Micronecta


Micronecta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Micronecta – rodzaj owadów należących do rodziny corixidae.

Owady z rodzaju micronecta dość różnią się od innych przedstawicieli rodziny corixidae. Większość osiąga małe rozmiary, najmniejsze mają około 0,8 milimetra, a największe 3 mm długości. Mają dość duże głowy w stosunku do reszty ciała. Przedplecze mają w kształcie prostokąta i dość płaskie. Odwłok mają stosunkowo mały. Skrzydła złożone dachowo nad ciałem. Odnóża zwykle trzymają pod przedpleczem, rozkładając na boki tylne kończyny. Większość gatunków ma jasne pokrywy skrzydeł i o wiele jaśniejszy spód ciała. Wiele gatunków ma na przedpleczu i skrzydłach ciemne plamy. Przedstawicieli rodzaju micronecta można łatwo pomylić z żyrytwami (żyrytwowate), z którymi są blisko spokrewnione.

Owady te zamieszkują zarośnięte roślinami wodnymi małe stawiki. Żerują zwykle na zatopionych skałach pokrytych gąszczem glonów i na dnach zbiorników. Dorosłe owady często kryją się w gąszczach nitkowatych glonów i wśród podwodnych osady, gdzie szukają pożywienia.

Larwy większości gatunku mają ubarwienie jaskrawe. Są bardzo podobne do osobników imago, tyle że są bezskrzydłe. Często można je spotkać grupowo w gąszczach roślin wodnych.

Gatunki występujące w Polsce | edytuj kod

Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Micronecta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy