Memories (film 1995)


Memories (film 1995) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Memories (jap. メモリーズ Memoriizu) – anime zrealizowane przez Studio 4°C i Madhouse, składające się z trzech nowelek filmowych, którego reżyserem wykonawczym był Katsuhiro Ōtomo. Każda z części narysowana jest w innym stylu.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Kanojo no omoide | edytuj kod

Opowieść bazująca na mandze autorstwa Katsuhira Ōtomo, utrzymana w klimacie space opery, inspirowana filmami Solaris Tarkowskiego na podstawie powieści Stanisława Lema i Obcy: 8. pasażer Nostromo Ridleya Scotta. Traktuje o grupie złomiarzy, która w odpowiedzi na sygnał ratunkowy trafia do dziwnej, opuszczonej i rozpadającej się stacji kosmicznej. Jak się okazuje, stacja sterowana jest przez sztuczną inteligencję bazującą na pozostałościach wspomnień byłej właścicielki, wielkiej śpiewaczki operowej Evy Friedel. Komputer ma władzę nad hologramami, nanomaszynami i generatorem grawitacyjnym stacji kosmicznej. Tworząc wizje wspomnień martwej właścicielki, wpędza w kłopoty całą załogę statku.

Saishū heiki | edytuj kod

Młody chemik cierpiący na chroniczne przeziębienie, za namową kolegów, bierze nowe, niewypróbowane lekarstwo, w wyniku czego staje się niepokonaną bronią biologiczną zmierzającą prosto na Tokio. Niewypróbowanym lekarstwem okazuje się być broń chemiczna mająca na celu unieszkodliwiać przeciwników, jednak z powodu niefortunnego zbiegu okoliczności reaguje ono z jednym z leków w ciele bohatera, przez co staje się on źródłem zapachu, który może dosłownie zabić. Po kontakcie z nadzorcą całego projektu zbiera dokumenty i kieruje się na Tokio, nieświadomy niebezpieczeństwa jakie za sobą ciągnie. Po drodze pokonuje wszelkie trudności i dostarcza dokumenty do rąk własnych koordynatora projektu.

Taihō no machi | edytuj kod

  • Tytuł oryginalny: 大砲の街; tytuł angielski: Cannon Fodder
  • Scenariusz i reżyseria: Katsuhiro Ōtomo

Film opowiada o mieście, którego celem życia wszystkich mieszkańców jest utrzymywanie ciągłego ostrzału artyleryjskiego odległego, nieznanego wroga. Miasto nieustannie znajduje się w stanie wojny, mężczyźni pracują przy ładowaniu dział, kobiety przy produkcji amunicji, a dzieci w szkole uczą się używania funkcji trygonometrycznych do celowania czy składu chemicznego prochu. Film skupia się na jednej z rodzin zamieszkujących miasto. Opowieść utrzymana jest w ironicznej steampunkowej konwencji, w której reżyser wyśmiewa bezsens wojny, toczonej dla samej walki z nieistniejącym wrogiem.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Memories (film 1995)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy