Metro w Rzymie


Metro w Rzymie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pociąg typu MA 300 obsługujący linię A na stacji metra Vittorio Emmanuele

Metro w Rzymie – system podziemnej kolei miejskiej zlokalizowany w stolicy WłochRzymie, składający się obecnie z trzech linii: A i B krzyżujących się przy dworcu kolejowym Roma Termini, oraz wiodącej od stacji San Giovanni na południowo-zachodnie przedmieścia linii C.

Linia A w całości poprowadzona jest pod ziemią (z wyjątkiem przejazdu przez most Pietro Nenni nad rzeką Tyber), Linie B i C poza centrum poprowadzone są na powierzchni.

Pierwszy odcinek linii B (Termini-Laurentina) zbudowano w 1955 roku. Północne przedłużenie do stacji Rebibbia otwarto w 1990 roku. Linię A pomiędzy Anagnina a Ottaviano otwarto w 1980 roku. Przedłużenie na zachód do Battistini uruchomiono w 2000 roku.

W dniu 13 czerwca 2012 oddano pięciokilometrową (4 stacje) linię B1, będąca odnogą linii B od stacji Bologna w kierunku północnym do stacji Conca d'Oro. 21 kwietnia 2014 przedłożono linię do stacji Jonio.

Linia C: Odcinek między stacjami Montecompatri-Pantano i Lodi został oddany do użytku 9 listopada 2014. Odcinek między Lodi i San Giovanni został oddany do użytku w 12 maja 2018 roku. Trwają prace na odcinku pomiędzy stacjami Amba Aradam-Ipponio i Colosseo-Fori Imperiali (linia B), którego ukończenie planowane jest na 2022 r.

Latem 2010 zrezygnowano z budowy pomiędzy stacjami Venezia i San Pietro stacji Argentina. Źródła włoskie podają też, że w 2012 zrezygnowano z budowy linii D, natomiast linia C ma zostać dociągnięta do stacji Ottaviano do 2024 r., na planowane Igrzyska olimpijskie.

Od końca lata 2012 cała linia A, wraz ze stacjami i korytarzami jest pokryta zasięgiem sieci telefonii komórkowej. Dotyczy to również otwartej w 2014 roku linii C. Docelowo zasięg będzie pokrywał także stacje znajdujące się na liniach B.

Linie metra A, B, B1 czynne są od 5:30 do godz. 23:30, a w piątki i soboty do godziny 01:30[1].

Spis treści

Linie metra | edytuj kod

Stacje metra | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista stacji metra w Rzymie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Metro Rzym, Rzym komunikacja miejska - wszystkie potrzebne informacje, Rzym.it, 9 stycznia 2008 [dostęp 2020-07-17]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Metro w Rzymie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy