Mentioned in Despatches


Mentioned in Despatches w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania okucie wyróżnienia
(wzór: 1920-1994) okucie wyróżnienia
(wzór: od 1994) Edward William Bennett.
Mentioned in despatches.

Mentioned in Despatches (MID) (ang. wymieniony w sprawozdaniu) – rodzaj wojskowej nagrody za dzielność lub inne osiągnięcia w służbie, zwłaszcza w krajach anglosaskich. Wyróżnienie to jest dość powszechne, jednak nie ma tej rangi co odznaczenie i jest nadawane za osiągnięcia niższej wagi.

Sprawozdanie (ang. despatch) jest oficjalnym sprawozdaniem dowództwa wyższego szczebla, zazwyczaj wojsk lądowych, dla swoich przełożonych i opowiada o przebiegu operacji wojskowej.

W wojskach brytyjskich raport ten jest publikowany w Gazecie Londyńskiej. Jeśli podległy oficer lub żołnierz wykonuje wartą odnotowania działalność wspomnianą w raporcie, to wtedy mówi się, że jest wyróżniony MID. W państwach Wspólnoty Brytyjskiej żołnierze, którzy są wymienieni w MID otrzymują zaświadczenie uprawniające do noszenia okucia w kształcie liścia dębu (brązowy – nadawany w latach 1920-1994; srebrny – nadawany od 1994) na wstążce medalu, który otrzymali za udział w konflikcie zbrojnym. Jeśli nie nadano żadnego medalu za kampanię, to liść dębu noszony jest na lewej piersi munduru.

Żołnierze mogą być wymieniani wielokrotnie w raporcie ale w odróżnieniu od tego, że otrzymują zaświadczenia o wymienieniu ich w rozkazie MID, nie otrzymują już innych odznak świadczących o kolejnym wyróżnieniu.

Podobna instytucja istnieje w armii francuskiej, jako wymienienie w rozkazie.

Przykłady baretek | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mentioned in Despatches" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy