Metys


Metys w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obraz przedstawiający wyjaśnienie słowa Metys z XVIII wieku

Metys – osoba, której jeden z rodziców jest Indianinem lub Indianką, a drugim biała kobieta lub mężczyzna[1].

W polskiej nomenklaturze za Metysa uważa się zwykle osobę mającą część indiańskiej krwi, bez względu na pochodzenie indiańskiego przodka, przynależność państwową czy narodową. Mówi się więc o Metysach kanadyjskich, amerykańskich czy meksykańskich. Niekiedy też nazwy Metys używa się w stosunku do mieszańców ludności białej z innymi przedstawicielami odmiany żółtej, np. pierwotnymi mieszkańcami Madagaskaru. Współcześnie w języku angielskim istnieje określenie Métis (z francuskiego, wymawiane [metiˈ]) zarezerwowane wyłącznie dla osób o pochodzeniu mieszanym zamieszkujących Kanadę (metysi kanadyjscy).

Samo słowo Metys pochodzi z francuskiego Métis. Może być także wywiedzione z hiszpańskiego mestizo. W obu językach słowa te zawierają łaciński pierwiastek mixtus – mieszany.

Znani Metysi | edytuj kod

Znanymi Metysami byli m.in. w Kanadzie: Louis Riel, Cuthbert Grant i Gabriel Dumont, a w USA: John Ross, Charles Curtis i Rudolph Carl Gorman.

Mieszane – po części indiańskie – pochodzenie mieli/mają m.in. Josephine Baker (tancerka i aktorka), Johnny Cash (piosenkarz country), JoJo (piosenkarka pop), Porfirio Díaz (prezydent Meksyku), Shannon Elizabeth (aktorka), Chuck Norris (aktor), Elvis Presley (piosenkarz i aktor), Megan Fox (aktorka), Anthony Kiedis (piosenkarz).

Zobacz też | edytuj kod

  • mulat – mieszanka rasy białej i czarnej
  • zambo – mieszanka rasy żółtej i czarnej

Przypisy | edytuj kod

  1. Metys – Słownik Języka Polskiego PWN.
Kontrola autorytatywna (grupa etniczna):
Na podstawie artykułu: "Metys" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy