Marvel Comics


Marvel Comics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marvel Comicsamerykańskie wydawnictwo komiksowe należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydaje komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy grupa X-Men.

W Polsce tłumaczenia komiksów Marvela ukazują się od 1990 roku nakładem różnych wydawnictw (pierwszym z nich była oficyna TM-Semic[1]) – początkowo w formie zeszytowych wydań kioskowych, a obecnie najczęściej w dystrybucji kioskowej i księgarskiej jako tomy zbiorcze zawierające po kilka numerów komiksów[2][3]. Jedną z popularniejszych serii w Polsce jest Marvel Classic przedstawiające polskim czytelnikom ikoniczne tytuły.[4]

Obecnie bohaterowie ci są coraz bardziej popularni dzięki częstym kinowym i telewizyjnym ekranizacjom komiksów, określanych wspólną nazwą Marvel Cinematic Universe (pol. Filmowe Universum Marvela).

Od 2006 roku Hasbro Entertainment posiada prawa do produkowania i dystrybucji zabawek z postaciami ze świata Marvela. Na podobnej zasadzie działa współpraca również z konkurencją obu firm (Marvel Comics i Hasbro) na linii DC Comics-Mattel.

Imprinty wydawnictwa Marvel Comics | edytuj kod

 • Epic i Icon - dwa imprinty, w których podstawową zasadą jest fakt, że prawa do wydawanych w nich komiksów zostają w rękach ich twórców, a nie wydawcy. Po upadku Epic, Icon zastąpił go na rynku.
 • Marvel 2099 - Imprint, którego tytuły osadzone są w roku 2099 i mają pokazać, jak będą wyglądali flagowi superbohaterowie Marvela w przyszłości. Zamknięty.
 • Marvel Adventures - Imprint wydający większość skierowanych do dzieci komiksów Marvela.
 • Marvel Knights - Imprint wydaje komiksy z superbohaterami Marvela, poruszające jednak poważniejszą tematykę niż zwykłe komiksy tego wydawnictwa.
 • Marvel Next - Zadaniem imprintu było stworzenie i wypromowanie nowych postaci, które przyciągnęłyby do Marvela nastoletnich czytelników. Zamknięty po zakończeniu zadania.
 • MAX - MAX to linka, której komiksy są w całości przeznaczone dla dorosłych czytelników.
 • MC2 - Komiksy z imprintu MC2 dzieją się w alternatywnej rzeczywistości, w której superbohaterowie usunęli się w cień, robiąc miejsce dla nowego pokolenia. Gwiazdą MC2 jest Spider-Girl, córka Spider-Mana.
 • New Universe - Inna linia komiksów, dziejąca się w alternatywnej rzeczywistości. Miała na celu wypromować zupełnie nowych bohaterów, ale upadła z braku zainteresowania czytelników. W 2006 roku powstał komiks newuniversal opisujący uwspółcześnioną historię bohaterów z New Universe.
 • Ultimate Marvel - Dawniej największy imprint Marvela, wydawane w nim komiksy pokazują uwspółcześnione wersje bohaterów tego wydawnictwa - odpowiada na pytanie, co by było, gdyby powstali oni w dzisiejszych czasach. Zamknięty w 2015, część postaci przeszła do głównego nurtu.


Przypisy | edytuj kod

 1. Mezotyda: Era TM-Semic [dostęp 2016-02-09] .
 2. MKStudios.eu, Kolekcja Komiksów Marvel - Kolekcja Hachette, www.kolekcjakomiksow.pl [dostęp 2016-02-09] .
 3. l, Marvel, www.swiatkomiksu.pl [dostęp 2016-02-09] .
 4. JędrekJ. Bukowski JędrekJ., Komiksy Marvel - jak czytać? Od czego zacząć?, Najlepsze komiksy, 25 maja 2019 [dostęp 2019-05-28]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Marvel Comics" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy