Melk (miasto)


Na mapach: 48°13′N 15°20′E/48,216667 15,333333

Melk (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Opactwo benedyktynów Widok na miasto

Melkmiasto powiatowe w kraju związkowym Dolna Austria, siedziba powiatu Melk. Leży nad Dunajem. Od wschodu graniczy z doliną Wachau słynącą z uprawy winorośli.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Melk po raz pierwszy został wymieniony w źródłach w roku 831 jako Medilica. Pod nazwą Medelike wzmiankowany jest też w Pieśni o Nibelungach.

Leopold I Babenberg, margrabia austriacki po otrzymaniu tych terenów w 976 r. właśnie w zamku w Melku urządził swoją rezydencję. Jego następcy wzbogacali ją o dalsze kosztowności i relikwie.

26 maja 1055 na zamku zmarł Adalbert I Babenberg, margrabia Austrii. W 1089 r. założono tu klasztor benedyktynów, których margrabia Leopold II z Babenbergów sprowadził z Lambach i wzgórze nieprzerwanie po dzień dzisiejszy należy do zakonu. Już w XII wieku istniała przyklasztorna szkoła, a w bibliotece gromadzono cenne manuskrypty.

W 1227 Melk stał się gminą targową. W XV wieku opactwo było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie i utrzymywało ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu.

Melk podniesiono do rangi miasta dopiero w 1898 r.

Od 1944 r. aż do ewakuacji 15 kwietnia 1945 na terenach koszarów Karla von Birago funkcjonował obóz koncentracyjny Melk, jako filia obozu Mauthausen-Gusen.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Transport | edytuj kod

Miasto leży bezpośrednio przy autostradzie A1 i linii kolejowej biegnącej wzdłuż Dunaju. Przez Dunaj przerzucony jest most, a w jednej z odnóg rzeki znajduje się przystań statków wycieczkowych.

Religia | edytuj kod

Oprócz kościoła klasztornego w mieście znajdują się jeszcze parafie: katolicka i ewangelicka.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina w Austrii):
Na podstawie artykułu: "Melk (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy