Mary Mapes Dodge


Mary Mapes Dodge w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mary Mapes Dodge (ur. 26 stycznia 1831, Nowy Jork, zm. 21 sierpnia 1905, Onteora Park w stanie Nowy Jork) – amerykańska pisarka i poetka, znana jako autorka książek i redaktorka czasopism dla dzieci.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Mary Mapes Dodge urodziła się jako Mary Elizabeth Mapes w Nowym Jorku w roku 1831[1]. Wychowywała się w artystycznym środowisku. Jej ojciec, James Jay Mapes był uczonym[2]. Otrzymała prywatne wykształcenie[3]. W roku 1851 poślubiła prawnika Williama Dodge'a[1]. Miała z nim dwóch synów[1], Jamesa i Harringtona. W 1857 roku mąż autorki znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. W rok później porzucił rodzinę. Wkrótce potem utonął. Owdowiała poetka stanęła wobec konieczności zapewnienia bytu sobie i dzieciom. W 1859 roku zaczęła pisać i wspólnie z ojcem wydawać magazyny Working Farmer i United States Journal. Później Mary Mapes Dodge była wydawcą pomocniczym pisma Hearth and Home, prowadzonego przez Harriet Beecher Stowe i Donalda Granta Mitchella[1]. Następnie została redaktor naczelną pisma dla dzieci St. Nicholas[2], w którym publikowali między innymi Mark Twain, Louisa May Alcott, Bret Harte, Lucretia Peabody Hale, Frances Hodgson Burnett i Robert Louis Stevenson[3]. Autorka zmarła w 1905 roku w wieku siedemdziesięciu czterech lat w Onteora Park w stanie Nowy Jork[3]. Została pochowana na Evergreen Cemetery w miejscowości Hillside w stanie New Jersey[3].

Twórczość | edytuj kod

Mary Mapes Dodge wydała między innymi zbiór opowiadań Irvington Stories (1864)[1] i powieść Hans Brinker, or the Silver Skates (1865)[4], która z miejsca stała się bestsellerem[1]. Akcja tej powieści dzieje się w Holandii, której autorka nigdy nie odwiedziła, i opowiada o losach zubożałej rodziny Brinkerów. Dobre czyny głównego bohatera Hansa i jego siostry Gretel pomagają ich ojcu dojść do zdrowia, a rodzinie do szczęścia. Powieść zawiera też dużo informacji o Holandii, przez co przypomina szerzej znaną w Polsce, będącą baśniowym podręcznikiem szwedzkiej geografii, Cudowną podróż Selmy Lagerlöf. Do jej najbardziej znanych wierszy należą utwory The Two Mysteries, Death in Life i The Easter Morn.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Mary Mapes Dodge (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2016-09-07].
  2. a b Dodge, Mary Mapes (ang.). Bookology. Childrens Literature. [dostęp 2016-09-07].
  3. a b c d Mary Mapes Dodg 1831–1905 (ang.). Poetry Foundation. [dostęp 2016-09-07].
  4. Hans Brinker (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2016-09-07].

Bibliografia | edytuj kod

  • Poems and Verses by Mary Mapes Dodge, The Century Corporation, New York 1904.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mary Mapes Dodge" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy