Maurits Cornelis Escher


Maurits Cornelis Escher w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Maurits Cornelis Escher w 1971 r. Muzeum Eschera w Hadze z jedną z jego prac

Maurits Cornelis Escher (ur. 17 czerwca 1898 w Leeuwarden; zm. 27 marca 1972 w Hilversum) – holenderski malarz i grafik.

Pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierał w szkole średniej w Arnhem. Przeniósł się do miasta Haarlem i zaczął studiować w Szkole Architektury i Sztuk Dekoracyjnych. W 1922 roku Escher ukończył szkołę. Następnie 13 lat mieszkał we Włoszech, tam poznał żonę i urodziło mu się dwóch synów. We Włoszech powstała ponad połowa jego prac. Starał się przedstawić w swych dziełach wszystko to, co go otaczało i ocalić to od zapomnienia. Po dojściu do władzy Mussoliniego, Escher zdecydował się opuścić Włochy i w 1935 roku przeniósł się do Szwajcarii. Nie mogąc się tam zadomowić w 1937 roku przeniósł się do małego miasteczka koło Brukseli. Po raz ostatni przeprowadził się w 1941 roku do Holandii, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Światową sławę zdobył jako autor grafik, w których – często z inspiracji matematycznych[1] – formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Żak : Coxeter i Escher – geometria i sztuka. Prezentacja. Politechnika Wrocławska 6 lipca 2010
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maurits Cornelis Escher" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy