Merv Griffin


Merv Griffin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mervyn Edward "Merv" Griffin, Jr. (ur. 6 lipca 1925 w San Mateo w stanie Kalifornia, zm. 12 sierpnia 2007 w Los Angeles) – amerykański aktor, piosenkarz, pianista, impresario, osobowość telewizyjna, milioner.

Debiutował jako piosenkarz w programie "The Merv Griffin Show". Szybko zyskał popularność i zaczął zarabiać ogromne sumy pieniędzy. Współpracował z zespołem Freddy'ego Martina. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak "W świetle księżyca" z Doris Day i Gordonem MacRae, oraz w 1953 r., w "So This is Love" z Kathryn Grayson. Był przyjacielem późniejszego prezydenta USA – Ronalda Reagana.

W latach 60. XX wieku był pomysłodawcą quizu „Jeopardy!” (polska edycja nosiła tytuł "Va banque"), który pojawił się na ekranach amerykańskich telewizorów po raz pierwszy w 1964 r., przynosząc twórcom 27 nagród Emmy. Kolejnym przebojowym pomysłem Griffina był teleturniej „Koło Fortuny”, nadawany w latach 70. XX wieku. Oba programy biły rekordy popularności w USA, a prawa do nich Griffin sprzedał za 250 mln dolarów Columbia Pictures Television w 1986 r., zastrzegając sobie udział w zyskach.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Merv Griffin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy