Marjo Matikainen


Marjo Matikainen-Kallström w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Marjo Matikainen) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marjo Tuulevi Matikainen-Kallström (ur. 3 lutego 1965 w Lohja) – fińska biegaczka narciarska i polityk.

Czterokrotna medalistka olimpijska, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Jedna z dwóch biegaczek narciarskich (obok Justyny Kowalczyk), które zdobywały wielką kryształową kulę trzy razy z rzędu. Po zakończeniu kariery sportowej zajęła się działalnością polityczną jako parlamentarzystka krajowa i europejska.

Spis treści

Kariera sportowa | edytuj kod

W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutowała w sezonie 1984/1985. Ani razu nie stanęła wówczas na podium, ale parę razy zdobyła punkty, co pozwoliło jej zająć 36. miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwszy raz na podium zawodów PŚ stanęła 7 grudnia 1985 w kanadyjskim Labrador City, gdzie wygrała bieg na 5 km techniką dowolną. Łącznie 15 razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata, w tym 7 razy zwyciężała. Najlepsze wyniki osiągała w sezonach 1985/1986, 1986/1987 i 1987/1988, kiedy to wygrywała w klasyfikacji generalnej.

Igrzyska olimpijskie w Sarajewie w 1984 były jej olimpijskim debiutem. Zajęła tam 22. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną. Ponadto Finki w składzie Pirkko Määttä, Eija Hyytiäinen, Marjo Matikainen i Marja-Liisa Hämäläinen zdobyły brązowy medal w sztafecie 4 × 5 km. Największe sukcesy odniosła jednak na igrzyskach olimpijskich w Calgary. Zdobyła medale w czterech z pięciu konkurencji, w których startowała. Została mistrzynią olimpijską w biegu na 5 km techniką klasyczną. Zdobyła także drugi brązowy medal w sztafecie, w której obok niej pobiegły Pirkko Määttä, Marja-Liisa Kirvesniemi-Hämäläinen i Jaana Savolainen. Brązowy medal wywalczyła również w biegu na 10 km stylem klasycznym, w którym lepsze okazały się tylko dwie reprezentantki ZSRR: zwyciężczyni Vida Vencienė oraz druga na mecie Raisa Smietanina. Zajęła także 12. miejsce w biegu na 20 km techniką dowolną. Na późniejszych igrzyskach już nie startowała.

W 1987 wystartowała na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Zdobyła tam złoty medal w biegu na 5 km techniką klasyczną i srebrny w biegu na 10 km stylem klasycznym, w którym wyprzedziła ją Norweżka Anne Jahren. Na tych samych mistrzostwach zajęła także 4. miejsce w biegu na 20 km techniką dowolną. Mistrzostwa świata w Lahti w 1989 były najlepszymi i zarazem ostatnimi w jej karierze. Uzyskała tam medale we wszystkich pięciu konkurencjach. Finki w tym samym składzie co na igrzyskach w Calgary zdobyły złoty medal w sztafecie. Ponadto zdobyła indywidualnie złoty medal w biegu na 15 km techniką klasyczną, srebrny w biegu na 10 km techniką dowolną (wygrała radziecka biegaczka Jelena Välbe) oraz brązowe medale w biegach na 10 km techniką klasyczną oraz 30 km techniką dowolną.

Podczas mistrzostwach świata juniorów w Murau w 1982 zdobyła srebrny medal w sztafecie, a w biegu na 5 km była czternasta[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Kuopio zwyciężyła w sztafecie, a na 5 km była czwarta[2]. Startowała także podczas mistrzostw świata juniorów w Trondheim w 1984, gdzie była piąta w sztafecie i siódma w biegu na 10 km[3].

W latach 1986, 1987 i 1989 była wybierana sportowcem roku w Finlandii.

Działalność zawodowa i polityczna | edytuj kod

W 1992 ukończyła studia z zakresu nauk technicznych na Technicznym Uniwersytecie Helsińskim. W latach 1989–1996 pracowała w różnych przedsiębiorstwach przemysłowych.

W latach 1996–2004 przez dwie kadencje sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała we frakcji Europejskiej Partii Ludowej[4].

W 2003 została po raz pierwszy wybrana w skład Eduskunty z listy Partii Koalicji Narodowej w okręgu Uusimaa, objęła go rok później po odejściu z Europarlamentu. W wyborach w 2007 i 2011 uzyskiwała reelekcję.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1982 na stronie cccski.com (ang.)
 2. Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1983 na stronie cccski.com (ang.)
 3. Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1984 na stronie cccski.com (ang.)
 4. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego
 5. Skład drużyny: Pirkko Määttä, Eija Hyytiäinen, Marjo Matikainen, Marja-Liisa Hämälainen
 6. Skład drużyny: Pirkko Määttä, Marja-Liisa Kirvesniemi, Marjo Matikainen, Jaana Savolainen
 7. Skład drużyny: Pirkko Määttä, Jaana Savolainen, Eija Hyytiäinen, Marjo Matikainen
 8. Skład drużyny: Pirkko Määttä, Marja-Liisa Kirvesniemi, Jaana Savolainen, Marjo Matikainen
 9. Skład drużyny: Tuulikki Pyykkönen, Marjo Matikainen, Jaana Savolainen
 10. Skład drużyny: Jaana Savolainen, Marjo Matikainen, Riikka Salonen
 11. Skład drużyny: Erja Kuivalainen, Jaana Savolainen, Marjo Matikainen

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marjo Matikainen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy