Masakra pod Little Egg Harbor


Na mapach: 39°32′56,4000″N 74°22′30,0000″W/39,549000 -74,375000

Masakra pod Little Egg Harbor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Masakra pod Little Egg Harbor – pogrom na kilkudziesięciu żołnierzach legionu Pułaskiego, który miał miejsce 15 października 1778 niedaleko Little Egg Harbor w stanie New Jersey w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dokonany był przez żołnierzy brytyjskich pod dowództwem kpt. Patricka Fergusona.

Spis treści

Geneza | edytuj kod

W czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Brytyjczycy musieli dostarczać zaopatrzenie dla swoich wojsk drogą morską. Amerykanie nie posiadali silnej floty, która mogłaby temu przeciwdziałać. Skorzystano więc z usług prywatnych właścicieli okrętów, którym wystawiano listy kaperskie. Kaprzy ci swoją bazę mieli między innymi w zatoce Egg Harbor na wybrzeżu New Jersey. Dzięki temu zaopatrzenie, które miało trafiać do Brytyjczyków, było częściowo przejmowane i trafiało do armii Georga Washingtona. Anglicy postanowili temu przeciwdziałać. Na niedużą flotę załadowali 300 żołnierzy pod dowództwem kpt. Patricka Fergusona. Zadaniem ekspedycji było zatopienie kaperskich okrętów i dokonanie zniszczeń na terenie kontrolowanym przez Amerykanów[1]. 29 września 1778 Amerykanie dzięki szpiegom dowiedzieli się o angielskich zamiarach. Część kaperskich statków wypłynęła w morze, a część mniejszych statków – w górę rzeki. Amerykanie zaczęli też wysyłać towary zgromadzone w nadmorskich magazynach w głąb lądu[2]. Wskutek złej pogody flota angielska dotarła na miejsce 4 października, po czym do sił angielskich dołączyło ok. 100 lojalistów. 5 października legion Pułaskiego pod dowództwem generała Kazimierza Pułaskiego, liczący około 330 żołnierzy, wyruszył z Trenton i został skierowany do obrony wybrzeża. 6 października doszło do tzw. bitwy pod Chestnut Neck, gdzie krótko opierał się nieduży oddział amerykańskiej milicji, który szybko wycofał się w głąb lądu. Brytyjczycy mieli tylko jednego rannego. Rozpoczęto też niszczenie zabudowań. 8 października legion Pułaskiego dotarł w okolice Little Egg Harbor[1]. Nieopodal brzegu na farmie Jamesa Willetta ulokowała się wysunięta placówka w sile około 50 żołnierzy. Główny obóz stacjonował w głębi lądu na farmie Jeremiasa Ridgwaya[2]. Przez następne dni obie strony wzajemnie się obserwowały. Milicja amerykańska z New Jersey nie wykazywała ochoty do walki, a nawet zaczęła rozchodzić się do domu[1]. Głównie więc to obecność legionu Pułaskiego ograniczyła angielskie wypady na ląd. Około 10 października dezerter z armii heskiej porucznik Gustaw Juliet, który służył w legionie Pułaskiego, zdezerterował z legionu i przekazał Anglikom informację o miejscu obozowania oddziału[1].

Masakra | edytuj kod

Kapitan Ferguson zdecydował się zaatakować legionistów. 250 Brytyjczyków wylądowało na wyspie Osborn[3]. Obsadzili oni most, który łączył wyspę z lądem. Poluzowali też deski, aby w razie odwrotu można było szybko utrudnić przeprawę przeciwnikowi. W nocy z 14 na 15 października 1778 Anglicy w pierwszej kolejności zabili samotnego strażnika. Następnie uderzyli na wysuniętą placówkę i zakłuli bagnetami do 50 śpiących legionistów (dokładna liczba nie jest znana). Jedynie 5 z nich zabrali do niewoli[2]. Wśród pomordowanych znajdowali się pułkownik de Boze i porucznik de la Borderie[1]. Po tym, jak Pułaski dowiedział się o angielskim wypadzie, przeprowadził atak na wroga. Anglikom jednak udało się wycofać na swoje statki. Kilka dni później Anglicy zakończyli wyprawę i odpłynęli. Straty Anglików wyniosły: 2 zabitych i 4 rannych[4]. Według innego źródła straty te wyniosły: 3 zabitych i 6–10 rannych lub zaginionych[5].

Pułaski w swoich raportach stwierdził, że wygrał pod Little Egg Harbor. Pisał, że nieprzyjaciel uciekł, w nieporządku zostawiając dużą ilość broni i wyposażenia[1]. Anglicy zadali duże straty legionowi Pułaskiego, ale nie udało im się zrealizować głównego celu wyprawy: unieszkodliwienia amerykańskich kaprów i ich bazy wypadowej. Na dodatek jeden z ich okrętów utknął na mieliźnie i nie dało się go z niej ściągnąć. Ostatecznie wysadzili go w powietrze, żeby nie wpadł w ręce Amerykanów. Angielska wyprawa zakończyła się niepowodzeniem[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f RyszardR. Zieliński RyszardR., Kazimierz Pułaski 1747-1779, Wydawnictwo MON, 1967, s. 141 .
  2. a b c d The Battle of Chestnut Neck or The Egg Harbor Expedition, usgennet.org [dostęp 2016-01-27] .
  3. KancelariaK. Senatu KancelariaK., Biura analiz iB. Dokumentacji Biura analiz iB., Kazimierz Pułaski (1745-1779) bohater „dwóch Narodów” w 230 rocznicę śmierci, 2009, s. 25 [dostęp 2016-01-27] .
  4. WilliamW. Stryker WilliamW., The Affair at Egg Harbor, Trenton 1894, s. 22 .
  5. JosephJ. Wroblewski JosephJ., The Affair at Egg Harbor, 2010 .

Bibliografia | edytuj kod

  • Ryszard Zieliński, Kazimierz Pułaski 1747-1779, Wydawnictwo MON, Warszawa 1967. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Masakra pod Little Egg Harbor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy