Michael Romeo


Michael Romeo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael James Romeo (ur. 6 marca 1968[1]) – amerykański gitarzysta, kompozytor i instrumentalista, założyciel progresywno-metalowego zespołu Symphony X[2].

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 91. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[3].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Michael Romeo we wczesnym wieku uczył się grać na pianinie. Grał również na klarnecie. W późniejszym wieku zainspirowany muzyką zespołu KISS rozpoczął naukę gry na gitarze. Jego pierwszą była gitara akustyczna kupiona na garażowej wyprzedaży.

Jego muzycznymi inspiracjami były takie zespoły jak Led Zeppelin, Rush, AC/DC, Black Sabbath, Iron Maiden i Emerson, Lake and Palmer. Jego poglądy na temat grania na gitarze zmieniły się pod wpływem albumów Ozzy’ego Osbourne’a Blizzard of Ozz i Diary of a Madman. Jego autorytetem w dziedzinie gitary był Randy Rhoads, który łączył heavy metal z muzyką poważną, co w późniejszym czasie będzie można usłyszeć na albumach Symphony X. Wtedy zaczął pobierać lekcje gry na gitarze.

Styl | edytuj kod

Romeo słuchał bardzo różnorodnej muzyki z czego można wyróżnić: Shawn Lane, Yngwie Malmsteen, Randy Rhoads, John Petrucci, Al Di Meola, Uli Jon Roth, Jan Sebastian Bach, Mozart, John Williams i Frank Zappa.

Dzięki takiej mieszance stylów muzycznych i niezwykłej technice gry, Romeo często pojawia się na okładkach magazynów muzycznych znany głównie z progresywno-metalowego zespołu Symphony X, który założył w 1994, tuż po nagraniu solowego albumu The Dark Chapter.

Życie osobiste | edytuj kod

Obecnie mieszka w New Jersey z żoną Christina Romeo i dziećmi.

Poboczne projekty | edytuj kod

Michael Romeo zagrał solówkę w utworze Dawn of a Million Souls z albumu Ayreon - Universal Migrator Part 2: Flight of the Migrator gdzie głównym wokalistą był Russell Allen. Kolejną gitarową solówkę na płycie Ayreon można usłyszeć w utworze E=MC2 z płyty 01011001. Michael zagrał również w utworze „Piano Overture” z płyty Forward and Beyond Vitalija Kuprija. Wziął on również udział w nagraniu albumów Wating for the Dawn i Coldness projektu Kotipelto.

W roku 2018, Michael Romeo wydał koncepcyjny album "War of the Worlds, Pt. 1"[4] .

Dyskografia | edytuj kod

Albumy solowe
Symphony X

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyclopaedia Metallum - Michael Romeo (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-03-22].
  2. Encyclopaedia Metallum - Symphony X (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-03-22].
  3. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  4. Michael Romeo - War of the Worlds, Pt. 1, magazyngitarzysta.pl [dostęp 2020-01-09]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Michael Romeo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy