Marie Brizard et Roger International SAS


Marie Brizard et Roger International SAS w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie Brizard et Roger International SAS – firma francuska produkująca różnego rodzaju alkohole, założona w 1755 roku w Bordeaux przez Marię Brizard i jej siostrzeńca Jeana-Baptiste’a Rogera. Przez dziesięć pokoleń, aż do 1998 roku, była własnością jednej rodziny.

Spis treści

Historia firmy | edytuj kod

Zgodnie z legendą rodzinnej firmy, w dniu 11 stycznia 1755 roku Marie Brizard (1714–1801), córka bednarza Pierre’a Brizarda i jego żony Jeanne Laborde, przechodząc rankiem przez Place Royale (obecnie Place de la Bourse) w Bordeaux znalazła nieprzytomnego, chorego żeglarza o imieniu Thomas ze statku „Intrépide” z Indii Zachodnich. Zabrała go do domu i zaopiekowała się, ratując mu życie. W podzięce Thomas podarował jej jedyny skarb, jaki posiadał: tajny przepis na wyjątkowy likier anyżowy[2] (mieszankę 11 roślin i przypraw[3]).

Jeszcze tego samego roku Marie Brizard, z pomocą swojego siostrzeńca Jeana-Baptiste’a Rogera, stworzyła firmę o nazwie Marie Brizard & Roger. Firma szybko rozwinęła się, odnosząc sukcesy poprzez produkcję szerokiej gamy likierów, koktajli na bazie alkoholi, syropów, a w końcu win. Szczególnie popularne stały się takie alkohole, jak: Parfait Amour, Fine Orange, Créme de Barbade, Cinnamon Liqueur, Coffee Liqueur.

Po śmierci obojga założycieli firma przeszła w ręce Anny, wdowy po Rogerze, a następnie jej trzech synów. Byli to: Jean-Baptiste-Augustin, Basile-Augustin, Théodore-Bernard[4].

Firma pozostawała własnością tej rodziny przez dziesięć pokoleń, aż do 1998 roku, zyskując wiele nagród w kraju i za granicą oraz uznanie za wyjątkową jakość wyrobów.

W 1954 roku firma stała się spółką akcyjną, a w 2005 roku połączyła się z William Pitters International SA, która wzbogaciła ofertę, dodając swoje produkty, jak m.in.: whisky, poncze, koktajle, Litchao Liqueur[5] (z owoców liczi), San José Tequila oraz bezalkoholowe aperitify[6].

Do końca XIX w. alkohole firmy Marie Brizard były już dostępne na całym świecie. Obecnie grupa sprzedaje ponad 200 mln butelek rocznie. Eksport stanowi 24% obrotów grupy, wynoszących łącznie 90 mln euro. Główne kierunki eksportu to: Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Rosja i Europa Północna.[7]

Od 2006 roku firma należy do grupy kapitałowej Belvédère[8].

Działalność firmy | edytuj kod

Grupa Marie Brizard posiada 6 zakładów produkcyjnych w następujących miejscowościach:

 • Bordeaux Fondaudège (Francja);
 • Bordeaux-Lormont (Francja);
 • Aigre (Charente)-Gautier (Francja);
 • Beaucaire (Gard)-Les Chais Beaucairois (Francja);
 • Zizurkil (Hiszpania);
 • Bodegas Marqués del Puerto w regionie Rioja Alta, w Fuentemayor (Hiszpania)[9].

Marka MARIE BRIZARD jest dostępna w 120 krajach. Firma organizuje w Bordeaux międzynarodowe seminaria dla barmanów i zawody w tworzeniu koktajli. Współpracuje ściśle z organizacjami barmanów: Association of Barmen in France (ABF), International Barmen’s Association (IBA), United States Bartenders’ Guild (USBG).

W 1981 roku ówczesny dyrektor firmy Gerard Glotin wpadł na pomysł, aby utworzyć międzynarodową organizację zrzeszającą firmy, które – podobnie jak Marie Brizard – pozostają własnością jednej rodziny ponad 200 lat. Z pomocą wielu instytucji handlowych i placówek dyplomatycznych znalazł 74 firmy, z których wybrał 30. Pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Enochian miało miejsce w Bordeaux jeszcze tego samego roku. Ze względu jednak na zmianę prawnego statusu Marie Brizard nie jest już członkiem tej grupy.

Przypisy | edytuj kod

 1. Marie Brizard - General Presentation (ang.). [dostęp 2014-09-14].
 2. Marie Brizard - Company History (ang.). [dostęp 2014-09-14].
 3. Brand History - Marie Brizard (ang.). Marie Brizard. [dostęp 2014-09-15].
 4. History of Marie Brizard (ang.). [dostęp 2014-09-01].
 5. Marie Brizard - Litchao (ang.). Marie Brizard. [dostęp 2014-09-14].
 6. Bloomberg Businessweek: Company Overview (ang.). [dostęp 2014-09-01].
 7. Marie Brizard - Presence Overseas (ang.). Marie Brizard. [dostęp 2014-09-14].
 8. Grupa Belvedere: Grupa Belvedere (pol. • fr. • ang.). [dostęp 2014-09-01].
 9. Marie Brizard (ang. • fr. • hiszp. • jap.). [dostęp 2014-09-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marie Brizard et Roger International SAS" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy