Martti Lappalainen


Martti Lappalainen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martti Eemil Lappalainen (ur. 11 kwietnia 1902 r. w Ruokolahti - zm. 6 października 1941 r. w Mäntysova) – fiński biegacz narciarski i żołnierz, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Lappalainen był sierżantem w 2 Pułku Artylerii Armii Fińskiej. Miał wziąć udział w patrolu wojskowym podczas igrzysk olimpijskich w Chamonix w 1924 roku, jednak w ostatniej chwili został zastąpiony. Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz zajął siódme miejsce w biegu na 18 km, a na dystansie 50 km był dziewiąty. Igrzyska olimpijskie w Lake Placid w 1932 roku były ostatnimi w jego karierze. W swoim najlepszym starcie, w biegu na 18 km zajął czwarte miejsce, przegrywając walkę o brązowy medal ze swoim rodakiem Velim Saarinenem.

W 1926 roku wystartował na mistrzostwach świata w Lahti zajmując szóste miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Cztery lata później, podczas mistrzostw świata w Oslo był szósty w biegu na 17 km oraz czwarty na dystansie 50 km, gdzie w pojedynku o podium lepszy okazał się również reprezentujący Finlandię Adiel Paananen. Największy sukces w swojej karierze osiągnął na mistrzostwach świata w Sollefteå w 1934 roku, gdzie wspólnie z Sulo Nurmelą, Klaesem Karppinenem i Velim Saarinenem zdobył złoty medal w sztafecie 4x10 km. Na tych samych mistrzostwach wywalczył ponadto brązowy medal w biegu na 18 km stylem klasycznym, ulegając jedynie dwóm kolegom z reprezentacji: zwycięzcy Sulo Nurmeli oraz drugiemu na mecie Saarinenowi. Wziął także udział w mistrzostwach świata w Lahti w 1938 roku zajmując 39 miejsce w biegu na 50 km stylem klasycznym.

Lappalainen był mistrzem Finlandii w biegu na 10 km w latach 1929, 1930 i 1931, a w 1927 roku zdobył srebrny medal. W 1928 roku wygrał bieg na 50 km podczas zawodów Holmenkollen Ski Festival, a rok później był najlepszy na tym samym dystansie podczas zawodów Salpausselän Kisat.

Zginął 6 października 1941 w walkach z Armią Czerwoną podczas wojny kontynuacyjnej w miejscowości Mäntysova we wschodniej Karelii.

Jego brat - Tauno Lappalainen również reprezentował Finlandię w biegach narciarskich.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Martti Lappalainen, Veli Saarinen
Na podstawie artykułu: "Martti Lappalainen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy