Meksykana czerwonoczelna


Meksykana czerwonoczelna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meksykana czerwonoczelna[3], meksykanka czerwonoczelna (Rhynchopsitta pachyrhyncha) – gatunek średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Jest endemiczna dla zachodniego Meksyku.

Spis treści

Systematyka | edytuj kod

Opisana została w 1872 roku przez angielskiego ornitologa Williama Swainsona pod nazwą Macrocercus pachyrhynchus. Okaz, na podstawie którego opisano gatunek, pochodził z płaskowyżu w Meksyku. Nie wyróżnia się żadnych podgatunków.

Występowanie | edytuj kod

Jest endemiczna dla zachodniego Meksyku. Nie podejmuje dalszych wędrówek, jedynie koczuje. Niekiedy bywa odnotowywana w stanach Arizona i Nowy Meksyk w USA. Jej środowiskiem są lasy iglaste klimatu tropikalnego oraz umiarkowanego.

Charakterystyka | edytuj kod

Mierzy 38-43 cm. Dominującą barwą w jej upierzeniu jest zieleń. Ma czerwone czoło, brew, zgięcia skrzydeł oraz nogawice. Charakterystyczna, żółtawa otoczka wokół oka. Dosyć duży, czarny dziób początkowo jasny, potem ciemnieje. Szare nogi.

Zachowania | edytuj kod

W trakcie koczowania przebywa w stadach mających od kilku do kilkuset osobników. Odżywia się nasionami sosen, jagodami jałowców oraz żołędziami.

Lęgi | edytuj kod

Okres lęgowy trwa od lipca do sierpnia. Gniazdo umieszczone jest w dziupli w drzewie iglastym. Składa 1-4 jaj. Inkubacja trwa około miesiąca. Pisklęta są w pełni opierzone po 59-65 dniach.

Status | edytuj kod

Według IUCN jest zagrożona (EN – Endangered). Ogólną populację szacuje się na około 2000-2800 osobników, a zasięg występowania na około 600 km2.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rhynchopsitta pachyrhyncha, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Rhynchopsitta pachyrhyncha. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Psittacidae Rafinesque, 1815 - papugowate - Parrots. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 13 lutego 2011].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Meksykana czerwonoczelna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy