Markku Koski


Markku Koski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Markku Koski (ur. 15 października 1981 w Sievi) – fiński snowboardzista, mistrz świata i brązowy medalista olimpijski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 28 marca 1999 roku w Vuokatti, gdzie zajął szóste miejsce w halfpipe'ie podczas mistrzostw kraju. Nigdy nie wystąpił na mistrzostwach świata juniorów.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 18 listopada 2000 roku w Tignes, zajmując 66. miejsce w halfpipe'ie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 18 stycznia 2001 roku w Kronplatz, zajmując 19. miejsce w tej samej konkurencji. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 8 lutego 2001 roku w Berchtesgaden, wygrywając rywalizację w halfpipe'ie. W zawodach tych wyprzedził Włocha Giacomo Krattera i Jona Oddena z Norwegii. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2000/2001, kiedy to zajął 56. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Największy sukces w karierze osiągnął w 2009 roku, kiedy wywalczył jest złoty medal w Big Air na mistrzostwach świata w Gangwon. W zawodach tych pokonał Seppe Smitsa z Belgii i Austriaka Stefana Gimpla. Był też między innymi szósty w halfpipe'ie na tych samych mistrzostwach oraz ósmy w slopestyleu podczas mistrzostw świata w La Molinie dwa lata później. W 2006 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, zajmując ósme miejsce w swej koronnej konkurencji. Podczas igrzysk w Turynie w 2006 roku zdobył brązowy medal w halfpipe'ie. W zawodach tych lepsi okazali się jedynie dwaj reprezentanci USA: Shaun White i Danny Kass. Brał też udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, gdzie był szósty w tej konkurencji.

W 2013 roku zakończył karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

  1. Berchtesgaden8 lutego 2001 (halfpipe) - 1 miejsce
  2. Tignes19 listopada 2001 (halfpipe) - 1 miejsce
  3. Kreischberg9 stycznia 2006 (halfpipe) - 3 miejsce
  4. Seul13 grudnia 2009 (big air) - 3 miejsce

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Markku Koski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy