Marian Wright Edelman


Marian Wright Edelman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 22 cze 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Wright Edelman (ur. 6 czerwca 1939 w Bennettsville) – amerykańska aktywistka, działaczka na rzecz obrony praw dziecka, prezes i założycielka Children's Defense Fund, przez całe życie zawodowe była rzecznikiem Amerykanów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Spis treści

Wczesne lata | edytuj kod

Marian Wright Edelman urodziła się 6 czerwca 1939 roku w Bennettsville (Karolina Południowa). Kiedy miała 14 lat, w 1953 roku, kiedy umierał jej ojciec, w ostatnich słowach usłyszała od niego: „Nie pozwól na to, by coś stanęło na przeszkodzie w twojej edukacji”[1].

Uczęszczała do Marlboro High School Training w Bennettsville, później do Spelman College. Dzięki stypendium podróżowała po świecie i studiowała w ZSRR. Była zaangażowana w ruch praw obywatelskich, za którą to działalność została aresztowana. Po tym wydarzeniu postanowiła rozpocząć studia w Yale Law School. Tam w 1963 roku uzyskała tytuł doktora nauk prawnych.

Działalność | edytuj kod

Edelman jest pierwszą Afroamerykanką, która przyznała się do przynależności do The Mississippi Bar. Swoją praktykę prawniczą rozpoczęła w NAACP Legal Defense and Educational Fund w biurze w Missisipi, skupiając swoją działalność na kwestiach dotyczących nierówności, a wynikających z podziałów ze względu na rasę. W 1964 roku pomogła w ustanowieniu i rozpoczęciu działalności programu Head Start mającego na celu głównie pomoc w edukacji dzieci.

W 1968 roku Edelman przeprowadziła się do Waszyngtonu, gdzie kontynuowała swoją pracę. W rezultacie przyczyniła się do zorganizowania „kampanii biednych ludzi” pod przewodnictwem Martina Luthera Kinga i Southern Christian Leadership Conference. Zorganizowała w Waszyngtonie kancelarię prawną interesu publicznego, a także zajęła się zagadnieniami związanymi z rozwojem i potrzebami dzieci.

W 1973 roku założyła Children's Defense Fund (Fundusz Obrony Dzieci) jako organizację podejmującą zagadnienia mające na celu poprawę warunków bytowych dzieci, dzieci afroamerykańskich, czy dzieci niepełnosprawnych. Organizacja służy także wsparciu centrum badawczego do spraw dzieci, zajmującego się problemami dzieci, dokumentowaniu problemów dzieci w potrzebie i generowaniu możliwych rozwiązań. Zaangażowała się także w rozwiązanie problemu segregacji rasowej mającego miejsce w kilku szkołach[2]. Marian Wright Edelman podjęła także działania mające na celu uświadamianie młodzieży o sposobach zapobiegania ciąży, finansowania opieki nad dziećmi, finansowania opieki prenatalnej, uświadamianiu o odpowiedzialności rodzicielskiej i wartości dydaktycznej wychowania, a także uświadamiania młodych rodziców o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą brutalne obrazy przekazywane za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Marian Wright Edelman zasiada w zarządzie Robin Hood Foundation z siedzibą w Nowym Jorku, organizacji charytatywnej skupiającej swoje działania wokół spraw związanych z eliminacją ubóstwa.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jone Johnson Lewis: Marian Wright Edelman Biography. About.com, 2008. [dostęp 2015-12-12].
  2. Darlene Clark Hine, Kathleen Thompson: A shining thread of hope the history of Black women in America. Broadway Books, 1999. ISBN 978-0-7679-0111-6.
  3. Jefferson Awards FoundationNational - Jefferson Awards Foundation, www.jeffersonawards.org [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
  4. The Heinz Awards, Marian Wright Edelman profile
  5. Spratt Secures $1.325 Million for Marian Wright Edelman Library. Marlboro Herald Advocate, Lynn McQueen, February 25, 2010.
  6. Marian Wright Edelman Library opens. Marlboro Herald Advocate, Lynn McQueen, February 25, 2010.
  7. Marian Wright Edelman Library opens. U.S. Rep. John Spratt (D-SC), press release, December 24, 2001.
  8. Keynote: Marian Wright Edelman - Rhode Island School of Design, events.risd.edu [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marian Wright Edelman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy