Miejska Rada Narodowa w Poznaniu (1945-1990)


Miejska Rada Narodowa w Poznaniu (1945–1990) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Miejska Rada Narodowa w Poznaniu (1945-1990)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miejska Rada Narodowa w Poznaniu (także Miejska Rada Narodowa stołecznego miasta Poznania) – rada narodowa powstała 26 marca 1945 i funkcjonująca do 1990 w Poznaniu.

Spis treści

Kadencja (1945–1950) | edytuj kod

  • przewodniczący: Zygmunt Piękniewski[a][1] (PPR) (rezygn. 1 października 1945), Franciszek Kowalewski (PPS) (8 listopada 1945-8 kwietnia 1948[2]), Edward Stokowski (PPS) (od 5 maja 1948)
    • wiceprzewodniczący: Jan Sulczyński (Stronnictwo Demokratyczne) (rezygn. 5 grudnia 1949), Stefan Marzec[3]
  • Prezydium: Michał Cuprych (Okręgowa Komisja Związków Zawodowych)[4], Czesław Bartczak[5], Czesław Grajek (PPS)[6], Bogusław Seydlitz (PPS)[7], Zygmunt Wolniewicz[8], Stanisław Piotrowicz[9], Zygmunt Piękniewski (PPR)[10], Maksymilian Bartz[11], Józef Marchewczyk[12], Bogdan Grzybowski[13]

Miejska Rada Narodowa została założona 26 marca 1945 i składała się z 58 radnych. 3 lipca 1945 liczba radnych została powiększona do 72[14], a w 1946 do 80.

Podziału mandatów dokonał tymczasowy prezydent miasta Feliks Maciejewski. Mandaty przyznawane organizacjom społecznym wielokrotnie ulegały zmianom wynikającym z łączenia się tych organizacji lub zrzeczenia się mandatu i przyznania go innemu stowarzyszeniu.

Pierwsze posiedzenie odbyła 20 marca 1945. Ogółem odbyło się 99 posiedzeń: 1945 (16), 1946 (19), 1947 (18), 1948 (16), 1949 (19), 1950 (11), jednak z uwagi na rozłożenie drugiego posiedzenia na dwa dni (12 i 16 kwietnia 1945) przyjęto że w kadencji 1945-1950 odbyło się 100 posiedzeń Rady. Posiedzenia odbywały się siedzibie Zarządu Miasta (ul. Matejki 49), a od 25 maja 1945 w Sali Królewskiej Ratusza, od 6 października 1949 w Nowym Ratuszu (przy ul. Czerwonej Armii). Kworum ustalone zostało na niskim poziomie 1/3, co miało znaczenie przy wysokiej absencji radnych (frekwencja 52–97%) lub opuszczania obrad przed ich zakończeniem.

Działalność Rady: wybór prezydenta miasta Feliksa Maciejewskiego (PPR) i wiceprezydentów (11 kwietnia 1945), wybór prezydenta Stanisława Sroki (16 lipca 1945), wybór prezydenta Leona Murzynowskiego (11 grudnia 1948) oraz prezydenta Franciszka Frąckowiaka (1950), potępienie organizacji Wolność i Niepodległość (29 września 1947), włączenie się w "Akcję O" (zrzeczenie się diet na stałe, 28 lipca 1949), działalność w zakresie przeprowadzenia reformy rolnej, nacjonalizacji przemysłu, odbudowy zniszczeń po wojnie, reaktywacja szkolnictwa, nazewnictwo ulic.

Lista radnych | edytuj kod

  1. Stefan Blachowski (PPR)
  2. Marian Borucki (PPR)
  3. Wincenty Chyla (PPR)
  4. Michał Cuprych (OKZZ)
  5. Franciszek Danielak (PPR)
  6. Leon Dizman (PPR)
  7. Roman Dziubiński (PPR)
  8. Stefan Feldebel (PPR)
  9. Piotr Gellert (PPS)
  10. Marian Gorączniak (OKZZ)
  11. Czesław Grajek (PPS)
  12. Maksymilian Jankowski (SD)
  13. Zofia Jasiewiczówna (OKZZ)
  14. Franciszek Klause (SD)
  15. Damazy Kopczyński (SD)
  16. Franciszek Kowalewski (PPS)
  17. Sylwester Kucharski (PPR)
  18. Józef Kukurenda (OKZZ)
  19. Marian Kulisiewicz (OKZZ)
  20. Ludwik Lange (PPR)
  21. Zbigniew Maciejewski (PPS)
  22. Dionizy Madajewski (OKZZ)
  23. Józef Majchrzak (PPR)
  24. Brunon Miałkas (OKZZ)
  25. Jan Michalak (PPS)
  26. Alfons Mielcarek (SD)
  27. Edmund Mularczyk (PPR)
  28. Wojciech Nawrocki (PPR)
  29. Feliks Nowakowski (PPS)
  30. Wiktoria Nowicka (PPR)
  31. Dobromir Osiński (OKZZ)
  32. Antoni Paszkowiak (OKZZ)
  33. Stanisław Pawlak (PPR)
  34. Józef Pietrzak (PPS)
  35. Zygmunt Piękniewski (PPR)
  36. Ludwik Postaremczak (SL)
  37. Marcin Prętki (PPR)
  38. Antoni Roesler (PPR)
  39. Leon Bogacki (OKZZ)
  40. Michał Rychter (PPR)
  41. Bogusław Seydlitz (PPS)
  42. Jan Sulczyński (SD)
  43. Walenty Surma (PPR)
  44. Władysław Szukała (PPS)
  45. Jan Taberski (OKZZ)
  46. Maria Turtoniowa (PPS)
  47. Andrzej Twardowski (PPR)
  48. Bogdan Wieczorowski (OKZZ)
  49. Tadeusz Żynda (OKZZ)

Radni Michał Cuprych, Franciszek Danielak, Roman Dziubiński, Józef Kukurenda, Dionizy Madajewski, Alfons Mielcarek, Antoni Paszkowiak i Józef Pietrzak posiadali mandaty radnych Miejskiej Rady Narodowej przez całą kadencję.

Kadencja (1950–1954) | edytuj kod

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz.U. z 1950 r. nr 14, poz. 130) Miejska Rada Narodowa przejęła zadania z zakresu administracji samorządowej. Urzędy zostały zastąpione nowymi (np. funkcję prezydenta miasta pełnił odtąd Przewodniczący Prezydium MRN). Aby wprowadzić przepisy w życie, 3 czerwca 1950, po setnym posiedzeniu MRN, na uroczystej sesji w auli Uniwersytetu Poznańskiego przyjęte zostały sprawozdania z pracy Rady Narodowej w okresie 1945-1950, a następnie posiedzenie Rady które określiło obecnym zasadę funkcjonowania nowego porządku organizacyjnego. Delegatem Komsomołu na to posiedzenie był Smirnow, a z ramienia Wojewódzkiej Rady Narodowej z referatem wystąpił jej Przewodniczący Włodzimierz Migoń; sesji przewodniczył Czesław Bartczak, a sekretarzem został Aleksander Rozmiarek. W tajnym głosowaniu wybrane zostało Prezydium MRN, które rozpoczęło pracę od 6 czerwca 1950.

Kadencja (1954–1957) | edytuj kod

  • przewodniczący: Franciszek Frąckowiak
    • wiceprzewodniczący[20]: Zygmunt Wolniewicz, Stefan Marzec, Władysław Rybski (dołączył, następnie zastąpiony), Edward Bliński (za Wł. Rybskiego)
  • sekretarz: Czesław Adamski
  • Prezydium: Edmund Krzymień, Czesław Kołodziejczak, Czesław Lesiński, Alojzy Łuczak, Dionizy Madajewski, Leon Stajkowski, Franciszek Szalek, Zdzisław Walczak, Stanisław Biczysko[21], Halina Latowska[22], Henryk Nowak[23], Stanisław Piasecki[24], Zygmunt Stańko[25]

W 1954 na skutek uchwalenia nowej ordynacji wyborczej wybory do rad narodowych miałby być powszechne, równe, bezpośrednie i tajne. Wybory odbyły się 5 grudnia 1954. W skład Rady weszło 149 radnych. Podczas tej kadencji Rady liczbę wiceprzewodniczących zwiększono z 2 do 3.

Jednocześnie na podstawie uchwały Prezydium Rządu z 7 października 1954 została zatwierdzona uchwała WRN o podziale Poznania na dzielnice i utworzeniu Dzielnicowych Rad Narodowych (wybory 5 grudnia 1954; działały od 1 stycznia 1955).

Kadencja (1957–1961) | edytuj kod

  • przewodniczący: Franciszek Frąckowiak
    • wiceprzewodniczący: Edmund Krzymień, Stefan Marzec
  • sekretarz: Czesław Adamski
  • Prezydium: Edward Hałas, Jan Nalepka, Dobromir Osiński, Wacław Piaskowski

Rada liczyła 80 radnych. Na podstawie Dekretu Rady Państwa z dnia 31 grudnia 1956 r. o wyłączeniu z województw miast Krakowa, Poznania i Wrocławia oraz nadaniu Miejskim Radom Narodowym tych miast uprawnień wojewódzkich rad narodowych, od 1 stycznia 1957 Poznań pozostawał poza granicami województwa, jednocześnie zyskał rangę jednostki podziału administracyjnego szczebla wojewódzkiego. Rada Narodowa posiadała kompetencje władz wojewódzkich.

Lista radnych | edytuj kod

  1. Zbigniew Rudnicki

Kadencja (1961–1965) | edytuj kod

  • przewodniczący: Jerzy Kusiak
  • sekretarz: Czesław Adamski
  • Prezydium: Bolesław Drogomirecki, Czesław Kołodziejczak, Jerzy Łangowski, Wacław Piaskowski

Kadencja (1965–1969) | edytuj kod

  • przewodniczący: Jerzy Kusiak
    • wiceprzewodniczący: Henryk Kędziora, Władysława Klawiter, Zbigniew Rudnicki, Jerzy Łangowski (od 23 grudnia 1965)[28]
  • sekretarz: Czesław Adamski
  • Prezydium: Franciszek Kosmowski, Wacław Piaskowski, Maria Roszczak

Rada zainaugurowała działalność 11 czerwca 1965 w sali Odrodzenia Ratusza. Podczas tej kadencji Rady liczbę wiceprzewodniczących, za zgodą prezesa Rady Ministrów, zwiększono z 3 do 4.

Kadencja (1969–1973) | edytuj kod

  • przewodniczący: Jerzy Kusiak (do 2 lipca 1970)[29], Stanisław Cozaś (od 5 września 1970)
  • sekretarz: Józef Świtaj
  • Prezydium: Wiktor Kozłowski, Stanisław Królikowski, Maria Roszczak, Danuta Wawrzyńczyk-Szplit

Była to ostatnia kadencja podczas której przewodniczący Prezydium pełnił obowiązki prezydenta Poznania. Przeprowadzona w 1973 reforma rozdzielała funkcje prawodawcze (Rada Narodowa) od wykonawczych (prezydent miasta).

Lista radnych | edytuj kod

  1. Czesław Adamski
  2. Stanisław Andrzejewski
  3. Anna Balcerek
  4. Sabina Bednarek
  5. Tadeusz Bekas
  6. Aniela Boge
  7. Janina Czternasta
  8. Maria Dakowska
  9. Teodor Działowski
  10. Longina Dzierzkiewicz
  11. Stanisław Gagracz
  12. Izabela Gałuszka
  13. Jerzy Goździk
  14. Paweł Górski
  15. Janina Jabłonka
  16. Tomasz Jakubowski
  17. Iwona Jasińska
  18. Zygmunt Jesionowski
  19. Zygmunt Józefczak
  20. Małgorzata Kaczmarek
  21. Jan Kałamarz
  22. Franciszek Kamiński
  23. Marian Kania
  24. Henryk Kędziora
  25. Władysława Klawiter
  26. Józef Klemenczak
  27. Stanisław Konieczny
  28. Czesław Kończal
  29. Marian Koper
  30. Kazimierz Kosmowski
  31. Janusz Kostaniak
  32. Stanisław Królikowski
  33. Wiktor Kozłowski
  34. Bożena Kubala
  35. Stanisław Kubiak
  36. Florian Kubiś
  37. Jerzy Kusiak
  38. Zbigniew Kurzawa
  39. Jerzy Łangowski
  40. Alojzy Łuczak
  41. Maria Macko
  42. Włodzimierz Malinowski
  43. Ryszard Małkiewicz
  44. Jadwiga Mankiewicz
  45. Stanisław Marczyński
  46. Marian Mikołajczyk
  47. Stanisław Mytko
  48. Jan Nalepka
  49. Zenon Nalipiński
  50. Władysław Napierała
  51. Stanisław Nowak
  52. Marta Ochocińska
  53. Wacław Olszewski
  54. Helena Osses
  55. Eugeniusz Pacia
  56. Marian Paluchowski
  57. Janina Pałyska
  58. Jan Pluciński
  59. Urszula Przybylak
  60. Edward Ranke
  61. Maria Roszczak
  62. Leszek Rudkowski
  63. Zbigniew Rudnicki
  64. Marian Rum
  65. Bohdan Siciarz
  66. Anna Sekierska
  67. Janina Skałecka
  68. Kazimierz Sobczak
  69. Bożena Stachowiak
  70. Barbara Stodolska
  71. Henryk Stolbiak
  72. Antoni Swiderski
  73. Józef Świtaj
  74. Bronisław Szaj
  75. Józef Waszkis
  76. Danuta Wawrzyńczyk-Szplit
  77. Wacław Wilczyński
  78. Aleksander Wilkoszewski
  79. Helena Witczak
  80. Elżbieta Zerbe

Kadencja (1973–1975) | edytuj kod

  • przewodniczący: Alfred Kowalski
  • Prezydium: Stanisław Andrzejewski, Jan Filipiak, Stanisław Konieczny, Stanisław Mytko, Maria Roszczak, Kazimierz Wieczorowski, Ryszard Witkowski

Wybory odbyły się 9 grudnia 1973. Rada liczyła 120 członków, którzy uczestniczyli w 8 sesjach Rady. Od 1 stycznia 1975 Radzie Miasta podporządkowany został powiat poznański.

Z uwagi na zmianę przepisów Rada działała w skróconej kadencji.

Lista radnych | edytuj kod

  1. Hanna Suchocka

Kadencja (1975–1977) | edytuj kod

  • przewodniczący: Józef Świtaj (PZPR)
    • wiceprzewodniczący: Józef Cichowlas, Stanisław Antczak, Maria Chróścińska

1 czerwca 1975 weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa i o zmianie Ustawy o Radach Narodowych. Zlikwidowany został podział miasta na dzielnice i Dzielnicowe Rady Narodowe. Od 1 czerwca radnymi zostało 359 członków byłych Dzielnicowych Rad Narodowych. Miejska Rada Narodowa w Poznaniu przejęła funkcje terenowego organu władzy państwowej w Poznaniu. Wielu radnych Rady Narodowej zostało radnymi Wojewódzkiej Rady Narodowej

Inauguracja prac odbyła się 7 czerwca 1975 w Sali Wielkiej Pałacu Kultury. I sekretarz KW PZPR Jerzy Zasada przedstawił kandydatów do Prezydium Rady, których radni przyjęli z aprobatą. Rada odbyła 11 sesji na których zostały przyjęte 44 uchwały. Prezydium Rady odbyło 35 posiedzeń poświęconych 84 zagadnieniom. Działalność Rady: uwzględnienie w Planie Społeczno-Gospodarczym Rozwoju Poznania wodociągu na Podolany (1977), wniosek o przydzielenie dla Poznania 10 pawilonów handlowych, prace remontowe w budynkach miejskich[30], realizacja budów Trasy Katowickiej oraz zachodniego odcinka trasy E-8[31], modernizacje ul. Czerwonej Armii, Garbary, Solnej, Obornickiej, Dzierżyńskiego, przygotowania gruntów pod Pracownicze Ogródki Działkowe w Krzesinach, Sypniewie, przy ul. Słupskiej i Gorajskiej, Park im. J. Gagarina, program budownictwa mieszkaniowego, handlowo-usługowego i oświatowego[32], rozbudowanie Szpitala MSW przy ul. Wrzoska oraz Szpitala Kolejowego w Niwce, budowa krytego basenu KS Posnania, rozbudowa obiektów sportowych przy ul. Chwiałkowskiego, budowa 6 domów studenckich[33], rozbudowa zakładów przemysłowych[34]

Lista radnych | edytuj kod

  1. Chlebosław Adamczyk
  2. Julia Adamczyk
  3. Stanisław Adamski
  4. Czesława Andrzejewska
  5. Władysław Anioła
  6. Stanisław Antczak
  7. Barbara Antoniewicz
  8. Aleksander Badurski
  9. Władysław Banaś
  10. Mieczysław Bar
  11. Zofia Baranowicz
  12. Mieczysław Bartczak
  13. Bogumiła Bartkowiak
  14. Bronisław Bartkowiak
  15. Czesława Bartkowiak
  16. Jerzy Bauma
  17. Jan Bausmer
  18. Maria Bączkowska
  19. Henryk Bednarek
  20. Teodor Bergandy
  21. Zofia Behr
  22. Józef Bitner
  23. Jerzy Błaszczyński
  24. Janusz Bociański
  25. Adam Bogacki
  26. Andrzej Borczyński
  27. Tadeusz Borski
  28. Edmund Bruch
  29. Maria Brychcy
  30. Barbara Brzezińska
  31. Bogusław Bubicz
  32. Józef Buczkowski
  33. Wojciech Budzyński
  34. Czesława Bytowska
  35. Norbert Celiński
  36. Maria Chróścińska
  37. Jan Chrzanowski
  38. Marcin Chudzik
  39. Józef Cichowlas
  40. Władysław Ciechanowski
  41. Zbigniew Cyprych
  42. Tadeusz Czajka
  43. Leszek Czarnota
  44. Urszula Czekała
  45. Aleksandra Darna
  46. Józef Dobosz
  47. Ignacy Domagała
  48. Jolanta Domek
  49. Wacław Dregier
  50. Jerzy Drygas
  51. Józef Duchaiski
  52. Czesław Dudziński
  53. Józefa Dul
  54. Henryk Durzyński
  55. Anna Dworak
  56. Józef Dybysławski
  57. Janusz Englert
  58. Zdzisław Filipiak
  59. Henryk Florysiak
  60. Helena Frymus
  61. Stanisław Galasiński
  62. Tadeusz Galiński
  63. Władysław Garasz
  64. Eliza Garncarczyk
  65. Wojciech Garstkiewicz
  66. Franciszek Garwoliński
  67. Jolanta Gensler
  68. Henryk Giziński
  69. Franciszek Głowacki
  70. Wacław Głowiński
  71. Barbara Gruszkiewicz
  72. Jerzy Grześkowiak
  73. Józef Gut
  74. Mieczysław Guzikowski
  75. Felicja Halbsguth
  76. Tadeusz Hanysz
  77. Wiesław Hołowiecki
  78. Witold Ignatowicz
  79. Wojciech Jabłkowski
  80. Wiktor Jabłonka
  81. Andrzej Jakubowski
  82. Antoni Jałoszyński
  83. Edward Janicki
  84. Jan Janiszewski
  85. Barbara Jankowska
  86. Władysława Jeneralczyk
  87. Tadeusz Jesse
  88. Mieczysław Juchacz
  89. Włodzimierz Juskowiak
  90. Mirosław Juszkis
  91. Czesław Kabaciński
  92. Czesław Kaczmarek
  93. Zdzisław Kaczmarek
  94. Kazimierz Kaizer
  95. Mieczysław Kaliszewski
  96. Władysława Kamińska
  97. Leon Kamiński
  98. Sylwester Kamiński
  99. Irena Kanonowicz
  100. Marian Kapała
  101. Henryk Kara
  102. Zygmunt Kasprowicz
  103. Zdzisław Kasprzak
  104. Mirosława Kaźmierczak
  105. Eugenia Kaźmierczak-Pientka
  106. Emilia Kiełpińska
  107. Bogdan Klejdziński
  108. Elżbieta Kliks
  109. Marian Klimecki
  110. Zofia Klops
  111. Tadeusz Klotschke
  112. Edmund Kokociński
  113. Zygmunt Kolasiński
  114. Henryk Komin
  115. Gabriela Konieczna
  116. Jerzy Kopiński
  117. Józef Kordys
  118. Eugeniusz Korwel
  119. Bogdan Kościański
  120. Jan Kościelniak
  121. Bogdan Kotecki
  122. Janina Kowalska
  123. Włodzimierz Kowalski
  124. Aleksy Krokowicz
  125. Władysława Krystyniak
  126. Hieronim Krzyżaniak
  127. Janina Książkiewicz
  128. Stefan Kubanek
  129. Tadeusz Kuczyk
  130. Maria Kudła
  131. Krzysztof Kulcenty
  132. Józefa Kulczyk
  133. Irena Kwiatkowska
  134. Stanisław Kwiatkowski
  135. Edmund Lamczyk
  136. Maria Lanckowska
  137. Bronisława Lefik
  138. Jerzy Lehmann
  139. Józef Lewandowski
  140. Roman Lewandowski
  141. Zdzisław Liburski
  142. Stanisław Lisiecki
  143. Stefan Lisiecki
  144. Władysław Litewka
  145. Wojciech Luty
  146. Stanisław Łakomy
  147. Zofia Ławniczak
  148. Irena Łochyńska
  149. Stanisław Łosiewicz
  150. Florian Łukaszewicz
  151. Ludwika Łukaszewicz
  152. Wacław Łukaszewicz
  153. Michał Łukaszewski
  154. Kazimierz Łukaszyk
  155. Janina Łyczkowska-Goetz
  156. Ignacy Łyczyński
  157. Stanisław Maj
  158. Zdzisław Majchrowicz
  159. Seweryn Majchrzak
  160. Stefania Malesza
  161. Hieronim Małecki
  162. Lech Małecki
  163. Tomasz Marciniak
  164. Kazimierz Masłowski
  165. Jan Matelski
  166. Tadeusz Mateiski
  167. Genowefa Matyja
  168. Zbigniew Matysiak
  169. Elżbieta Mazurek
  170. Hieronim Michalak
  171. Krystyna Michalak
  172. Aleksander Michałowski
  173. Kazimierz Mielec
  174. Lucjan Mikołajczak
  175. Marek Mikołajczak
  176. Zbigniew Mikołajczyk
  177. Kazimierz Mikuła
  178. Genowefa Mirska
  179. Albin Mis
  180. Krystyna Misiewicz
  181. Roman Mocek
  182. Stanisław Modzelewski
  183. Henryk Możuch
  184. Bronisław Mroczyk
  185. Władysław Mrozik
  186. Kazimierz Mulczyński
  187. Aleksander Musiał
  188. Barbara Muszyńska
  189. Bogdan Mytko
  190. Zenon Nadolny
  191. Marian Nawrocki
  192. Halina Naumann
  193. Janina Niedośpiał
  194. Zygmunt Niewiada
  195. Maria Nowacka
  196. Andrzej Nowak
  197. Franciszek Nowak
  198. Henryk Nowak
  199. Urszula Nowak
  200. Czesław Nowicki
  201. Maciej Nowicki
  202. Stefan Nowicki
  203. Stefan Nowicki
  204. Marian Olejniczak
  205. Jan Olejnik
  206. Włodzimierz Olejnik
  207. Irena Orłowska
  208. Jadwiga Osada
  209. Kazimierz Ozór
  210. Zdzisław Pałka
  211. Jan Pańczak
  212. Emilia Parnasowska
  213. Bronisław Pasierski
  214. Stanisława Pasternak
  215. Wiktoria Paszak
  216. Lidia Patalas
  217. Kazimierz Pawlaczyk
  218. Janusz Pawlak
  219. Leszek Perz
  220. Elżbieta Pfeil
  221. Barbara Pflaum
  222. Eugeniusz Piechocki
  223. Henryk Piechota
  224. Franciszek Pietrzak
  225. Antoni Pietrzykowski
  226. Andrzej Piotrowski
  227. Władysław Polak
  228. Leokadia Polasik
  229. Maria Polcyn-Kempara
  230. Bogdan Połącarz
  231. Urszula Poreda
  232. Jacek Przybyła
  233. Ewa Przybysz
  234. Wanda Puk
  235. Feliks Purol
  236. Kazimierz Purol
  237. Antoni Radajewski
  238. Czesław Radomiński
  239. Władysław Radoń
  240. Ryszard Raszewski
  241. Franciszek Raś
  242. Henryk Ratajczak
  243. Jan Ratajczak
  244. Stefan Ratajczak
  245. Zenon Ratajczak
  246. Gwidon Remlein
  247. Zdzisław Remlein
  248. Jerzy Rogacki
  249. Helena Rojewska
  250. Stefania Roszczenko
  251. Tadeusz Rozmiarek
  252. Jan Rozmus
  253. Stanisław Rozpiętkowski
  254. Henryk Rożnowski
  255. Marian Różański
  256. Zenon Rubczak
  257. Leokadia Rutkowska
  258. Anna Rybarczyk-Palczewska
  259. Urszula Rybkowska
  260. Marceli Rydliński
  261. Eugenia Ryglewicz
  262. Stefan Rzepa
  263. Henryk Rześka
  264. Henryk Rzetelski
  265. Iwona Rzucidło
  266. Bogdan Sajna
  267. Andrzej Sieiński
  268. Roman Silski
  269. Krystyna M. Siudowska
  270. Wiesław Siwiński
  271. Hanna Skalisz
  272. Hieronim Skorupiński
  273. Ryszard Skrobała
  274. Barbara Skrzypiec
  275. Ryszard Smogór
  276. Halina Smól-Bor
  277. Radomir Sobczyk
  278. Irena Sobkowiak
  279. Zygmunt Sokołowski
  280. Władysław Sroka
  281. Edward Stachowiak
  282. Maria Stachurska
  283. Stefan Staniewski
  284. Roman Stańko
  285. Hieronim Stawicki
  286. Stanisław Stencel
  287. Kazimierz Stróżyk
  288. Stanisław Strzelewicz
  289. Henryk Suwalski
  290. Edward Szafranek
  291. Mieczysław Szafrański
  292. Tadeusz Szafrański
  293. Edward Szczepański
  294. Jan Sznajder
  295. Zofia Sznajder
  296. Romuald Szpingier
  297. Bronisław Szymaniak
  298. Andrzej Szymankiewicz
  299. Edmund Szymankiewicz
  300. Czesław Szymański
  301. Edmund Szymański
  302. Jan Szymański
  303. Longina Szymoniak
  304. Danuta Śliwińska
  305. Zbigniew Ślosarczyk
  306. Czesław Śniady
  307. Zenon Sron
  308. Józef Świtaj
  309. Mieczysław Tarzyński
  310. Bolesław Tecław
  311. Kazimierz Tkaczyk
  312. Seweryn Toboła
  313. Helena Tomaszewska
  314. Zbigniew Tomkowiak
  315. Barbara Tuliszka
  316. Stanisława Tworowska
  317. Mirosława Tylkowska
  318. Ewa Urban
  319. Teodor Wandas
  320. Aleksandra Walkowiak
  321. Józef Waśko
  322. Marian Weigt
  323. Józef Wenc
  324. Wojciech Wenc
  325. Halina Widerska
  326. Kazimierz Widerski
  327. Jan Wiertelak
  328. Halina Wierzbińska
  329. Bożena Więcławska
  330. Edmund Wiśniewski
  331. Jerzy Witkowski
  332. Danuta Wojciechowska
  333. Antoni Wojciechowski
  334. Jan Wojciechowski
  335. Paweł Wojciechowski
  336. Ryszard Wojciechowski
  337. Tadeusz Wojcieszak
  338. Hieronim Wojtkowiak
  339. Kazimierz Wolnikowski
  340. Józef Woźniak
  341. Zofia Woźniak
  342. Mieczysław Wojtowicz
  343. Henryk Wrześniacki
  344. Ryszard Wyrwa
  345. Jerzy Wyszanowski
  346. Maria Zajczyk
  347. Ewa Zakrzewska
  348. Eleonora Zaraś
  349. Alicja Zarzecka
  350. Henryk Zasada
  351. Romana Zawadzka
  352. Jerzy Zech
  353. Jacek Zientarski
  354. Barbara Zimna
  355. Leon B. Zimny
  356. Urszula Ziołecka
  357. Ryszard Zwanzig
  358. Maria Zwierzykowska

VII Kadencja (1978–1984) | edytuj kod

  • przewodniczący: Józef Świtaj (PZPR)
    • wiceprzewodniczący: Hanna Skalisz, Miron Kolasiński, Stanisław Antczak

Wybory do Rady Narodowej odbyły się 5 lutego 1978. Frekwencja wyborcza wyniosła 98,3% (416 689 upoważnionych do głosowania). Na Front Jedności Narodu oddano prawie 100% głosów. Wybranych zostało 150 radnych.

Pierwsza uroczysta sesja Rady miała miejsce w siedzibie WRN przy ul. Stalingradzkiej (obecnie al. Niepodległości) 13 lutego 1978. Skład Prezydium zaproponował I Sekretarz KW PZPR Jerzy Zasada, został on następnie zatwierdzony w jawnym głosowaniu.

Lista radnych | edytuj kod

  1. Mirosław Adamczyk
  2. Maria Adamek
  3. Stanisław Antczak
  4. Danuta Antkowiak
  5. Jerzy Bauma
  6. Barbara Begier
  7. Andrzej Borczyński
  8. Eugeniusz Bortkiewicz
  9. Alina Brońska
  10. Józef Buczkowski
  11. Zygmunt Chmielewski
  12. Jan Chrzanowski
  13. Józef Cichowlas
  14. Aleksandra Darna
  15. Józef Dobosz
  16. Irena Dombek
  17. Zdzisław Filipiak
  18. Stanisław Galasiński
  19. Alina Giel
  20. Andrzej Gruszczyński
  21. Tadeusz Hanysz
  22. Wiesław Hołowiecki
  23. Wojciech Jabłkowski
  24. Jan Janiszewski
  25. Małgorzata Jankowska
  26. Józef Januszewski
  27. Zenon Jaśkowiak
  28. Zofia Józefek
  29. Zdzisław Jóźwiak
  30. Mieczysław Juchacz
  31. Henryka Kaczmarek
  32. Kazimierz Kaiser
  33. Hieronim Kalina
  34. Irena Kanonowicz
  35. Zbigniew Kaplicki
  36. Marianna Kempara-Polcyn
  37. Janina Kiełbasiewicz
  38. Kazimierz Kluczyński
  39. Michał Klaba
  40. Bogdan Klejdziński
  41. Kazimierz Kluczyński
  42. Edmund Kokociński
  43. Miron Kolasiński
  44. Barbara Konieczka
  45. Kazimiera Konieczna
  46. Mirosław Kopiński
  47. Józef Kordys
  48. Eugeniusz Korwel
  49. Jerzy Kosicki
  50. Włodzimierz Kowalski
  51. Aleksy Krokowicz
  52. Edmund Król
  53. Władysława Krystyniak
  54. Maria Kudła
  55. Danuta Kurpisz
  56. Krystyna Laskowska
  57. Monika Leonowicz
  58. Zofia Bogumiła Lis
  59. Robert Luterek
  60. Wojciech Luty
  61. Teodor Lajp
  62. Elżbieta Łopatka
  63. Stanisław Łosiewicz
  64. Wacław Łukaszewicz
  65. Ignacy Łyczyński
  66. Iwona Łykowska
  67. Danuta Maćkowiak
  68. Seweryn Majchrzak
  69. Stefania Malesza
  70. Tadeusz Matelski
  71. Krystyna Mazurek
  72. Wanda Mazurek
  73. Marian Miałkas
  74. Kazimierz Mielec
  75. Łucjan Mikołajczak
  76. Genowefa Mirska
  77. Alfons Motała
  78. Henryk Możuch
  79. Bronisław Mroczyk
  80. Elżbieta Napierała
  81. Janusz Nędzarek
  82. Hanka Nowak
  83. Leszek Nowak
  84. Marian Nowak
  85. Czesław Nowicki
  86. Kazimierz Z. Nowicki
  87. Maciej Nowicki
  88. Włodzimierz Olejnik
  89. Barbara Paluszkiewicz
  90. Wojciech Pankowski
  91. Stanisława Pasternak
  92. Maria Pastuszewska-Włoch
  93. Bogdan Pewiński
  94. Eugeniusz Piechocki
  95. Antoni Pietrzykowski
  96. Andrzej Piotrowski
  97. Henryk Piwosz
  98. Jan Pluciński
  99. Urszula Poreda
  100. Jolanta Przybylska
  101. Piotr Przybyszewski
  102. Hipolit Rakowski
  103. Franciszek Raś
  104. Stefan Ratajczak
  105. Tadeusz Ratajczak
  106. Bogdan Sajna
  107. Stanisław Serba
  108. Roman Silski
  109. Henryk Sitarek
  110. Halina Siwa
  111. Wiesław Siwiński
  112. Hanna Skalisz
  113. Halina Smól-Bor
  114. Zbigniew Sobczak
  115. Radomir Sobczyk
  116. Zygmunt Sokołowski
  117. Iwona Stachowiak
  118. Marek Staszak
  119. Jerzy Stefański
  120. Władysława Stryjkowska
  121. Zofia Sznajder
  122. Tadeusz Szostek
  123. Bogusław Szydłowski
  124. Edmund Szymankiewicz
  125. Danuta Śliwińska
  126. Czesław Śniady
  127. Józef Świtaj
  128. Zbigniew Theus
  129. Danuta Tomecka
  130. Benedykt Twardecki
  131. Stanisław Uram
  132. Iwona Urbaniak
  133. Ryszard Uta
  134. Henryk Wachowiak
  135. Kazimierz Widerski
  136. Zdzisław Wieczorek
  137. Bronisław Wochelski
  138. Bolesław Wojciechowski
  139. Jan Wojciechowski
  140. Stanisław Wojsznis
  141. Ligia Wojtkowiak
  142. Stanisław Wojtkowiak
  143. Mieczysław Wojtowicz
  144. Henryk Wrześniacki
  145. Danuta Wysocka
  146. Stanisław Wysocki
  147. Maria Zajczyk
  148. Ewa Zakrzewska
  149. Jerzy Zech
  150. Danuta Żywiecka

VIII Kadencja (1984–1987) | edytuj kod

Przewodniczący Stanisław Antczak
  • przewodniczący: Stanisław Antczak

Rada została wybrana w wyborach 17 czerwca 1984. Frekwencja wyborcza wyniosła 74%. Działalność zainaugurowała 27 czerwca 1984 w Sali Białej Urzędu Miejskiego.

Lista radnych | edytuj kod

  1. Andrzej Byrt
  2. Grzegorz Jaworowicz
  3. Marek Klimecki
  4. Jerzy Kodur
  5. Paweł Kośmider
  6. Wacław Łukaszewicz
  7. Wiesław Majchrzyk-Łuczak
  8. Władysław Mielcarek
  9. Kazimierz Z. Nowicki
  10. Włodzimierz Palacz
  11. Alina Puchała
  12. Andrzej Rakowski
  13. Jarosław Rura
  14. Wojciech Rybarczyk
  15. Franciszek Szymański
  16. Stanisław Uram
  17. Kazimierz Bulczyński
  18. Ryszard Paterek
  19. Przemysław Gronek
  20. Jacek Silski
  21. Aleksander J ankiewicz
  22. Jerzy Sołowiej
  23. Aleksander Janus
  24. Walenty Sudolski
  25. Roman Kaczmarek
  26. Stanisław Szuder
  27. Mieczysław Maksimczyk
  28. Stanisław Wojtkowiak
  29. Włodzimierz Olejnik
  30. Roman Bober
  31. Edward Grabowski
  32. Wacław Borucki
  33. Bronisław Cenker
  34. Jan Moszyński
  35. Wiesław Dzięcioł
  36. Teodor Papis
  37. Danuta Paprzycka
  38. Krystyna Rogacz
  39. Miłosz Stankiewicz
  40. Tadeusz Starnowski
  41. Tadeusz Sydow
  42. Felicja Szczublewska
  43. Edward Woźniak
  44. Danuta Antkowiak
  45. Barbara Begier
  46. Krystyna Charłampowicz-Marcinkowska
  47. Jeremi Gajewski
  48. Helena Kocielska
  49. Barbara Korbik
  50. Teresa Krause
  51. Marek Ługowski
  52. Elżbieta Łopatka
  53. Wojciech Pankowski
  54. Teresa Płotkowiak
  55. Marek Staszak
  56. Danuta Żywiecka
  57. Tomasz Baszkowski
  58. Ryszard Błaszkiewicz
  59. Józef Dobosz
  60. Teresa Dudek
  61. Bogumiła Gendera
  62. Andrzej Gierczyk
  63. Czesław Knoll
  64. Zenon Korbik
  65. Maria Kudła
  66. Zbigniew Łangowski
  67. Bronisław Nowak
  68. Grzegorz Owczarzak
  69. Paweł Pikosz
  70. Hanna Pile
  71. Anna Radwan
  72. Andrzej Rothe
  73. Bogdan Banasiak
  74. Jerzy Bauma
  75. Ryszard Geliert
  76. Stanisław Maj
  77. Seweryn Majchrzak
  78. Mieczysław Meroniuk
  79. Maria Ratajczak
  80. Danuta Stopińska
  81. Zenon Szulc
  82. Czesław Śniady
  83. Jan Wystrach
  84. Ewa Zakrzewska
  85. Maria Buksińska
  86. Eugeniusz Czajkowski
  87. Tadeusz Kordana
  88. Olech Kruś
  89. Marian Paluszkiewicz
  90. Stefan Ratajczak
  91. Bogusław Szydłowski
  92. Mieczysław Zając
  93. Mieczysław Broński
  94. Bolesław Brzeziński
  95. Mieczysław Duszyński
  96. Wojciech Luty
  97. Anna Łosińska
  98. Andrzej Marków
  99. Ryszard Matuszyk
  100. Maciej Mocek
  101. Andrzej Baraniecki
  102. Jan Bujakiewicz
  103. Zdzisław Filipiak
  104. Anna Hoffman
  105. Janusz Kupka
  106. Franciszek Ławniczak
  107. Tadeusz Pawłowski
  108. Leszek Różański
  109. Wiktor Wysłouch
  110. Zbigniew Rembowski
  111. Jan Słonka
  112. Karol Staśkiewicz
  113. Danuta Wojciechowska
  114. Feliks Ziomek
  115. Zenon Zygmunt

IX Kadencja (1988–1990) | edytuj kod

Wybory do Rady odbyły się 30 czerwca 1988 na podstawie nowych przepisów Ustawy z dnia 16 czerwca 1988 r. o zmianie Ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego.

Radzie Narodowe została powierzona część kompetencji i zadań Wojewódzkiej Rady Narodowej[35]. Z uwagi na zmianę prawa działalność Rady zakończyła się w 1990. Od tego czasu funkcjonowała Rada Miasta Poznania I kadencji (1990-1994).

Lista radnych | edytuj kod

  1. Stanisław Antczak
  2. Andrzej Baraniecki
  3. Henryk Bartczak
  4. Ryszard Bartosik
  5. Barbara Begier
  6. Elżbieta Belchnerowska
  7. Ryszard Bernat
  8. Róża Blaszka
  9. Ryszard Błaszkiewicz
  10. Marian Borowiak
  11. Piotr Borowicz
  12. Jan Budzyła
  13. Bogumił Chełkowski
  14. Grzegorz Chudak
  15. Jan Cichocki
  16. Helena Czajka
  17. Bogdan Czarnecki
  18. Mirosław Czechowski
  19. Zygmunt Dembiński
  20. Ryszard Dobosz
  21. Leszek Dolata
  22. Paweł Dominiak
  23. Michał Downarowicz
  24. Teresa Dudek
  25. Mieczysław Duszyński
  26. Roman Figas
  27. Lucyna Flieger
  28. Marian Flieger
  29. Waldemar Gałęski
  30. Bogumiła Gendera
  31. Ewa Giętkowska
  32. Jan Górski
  33. Dariusz Grabowski
  34. Edward Grabowski
  35. Ignacy Grzelka
  36. Paweł Gulczyński
  37. Stanisław Iwański
  38. Eugeniusz Jachimowicz
  39. Dorota Janicka
  40. Henryk Jankowski
  41. Michał Jaworski
  42. Katarzyna Jęchorek
  43. Maria Kaniewska
  44. Grażyna Kaysiewicz
  45. Aniela Kaźmierska
  46. Stanisław Kędzierski
  47. Bernard Kmieć
  48. Zygmunt Kołodziejczak
  49. Barbara Korbik
  50. Zenon Korbik
  51. Grażyna Kosiorek
  52. Maciej Kościeiski
  53. Paweł Kośmider
  54. Mirosława Kowalska
  55. Wojciech Kozakiewicz
  56. Urszula Krawczak
  57. Czesław Kubacki
  58. Grażyna Maria Kubas
  59. Wiesław Kubiak
  60. Maria Kudła
  61. Władysław Kulczak
  62. Kazimierz Kwiatkowski
  63. Paweł Kwiatkowski
  64. Florian Kycler
  65. Mariola Landzianowska
  66. Stanisław Laskowski
  67. Tadeusz Lewicki
  68. Zdzisław Libera
  69. Maria Lipka
  70. Maria Łbik
  71. Anna Łosińska
  72. Romuald Łukaszewski
  73. Piotr Maciejewski
  74. Wiesława Majchrzyk-Łuczak
  75. Marek Majewski
  76. Zenon Makowski
  77. Elżbieta Mantaj
  78. Władysław Michalak
  79. Władysław Mielcarek
  80. Krzysztof Misiek
  81. Maciej Mocek
  82. Ryszard Modzelewski
  83. Jan Moszyński
  84. Marlena Musiał
  85. Bogdan Mytko
  86. Paweł Niwiński
  87. Andrzej Nowaczewski
  88. Iwona Nowak
  89. Bogumiła Nowicka
  90. Włodzimierz Olejnik
  91. Juliusz Owczarzak
  92. Danuta Paprzycka
  93. Krystyna Pawlak
  94. Hanna Pile
  95. Stanisław Polcyn
  96. Jacek Przybylski
  97. Stefan Ratajczak
  98. Zbigniew Rembowski
  99. Jan Sibilski
  100. Leszek Sieńko
  101. Zygmunt Sobczak
  102. Krystyna Stachowska
  103. Jerzy Stefański
  104. Władysław Stopa
  105. Maria Szuszczyńska
  106. Marek Światłowski
  107. Przemysław Tomaszewski
  108. Zbigniew Tomaszkiewicz
  109. Bolesław Topolski
  110. Hanna Turek
  111. Andrzej Wawrzyniak
  112. Aneta Wiśniewska
  113. Irena Włodarczyk
  114. Danuta Wojciechowska
  115. Jerzy Wojciechowski
  116. Zdzisława Wolna
  117. Piotr Wróblewski
  118. Jerzy Wysocki
  119. Ewa Zakrzewska
  120. Marek Zakrzewski

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. kierował pracami Rady do 1.10.1945 (rezygnacja z powodu objęcia funkcji przewodniczącego WRN); w składzie Prezydium MRN pozostał do 10 lipca 1946, a jako radny do MRN do 30 czerwca 1947

Przypisy | edytuj kod

  1. Sarnowski Andrzej: Skład i organy Miejskiej Rady Narodowej (26 III 1945 – 3 VI 1950). Aneks: Skład Miejskiej Rady Narodowej w 1945 r. (Według listy na posiedzeniu konstytucyjnym), w: Kronika Miasta Poznania 1/1979. Poznań: 1979.
  2. zrzekł się
  3. za J. Szulczyńskiego
  4. zrezygnował 15 września 1949
  5. w miejsce M. Cuprycha; w okresie po 15 września 1949
  6. odwołany
  7. ustąpił 8 kwietnia 1948
  8. w miejsce B. Seydlitza; w okresie 5 maja 1948-31 maja 1949
  9. w miejsce Z. Wolniewicza; od 31 maja 1949
  10. w miejsce Cz. Grajka; w okresie 19 listopada 1945-10 lipca 1946
  11. w miejsce Z. Piękniewskiego; w okresie 10 lipca 1946-16 czerwca 1947
  12. w miejsce M. Bartza; w okresie 30 lipca 1947-29 grudnia 1947
  13. w miejsce J. Marchewczyka; od 26 stycznia 1948
  14. PPR – 5 mandatów (zrzekła się 2 na rzecz Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych) PPS – 4, SD – 2, SL – 1; cofnięto 8 mandatów Związkom Zawodowym przyznając je organizacjom społecznym: ZWM – 2, po 1 dla: ZHP, Miejski Kom. Pomocy Społecznej, Zw. Inwalidów Wojennych, Izba Rolnicza, Izba Przemysłowo-Handlowa, Związek Rewizyjny Spółdzielczości R.P.
  15. ZHP, Miejski Kom. Pomocy Społecznej, Zw. Inwalidów Wojennych, Izba Rolnicza, Izba Przemysłowo-Handlowa, Związek Rewizyjny Spółdzielczości R.P.
  16. Miejski Kom. Pomocy Społecznej,Zw. Inwalidów Wojennych, ZHP, Izba Rolnicza, Izba Przemysłowo-Handlowa, Związek Rewizyjny Spółdzielczości R.P., Związek b. Więźniów Politycznych, Izba Rzemieślnicza, ZNP, Dowództwo Okręgu Wojskowego
  17. fotografia
  18. fotografia
  19. fotografia
  20. w kadencji 1954-1957 liczbę zastępców zwiększono do 3
  21. w okresie 1955-1956
  22. w okresie 1953-1956
  23. w 1956
  24. w okresie 1954-1956
  25. w okresie 1954-1955
  26. 29 września 1964 zrezygnował
  27. powołany 12 listopada 1964 w miejsce D. Balasiewicza
  28. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących do 4
  29. zmiana ze względu na powierzenie stanowiska przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości w Warszawie
  30. np. w 1977 – 280 budynków
  31. wraz z nowo wybudowanym nowotelem
  32. np. w latach 1975-1977 oddano do użytku 10 przedszkoli w nowo wybudowanych budynkach i 13 w ramach działalności pozainwestycyjnej
  33. 3800 miejsc
  34. m. in. HCP, FOS "Ponar-Wiepofama", Centra, WZT "Teletra", ZR "Predom-Romet", PFMŻ "Agromet"
  35. Uchwała Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia 16 maja 1988 r. w sprawie przekazania Miejskiej Radzie Narodowej niektórych spraw należących do właściwości Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz rozgraniczenia zadań między Miejską Radą Narodową a radami dzielnicowymi

Bibliografia | edytuj kod

  1. Tadeusz Świtała: Władze miasta Poznania, w: Kronika Miasta Poznania 2/1974. Poznań: 1974, s. 7.; on-line: [1]
  2. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, w: Kronika Miasta Poznania 2/1950. Poznań: 1950, s. 157.
  3. Sarnowski Andrzej: Skład i organy Miejskiej Rady Narodowej (26 III 1945 – 3 VI 1950). Aneks: Skład Miejskiej Rady Narodowej w 1945 r. (Według listy na posiedzeniu konstytucyjnym), w: Kronika Miasta Poznania 1/1979. Poznań: 1979.
  4. Tadeusz Świtała: Wyniki wyborów do Rad Narodowych w Poznaniu (na podstawie obwieszczeń terytorialnych komisji wyborczych); Radni Rady Narodowej miasta Poznania., w: Kronika Miasta Poznania 4/1969. Poznań: 1969, s. 15-23.; on-line: [2]
  5. Tadeusz Świtała: Wybory nowego przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej m. Poznania [Stanisława Cozasia], w: Kronika Miasta Poznania 2/1971. Poznań: 1971, s. 5-13.; on-line: [3]
  6. Tadeusz Świtała: Poznańska Miejska Rada Narodowa po podziale administracyjnym kraju (1 czerwiec 1975 r.), w: Kronika Miasta Poznania 4/1975. Poznań: 1975, s. 5-11.; on-line: [4]
  7. Józef Łopaczyk: Miejska Rada Narodowa i jej organy w latach 1975-1977, w: Kronika Miasta Poznania 3/1978. Poznań: 1978, s. 23-30.; on-line: [5]
  8. Tadeusz Świtała: Inauguracyjna sesja Miejskiej Rady Narodowej (13 lutego 1978 r.). Aneks: Protokół Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu z wyborów radnych sporządzony dnia 6 lutego 1978 r.; Wykaz radnych Miejskiej Rady Narodowej (kadencja 1978 – 1982), w: Kronika Miasta Poznania 3/1978. Poznań: 1978, s. 5-22.; on-line: [6]
  9. Tadeusz Świtała: Inauguracja Miejskiej Rady Narodowej VIII kadencji w dniu 27 czerwca 1984 r., w: Kronika Miasta Poznania 3-4/1984. Poznań: 1984, s. 5-21.; on-line: [7]
  10. Marian Genowefiak: Składy osobowe stałych Komisji Miejskiej Rady Narodowej w Poznaniu., w: Kronika Miasta Poznania 2/1985. Poznań: 1985, s. 150-152.; on-line: [8]
  11. Marian Genowefiak: Radni IX Kadencji (wybrani w dniu 30 VI 1988 r.); Komisje Miejskiej Rady Narodowej IX Kadencji., w: Kronika Miasta Poznania 2/1989. Poznań: 1989, s. 138-140.; on-line: [9]
  12. Marian Genowefiak (przyg. do druku): Program Miejskiej Rady Narodowej na lata 1988-1992. Na podst. Uchwały Miejskiej Rady Narodowej nr II/11/88 z dnia 30 IX 1988 r., w: Kronika Miasta Poznania 3/1989. Poznań: 1989, s. 5-14.; on-line: [10]
Władze miasta Poznania

Na podstawie artykułu: "Miejska Rada Narodowa w Poznaniu (1945-1990)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy