Mary Elizabeth Winstead


Mary Elizabeth Winstead w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mary Elizabeth Winstead (2007)

Mary Elizabeth Winstead (ur. 28 listopada 1984 w Rocky Mount w stanie Karolina Północna) – amerykańska aktorka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Urodziła się w Rocky Mount w Karolinie Północnej, jako najmłodsza córka Betty Lou (z domu Knight) i Jamesa Ronalda Winstead. Ma trzy siostry i brata. Dorastała w suburbii Salt Lake City – Sandy – w stanie Utah. Jest daleką kuzynką Avy Gardner. Jeszcze będąc dzieckiem, uczyła się w nowojorskiej szkole baletowej Joffrey Ballet School, a w wieku lat jedenastu rozpoczęła lekcje aktorstwa, do czego skłonił ją występ w szkolnej inscenizacji szekspirowskiego klasyka Romeo i Julia, w której zagrała Julię.

Kariera | edytuj kod

Zadebiutowała gościnnym występem w serialu telewizyjnym Dotyk anioła (Touched by an Angel), a pod sam koniec lat dziewięćdziesiątych pracowała już regularnie, dlatego też przeniosła się do Los Angeles. Przez większość szkoły średniej miała prywatnego nauczyciela. W 1999 roku zaliczyła debiutancki występ w filmie pełnometrażowym, którym był niezależny projekt The Long Road Home. Wkrótce potem Mary Elizabeth pojawiła się na Broadwayu, gdzie wystąpiła w sztuce Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat. Swoje umiejętności prezentowała następnie w filmach telewizyjnych, między innymi w filmie produkcji MTV Wyspa zła, w którym wystąpiła u boku Carmen Electry.

Od przełomowego dla aktorki 2005 roku, oglądać ją możemy w produkcjach hollywoodzkich, dziś już o statusie filmów kultowych: Oszukać przeznaczenie 3 (2006), w którym wystąpiła w głównej roli, Krwawych świętach (2006), Szklanej pułapce 4.0 (2007), Grindhouse Vol. 1: Death Proof (2007) czy Just Dance – Tylko taniec! (2008). Za rolę w filmie Bobby z 2006 roku, wspólnie z innymi członkami obsady, odebrała nagrodę Hollywood Film Award, oraz w 2007 roku zdobyła nominację dla członka najlepszej ekipy aktorskiej podczas Screen Actors Guild Awards. Występ w komediodramacie Wyjść na prostą (2012) przyniósł jej bardzo dobre recenzje krytyków oraz nominację do nagrody Independent Spirit.

Jest określana mianem "Królowej krzyku" (ang. Scream Queen), ponieważ podobnie jak inna hollywoodzka aktorka, Jamie Lee Curtis, znana jest ze swoich ról w filmowych horrorach: The Ring 2, Wyspie zła, Oszukać przeznaczenie 3, Krwawych świętach, Grindhouse: Death Proof i Coś. Role w tych filmach napędziły jej karierę.

Magazyn Maxim umieścił ją na dziesiątej pozycji listy "Najgorętszych kobiet filmowego horroru". Jest zdobywczynią dwóch (2000, 2001) nominacji do nagrody Young Artist Award (obie za występ w serialu telewizyjnym Passions).

Filmografia | edytuj kod

Mary Elizabeth Winstead (2010)
  • The Parts You Lose (2019), jako Gail

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mary Elizabeth Winstead" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy