Mighty Morphin Power Rangers


Mighty Morphin Power Rangers w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mighty Morphin Power Rangers – pierwsza inkarnacja serialu Power Rangers, składająca się z trzech sezonów[1]. Bazuje ona na japońskich serialach tokusatsu: Kyōryū Sentai Zyuranger (sezony 1-3), Gosei Sentai Dairanger (sezony 2-3) i Ninja Sentai Kakuranger (sezon 3).

Serial Mighty Morphin Power Rangers liczy łącznie 145 odcinków, zaś jego bezpośrednią kontynuację tworzy 10-odcinkowa miniseria Mighty Morphin Alien Rangers. Premiera produkcji odbyła się 28 sierpnia 1993 roku w Stanach Zjednoczonych, na antenie stacji Fox Kids. Finałowy odcinek został wyemitowany 27 listopada 1995 roku na tym samym kanale. Polska premiera serialu miała miejsce jesienią 1997 roku na antenie Polsatu.

W 2010 roku, amerykańska stacja ABC Kids wyemitowała zremasterowaną wersję Mighty Morphin Power Rangers, którą wzbogacono wizualnie komiksowymi efektami. Zremasterowana edycja składa się z pierwszych 32 odcinków serialu.

Serial doczekał się w 1995 roku wersji kinowej, zatytułowanej Mighty Morphin Power Rangers: The Movie. Film stanowi jednak odrębny twór i nie jest w żaden sposób powiązany z akcją serialu, choć część fabuły produkcji pokrywa się z wydarzeniami, które miały miejsce w pierwszych odcinkach trzeciego sezonu.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Sezon 1 | edytuj kod

Po 10 tysiącach lat niewoli, zła czarownica Rita Odraza i jej lojalna służba została uwolniona, kiedy astronauci z rutynowej misji kosmicznej przypadkowo otworzyli na Księżycu magiczną puszkę, będącą więzieniem wiedźmy. Wypełniona złością, Rita postanawia podbić najbliższą planetę – Ziemię. Jej największy wróg, bohaterski mędrzec Zordon, cierpliwie czekał przygotowany na ten dzień. Z pomocą jego dowcipnego pomocnika, robota Alpha 5, Zordon rekrutuje drużynę „pięciu wybitnie uzdolnionych nastolatków” z Angel Grove – Jasona, Zacka, Kimberly, Billy’ego i Trini – która otrzymuje supermoce, o jakich nie mogli nawet marzyć, w celu obrony Ziemi jako Mighty Morphin Power Rangers. Wyposażeni w zainspirowane dinozaurami gigantyczne roboty-pojazdy, zwane Zordami, Power Rangers stają do walki z kosmicznymi siłami zła Rity Odrazy[2]. Po kilku kolejnych porażkach, czarownica postanawia mieć własnego wojownika. W tym celu przejmuje władzę nad Tommy'm, który zostaje złym Zielonym Rangerem. Ostatecznie po kilku próbach Power Rangers przełamują klątwę Rity, zaś Tommy dołącza do drużyny[3].

Sezon 2 | edytuj kod

Zmęczony ciągłymi porażkami Rity Odrazy, jej zwierzchnik – Lord Zedd – postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście zdobyć władzę nad Ziemią. Zdeterminowany do zniszczenia raz na zawsze drużyny Power Rangers, Zedd ma do dyspozycji całą armię potworów, stworzonych przez jego własny dotyk i zainspirowanych ziemską roślinnością i zwierzętami. Aby móc walczyć z jeszcze potężniejszym złoczyńcą, Power Rangers otrzymują nową i potężną moc w formie nowych zordów stylizowanych na mitologiczne istoty – Grzmotozordy. Tommy, który na zawsze utracił moce Zielonego Rangera, po pewnym czasie powraca do drużyny jako potężny Biały Ranger, nieustraszony bohater uzbrojony w Sabę, mówiący miecz, a także potężnego Tygrysozorda[4]. Z drużyny Power Rangers odchodzą Jason, Zack i Trini, którzy będą reprezentować Angel Grove na światowej konferencji pokojowej, a w ich miejsce dołączają Rocky, Adam i Aisha[5].

Sezon 3 | edytuj kod

Po przegranej walce i zniszczeniu Monet Mocy oraz Grzmotozordów, Power Rangers są zmuszeni do wyruszenia w podróż w celu odnalezienia sławnego mistrza ninja, Ninjora. Mistrz uczy ich sztuki ninja, przekazując im nowe moce i zdolności, a nawet osobiście pomaga drużynie w walce ze złem. W asyście nowych Ninjazordów, superbohaterowie są gotowi do kolejnych walk z Lordem Zeddem i Ritą. Tymczasem siły zła również zostają wzmocnione dzięki przybyciu na Księżyc brata Rity, Rito Revolto, a także ich ojca – Mistrza Vile[6]. W trakcie serii z drużyny odchodzi Kimberly, która opuszcza Angel Grove w celu kontynuowania kariery sportowej, a w jej miejsce do zespołu dołącza Katherine[7].

Obsada | edytuj kod

Rangersi | edytuj kod

Sprzymierzeńcy | edytuj kod

Wrogowie | edytuj kod

Zordy | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista zordów w serialu Power Rangers.

Muzyka tytułowa | edytuj kod

Go Go Power Rangers, to muzyka tytułowa serii Mighty Morphin Power Rangers, wykorzystana m.in. w czołówce serialu. Dodatkowo utwór pojawiał się wielokrotnie w trakcie odcinków, w wersji z wokalem oraz instrumentalnej.

Sześć nut, które wspólnie tworzą tło muzyczne pod główne hasło piosenki (Go Go Power Rangers), stanowiły również dźwięk komunikatorów rangersów, stworzonych przez Billy’ego. Dźwięk komunikatorów pozostał bez zmian w seriach Zeo i Turbo, pomimo faktu, iż oba te seriale posiadały nowe piosenki czołówkowe.

Utwór Go Go Power Rangers podlegał kilkukrotnym remiksom na potrzebny innych serii Power Rangers - wersji kinowej Mighty Morphin z 1995 roku oraz sezonów Alien Rangers, Zeo, Samurai, Megaforce i Dino Charge.

Wersja polska | edytuj kod

Sezon 1/2 | edytuj kod

Wersja polska: na zlecenie Telewizji Polsat TELEFILM ŁÓDŹ
Tekst:

Czytał

Sezon 3 | edytuj kod

Wersja polska: STUDIO TELEFILM
Udział wzięli:

W Polsce tę serię można było oglądać w wersji lektorskiej w telewizji Polsat (wszystkie odcinki), Polsat 2 (112 odcinków) oraz Jetix (54 odcinki, wersja ocenzurowana wzorem emisji w Wielkiej Brytanii). Premiera w Polsce miała miejsce jesienią 1997 roku w Polsacie. Później był kilkakrotnie powtarzany. Ostatni raz serial był emitowany od września 2003 do 18 lutego 2004 do 111. odcinka.

Spis odcinków | edytuj kod

 Zobacz też: Lista odcinków serialu Power Rangers.

Mighty Morphin Power Rangers (Sezon 1; 1993-1994) | edytuj kod

Mighty Morphin Power Rangers (Sezon 2; 1994-1995) | edytuj kod

Mighty Morphin Power Rangers (Sezon 3; 1995) | edytuj kod

Film | edytuj kod

Pierwotna wersja odcinka pilotowego | edytuj kod

Wersja zremasterowana (2010) | edytuj kod


Ciekawostki | edytuj kod

 • Po niespodziewanym sukcesie serialu, Saban Entertainment - producent Mighty Morphin Power Rangers - stanęło przed problemem wyczerpania materiału filmowego z Kyōryū Sentai Zyuranger, co oznaczało brak gotowych scen walk dla ewentualnej kontynuacji produkcji. Firma skontaktowała się z Toei Company, produkującą seriale z serii Super Sentai, a także z Rainbow Productions (firmą tworzącą projekty i kostiumy potworów) z prośbą o nakręcenie dodatkowego materiału filmowego z Zyurangersami, który zostanie wykorzystany wyłącznie w Power Rangers. Obie japońskie firmy wyraziły zgodę, tworząc 25 zupełnie nowych potworów oraz filmując ich walki z rangersami oraz zordami, dodając jednocześnie do materiału elementy związane wyłącznie z amerykańską wersją serialu (m.in. relacje między różowym i zielonym rangerem, niebieski ranger przedstawiony jako „mózg zespołu”). W tym samym czasie, Saban wynegocjował porozumienie z Toei na otrzymanie materiału filmowego z Gosei Sentai Dairanger, następcy serii Zyuranger. Saban wykorzystał ponad połowę dodatkowego materiału (zwanego potocznie „Zyu2”) w ostatnich dwudziestu odcinkach pierwszego sezonu Mighty Morphin Power Rangers. Kiedy na początku drugiego sezonu dinozordy zostały zastąpione grzmotozordami (wziętymi z serii Dairanger), reszta materiału walk zordów z potworami stała się bezużyteczna. W celu zrekompensowania strat, Saban postanowił połączyć materiały filmowe z Zyu2 oraz Dairanger, pomijając te fragmenty, w których w kadrze pojawiają się zarówno zordy jak i potwór. Tym samym odcinki mogły prezentować tylko strzały zordów kierowane w kierunku wroga. Nie zawsze to wychodziło producentom, gdyż kilkukrotnie widoczny jest kontakt fizyczny potworów ze starymi zordami z pierwszego sezonu.
 • Lord Zedd jest pierwszym antagonistą w historii Power Rangers, stworzonym wyłącznie przez Amerykanów i nie posiada on swojego odpowiednika w Super Sentai.
 • Stroje kilku potworów, którzy pojawili się już w serialu, zostały przemalowane i użyto ich ponownie w amerykańskim materiale kolejnych odcinków.
 • Wyrażenie Morphinomenal! (Morfenomenalnie!) zostało użyte po raz pierwszy przez Kimberly, zaś Back to the Action (Wracamy do gry) przez Jasona. Jedna z najbardziej znanych fraz w historii całej franszczyzny Power Rangers - It's Morphin Time! (Transformacja!) - została z kolei wypowiedziana po raz pierwszy przez Zordona w odcinku High Five.
 • Ninja oraz Szogun Ultrazord były jedynymi kombinacjami zordów w historii Power Rangers, które pochodziły wyłącznie z amerykańskiego materiału filmowego. Twórcy tych scen nie użyli do nich kostiumów, ale zabawek. Amerykańskie zabawki zordów różniły się jednak od japońskich odpowiedników i różnice te były zauważalne w materiale filmowym.
 • Mighty Morphin Power Rangers jest najdłuższą inkarnacją w historii Power Rangers, trwającą trzy lata (1993-1995) i posiadającą najdłuższą w historii bezpośrednią kontynuację, dzięki seriom Alien Rangers, Zeo, Turbo i W Kosmosie.
 • Ron Wasserman skomponował i napisał tekst do oryginalnej piosenki Power Rangers, czterominutowego utworu promocyjnego, zatytułowanego Go Go Power Rangers. Słowo go pojawiło się w niemal wszystkich piosenkach czołówkowych kolejnych inkarnacji serialu.
 • Kolejność pojawienia się Ninjazordów i Szogunzordów w Power Rangers została przedstawiona odwrotnie niż w serialu, będącym materiałem źródłowym - Ninja Sentai Kakuranger.
 • W Gosei Sentai Dairanger (na którym bazuje drugi sezon Mighty Morphin Power Rangers), odpowiednikiem Tommy’ego - Białego Rangera - jest Kou, będący dzieckiem. Z tego powodu Tommy występuje krócej w swoich pierwszych walkach jako Biały Ranger.
 • Magik Mondo, humanoidalny potwór o metalowej twarzy, pokonany szybko przez Power Rangers w odcinku Storybook Rangers: Part 2, był głównym antagonistą japońskiego serialu Gosei Sentai Dairanger.
 • Włoska wersja Mighty Morphin Power Rangers posiada inną czołówkę i piosenkę tytułową.
 • Zestaw kolorów podstawowego zespołu Mighty Morphin Power Rangers (z wyłączeniem szóstych rangersów) to czerwony, czarny, niebieski, żółty i różowy. Ten sam zestaw kolorów rangersów powróci w seriach W Kosmosie, Operacja Overdrive i Megaforce.

Sezon 1 | edytuj kod

 • „Bones” („Kości”) to imię pierwszego potwora w historii, z którym musieli się zmierzyć Power Rangers.
 • Żółty Ranger, będący w amerykańskiej wersji kobietą, w oryginalnym Kyōryū Sentai Zyuranger był mężczyzną o imieniu Boi. Z tego powodu zauważalne były zmiany w anatomii Żółtego Rangera między amerykańskim i japońskim materiałem filmowym.
 • Amy Jo Johnson (Kimberly) i David Yost (Billy) nie trenowali sztuk walki przed rozpoczęciem serialu, ale byli gimnastykami. Wykorzystali więc swoje zdolności do choreografii ich scen walk. Austin St. John (Jason), Thuy Trang (Trini) i Jason David Frank (Tommy) trenowali sztuki walki na długo przed rozpoczęciem produkcji serialu, zaś Walter Jones (Zack) rozpoczął treningi tuż przed początkiem zdjęć do pierwszego sezonu.
 • W Kyōryū Sentai Zyuranger, na którego materiale bazuje pierwszy sezon Mighty Morphin Power Rangers, wojownicy chronili przede wszystkim dzieci, które były głównym celem ataków czarownicy Bandory. Amerykańska fabuła usunęła wątek dzieci, ale wykorzystano część materiałów, w których rangersi próbowali obronić dziecko przed potworem.
 • Sezon pierwszy MMPR, a także sezon drugi oraz seria Zeo są jedynymi trzema sezonami Power Rangers, które posiadają większą ilość odcinków niż ich japoński odpowiednik. Pierwszy sezon Mighty Morphin Power Rangers ma o dziesięć odcinków więcej niż Kyōryū Sentai Zyuranger.
 • W czołówce serialu pokazany jest proces transformacji Jasona, ale wcześniejszy klip prezentuje pojawienie się morfera na pasku Zacka.

Sezon 2 | edytuj kod

 • To jedyny sezon, w którym część arsenału rangersów została stworzona na podstawie broni z poprzedniej serii. Pięć oryginalnych zordów z sezonu pierwszego zostało wykorzystanych do powstania Grzmotozordów.
 • Przed zdecydowaniem się na materiał z Gosei Sentai Dairanger, Saban zdążył wykonać szkic własnych, oryginalnych Grzmotozordów, będących zmodyfikowanymi wersjami Dinozordów oraz Tygrysozorda.
 • Pomimo użycia materiałów z Dairanger, podstawowy zespół Power Rangers wciąż wykorzystywał kostiumy z Zyuranger. Z nowego sezonu Super Sentai wykorzystano natomiast kostium Białego Rangera.
 • W wyniku połączenia materiałów z dwóch różnych serii Super Sentai, Power Rangers wciąż używali broń z pierwszego sezonu (materiał z Zyuranger). Wyjątkiem jest Biały Ranger, którego orężem jest miecz Saba, użyty z materiałów z Dairanger. Choć Amerykanie przygotowali również nowy model Smoczego Sztyletu (używanego przez Zielonego Rangera w pierwszym sezonie), to nigdy nie został on użyty w scenach walki.
 • Większość materiału filmowego sezonu drugiego pochodzi ze Stanów Zjednoczonych niż z Japonii.
 • Czterdziesty odcinek serii, Rangers Back in Time, Part II, to jednocześnie setny odcinek w całej historii Power Rangers.
 • To pierwszy sezon w historii Power Rangers, w którym Czerwony Ranger nie jest liderem drużyny. Taka sytuacja powtórzy się jeszcze w seriach Alien Rangers i Time Force.
  • Jason, originalny Czerwony Ranger i lider zespołu, został przesunięty na pozycję drugiego dowódcy w odcinku White Light, kiedy to Tommy został nazwany przez Zordona nowym liderem Power Rangers, tworząc z Tommy’ego, Białego Rangera, pierwszego nie-czerwonego wojownika, będącego przywódcą drużyny Power Rangers.
  • Rocky, następca Jasona, jest pierwszym w historii Czerwonym Rangerem, który nigdy nie był liderem Power Rangers. Przewodził on drużynie wyłącznie pod nieobecność Tommy’ego, jako drugi dowódca.
 • Sezon drugi MMPR, a podobnie jak sezon pierwszy oraz seria Zeo są jedynymi trzema sezonami Power Rangers, które posiadają większą ilość odcinków niż ich japoński odpowiednik. Pierwszy sezon Mighty Morphin Power Rangers ma o dwa odcinki więcej niż Gosei Sentai Dairanger.
 • To pierwszy sezon, w którym zordy i megazordy posiadają inne kokpity, aniżeli ich odpowiedniki w Super Sentai.
 • To pierwszy sezon, który rozpoczyna się z liczbą sześciu rangersów.

Sezon 3 | edytuj kod

 • Kilka elementów tego sezonu jest identycznych z fabułą filmu kinowego Mighty Morphin Power Rangers: The Movie, który stanowi jednak odrębną historię, nie będącą powiązaną z akcją serialu.
 • Tommy przestał używać Saby w walce z powodu wyczerpania materiału z Dairanger. Z podobnego powodu pozostali rangersi przestali używać broni, które otrzymali w sezonie drugim.
 • W Ninja Sentai Kakuranger, odpowiednik Mistrza Vile był głównym antagonistą serii.
 • Gwiezdny Rycerz wystąpił w trzy-częściowym odcinku A Friend in Need, a następnie otrzymał własny serial, anulowany w 1996 roku.
 • Wraz z tym sezonem zaczęła spadać popularność Power Rangers, ale sprzedaż zabawek pozostała na stałym poziomie.
 • To pierwszy sezon, który prezentował wpadki na planie w trakcie napisów końcowych odcinka.
 • To drugi sezon, w którym zordy i megazordy posiadają inne kokpity, aniżeli ich odpowiedniki w Super Sentai.
 • To pierwszy z czterech sezonów w historii Power Rangers, który kończy się cliffhangerem, razem z seriami Alien Rangers, Turbo i Megaforce.
 • To drugi sezon, który rozpoczyna się z liczbą sześciu rangersów.
 • To trzeci i zarazem ostatni sezon, w którym wykorzystane były kostiumy rangersów z Kyōryū Sentai Zyuranger, a także drugi i ostatni, w którym użyto stroju Białego Rangera z Gosei Sentai Dairanger.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Power Rangers Central – Episode Guide.
 2. Mighty Morphin Power Rangers: Season One, Vol. 1 (ang.). shoutfactory.com. [dostęp 2016-10-02].
 3. Green with Evil (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 4. Mighty Morphin Power Rangers: Season Two, Vol. 1 (ang.). shoutfactory.com. [dostęp 2016-10-02].
 5. The Power Transfer (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 6. Mighty Morphin Power Rangers: Season Three (ang.). shoutfactory.com. [dostęp 2016-10-02].
 7. A Different Shade of Pink (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 8. Mighty Morphin Power Rangers (Season 1) (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 9. Mighty Morphin Power Rangers (Season 2) (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 10. Mighty Morphin Power Rangers (Season 3) (ang.). powerrangers.wikia.com. [dostęp 2016-10-02].
 11. Power Rangers (TV Series 1993–1996) - Episodes Season 1 (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-10-02].
 12. a b c Power Rangers (TV Series 1993–1996) (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-10-02].
 13. Power Rangers (TV Series 1993–1996) - Episodes Season 2 (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-10-02].
 14. Power Rangers (TV Series 1993–1996) - Episodes Season 3 (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-10-02].
 15. Power Rangers (TV Series 1993–1996) - The Lost Episode (ang.). imdb.com. [dostęp 2020-02-23].
Na podstawie artykułu: "Mighty Morphin Power Rangers" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy