Martin Prokop


Martin Prokop w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Martin Prokop podczas Rajdu Finlandii 2010

Martin Prokop (ur. 4 października 1982 w Igławie) – czeski kierowca rajdowy. W swojej karierze wywalczył mistrzostwo świata w Junior WRC.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po 4 latach występów w mistrzostwach Czech, w 2005 roku Prokop zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Petra Grossa i jadący Suzuki Ignis S1600 zajął wówczas 21. miejsce w Rajdzie Monte Carlo. Od czasu debiutu zaczął rywalizować w klasyfikacji Junior WRC. W 2006 roku wygrał swój pierwszy rajd w JWRC - był to Rajd Katalonii. W 2007 roku zajął 3. miejsce w mistrzostwach Junior WRC zwyciężając wówczas w 2 rajdach: Rajdzie Niemiec i Rajdzie Korsyki. W 2008 roku także był trzeci w JWRC, odnosząc zwycięstwo w Rajdzie Sardynii. Z kolei w 2009 roku dzięki wygranym w: Rajdzie Cypru, Rajdzie Sardynii i Rajdzie Finlandii wywalczył z pilotem Janem Tománkiem mistrzostwo JWRC. W tamtym sezonie startował również samochodem Mitsubishi Lancer Evo 9 i został wicemistrzem serii PWRC.

W 2010 roku Prokop startował w Mistrzostwach Świata samochodem Ford Fiesta S2000 w barwach Czech Ford National Team. Podczas Rajdu Meksyku zdobył swoje pierwsze punkty w Mistrzostwach Świata zajmując 9. miejsce. Punktował również w Rajdzie Japonii. W 2010 i 2011 roku zajął 3. miejsce w klasyfikacji serii SWRC. W 2011 roku dwukrotnie zdobywał punkty w Mistrzostwach Świata: w Rajdzie Meksyku (7. miejsce) i Rajdzie Sardynii (10. miejsce).

W 2012 wystartował w jedenastu rundach mistrzostw świata i bardzo regularnie dojeżdżał do mety na punktowanych pozycjach. W sumie zdobył 46 punktów i zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji sezonu, a najlepszy wynik zanotował w rajdzie Argentyny, gdzie był czwarty. W sezonie 2013 wystartował w dwunastu rundach WRC i ponownie bardzo regularnie dojeżdżał do mety (10 miejsc w pierwszej dziesiątce, 2 nie ukończone rajdy). W klasyfikacji sezonu powtórzył dziewiąte miejsce uzyskując 63 punkty. W 2014 roku zajął 9 miejsce, zyskując 44 punkty. Sezon 2015 zakończył na 11 miejscu w klasyfikacji generalnej z 39 punktami na koncie. W 2016 roku brał udział w rajdzie Dakar, gdzie zajął 14 miejsce.

Występy w rajdach WRC | edytuj kod

Występy w JWRC | edytuj kod

Występy w PWRC | edytuj kod

Występy w SWRC | edytuj kod

Występy w rajdach IRC | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Martin Prokop" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy