Wielkanoc i Boże Narodzenie. W rezultacie tego straciła funkcję w znanym tenisowym klubie Cottesloe Tennis Club[13].

Rekordowe osiągnięcia | edytuj kod

 • Najwięcej tytułów wielkoszlemowych we wszystkich kategoriach - 64
 • Najwięcej tytułów wielkoszlemowych w singlu - 24
 • Najwięcej tytułów wielkoszlemowych w singlu w Australian Open - 11
 • Siedem razy z rzędu wygrała Australian Open w singlu (1960-1966)
 • Jedna z trzech tenisistek w historii (obok Maureen Connolly (1953) i Steffi Graf (1988)) zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w singlu - 1970
 • Dwukrotna zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w grze mieszanej - 1963, 1965
 • Wystąpiła w trzynastu kolejnych finałach turniejów wielkoszlemowych w grze mieszanej (od US Open 1962 do US Open 1965)

Historia występów wielkoszlemowych | edytuj kod

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

      A, brak startu

     NH, turniej się nie odbył

Turniej Australian Open odbył się dwukrotnie w 1977 roku (styczeń i grudzień), za to nie został rozegrany w 1986.

     Początek Ery Open

Występy w grze pojedynczej | edytuj kod

Występy w grze podwójnej | edytuj kod

Występy w grze mieszanej | edytuj kod

Finały turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej (29) | edytuj kod

Wygrane (24) | edytuj kod

Przegrane (5) | edytuj kod

Finały turniejów WTA | edytuj kod

Gra pojedyncza 232 (191–41) | edytuj kod

Przed Erą Open 118 (96–22) | edytuj kod

W Erze Open 114 (95–19) | edytuj kod

Gra podwójna 226 (166–60) | edytuj kod

Przed Erą Open 124 (91–33) | edytuj kod

W Erze Open 102 (75–27) | edytuj kod

Gra mieszana 81 (67–14) | edytuj kod

Przed Erą Open 54 (47–7) | edytuj kod

W Erze Open 27 (20–7) | edytuj kod

Występy w Turnieju Mistrzyń | edytuj kod

W grze pojedynczej | edytuj kod

W grze podwójnej | edytuj kod

Występy w turnieju WTA Doubles Championships | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. a b Brak danych z turniejów gry mieszanej Mistrzostw USA do 1963 roku włącznie, stąd ilość meczów nie zawiera tych danych.

Przypisy | edytuj kod

 1. Wygrała 19 meczów finałowych, a dwukrotnie (Australian Open w 1965 i 1969) finały nie zostały rozegrane przez złą pogodę i obie pary zostały uhonorowane tytułem
 2. Margaret Court o apartheidzie.
 3. Margaret Court o Navratilovej.
 4. Margaret Court o Navratilovej.
 5. Margaret Court o Navratilovej.
 6. Margaret Court protestuje przeciwko liniom lotniczym Qantas - skan artykułu.
 7. Margaret Court o dziecku Casey Dellacqua - skan artykułu.
 8. Margaret Court o wykorzystywanych seksualnie homoseksualistach - skan artykułu.
 9. Margaret Court porównuje homoseksualistów do Hitlera i komunistów. Opowiada o transgenderycznych dzieciach..
 10. Margaret Court o transgenderycznych dzieciach i homoseksualistach.
 11. Navratilova i Murray odpowiadają Court.
 12. Tenisiści domagają się zmiany imienia kortu.
 13. Court znowu zaatakowała homoseksualistów.
 14. Oficjalny komputerowy ranking WTA rozpoczął się od 1975 roku. Dane wcześniejsze podane na podstawie "The Bud Collins History of Tennis", Third Edition 2017
 15. Ranking z lutego 1977 roku, kiedy zakończyła występy.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zwycięstwa w turniejach wielkoszlemowych Triumfatorki Australian Open w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorki French Open w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorki Wimbledonu w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorki US Open w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorki Australian Open w grze podwójnej (XX wiek) Triumfatorki French Open w grze podwójnej (XX wiek) Triumfatorki US Open w grze podwójnej (XX wiek) Triumfatorki Wimbledonu w grze podwójnej (XX wiek) Triumfatorzy Australian Open w grze mieszanej (XX wiek) Triumfatorzy French Open w grze mieszanej (XX wiek) Triumfatorzy US Open w grze mieszanej (XX wiek) Triumfatorzy Wimbledonu w grze mieszanej (XX wiek) Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Margaret Smith Court" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy