Metro w Taszkencie


Metro w Taszkencie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metro w Taszkencie – otwarte w 1977 roku, w Taszkencie. Jest pierwszym (i jak dotąd jedynym) systemem metra w Uzbekistanie. Jednocześnie był to siódmy wybudowany system metra w byłym ZSRR. System składa się z czterech linii, w tym trzech tworzących charakterystyczny trójkąt w centrum miasta.

Prześwit toru podobnie jak w innych postsowieckich systemach metra wynosi 1520 mm. Perony stacji mają długość 100 metrów, wszystkie stacje przewidziane są do pełnienia funkcji schronów przeciwatomowych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze plany budowy zostały opracowane w 1968 roku, czyli 2 lata po silnym trzęsieniu ziemi, które w znacznej części zniszczyło miasto. Projekt przewidywał przystosowanie metra do trudnych warunków sejsmicznych, a także do wysokich temperatur dochodzących tu do + 50 °C. Prace budowlane ruszyły w 1972 roku. Po pięciu latach od rozpoczęcia prac nastąpiła inauguracja pierwszej linii. Trwająca w międzyczasie budowa linii drugiej, została ukończona w 1984 roku. Linia trzecia, o długości 6 km wraz z sześcioma stacjami, uruchomiona została dopiero we wrześniu 2001 roku[1]. Pierwszy odcinek czwartej linii metra oddano do użycia 30 sierpnia 2020 roku[2].

Linie | edytuj kod

Architektura | edytuj kod

Stacje metra w Taszkencie są bogato udekorowane socrealistycznymi polichromiami, architektura była wzorowana na systemie metra w Moskwie. Orientalny styl stacji może nasunąć skojarzenia z architekturą Baśni z 1001 nocy. Większość stacji wyłożonych jest marmurem, ponadto ozdobione są pozłacanymi, monumentalnymi świecznikami[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Tashkent’s Underground Masterpieces - AramcoWorld, www.aramcoworld.com [dostęp 2020-08-19] .
  2. АО «Узбекистон темир йуллари» — Об открытии участка новой линии надземного метро "Ду́стлик-2" - "Куйлюк", railway.uz [dostęp 2020-11-11] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Metro w Taszkencie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy