Migotliwe odmiany kwarcu


Migotliwe odmiany kwarcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Migotliwe odmiany kwarcu – kwarce zawierające włókienka krokidolitu (rodzaju hornblendy), minerału z grupy amfiboli. Dzięki włóknistej budowie wykazują po oszlifowaniu silną migotliwość i przesuwanie się jasnego pasma przy zmianie położenia kamienia. W celu podkreślenia tej wyjątkowej własności kamienie te szlifuje się w postaci kaboszonu. Wszystkie odmiany są nieprzezroczyste.

Spis treści

Kwarcowe tygrysie oko | edytuj kod

Tygrysie oko ma barwę żółtawą lub brunatną, nieraz o złocistym odcieniu, spowodowaną przez tlenek żelaza, powstały wskutek zwietrzenia zawartego w nim amfibolu. Na powierzchni przełamu połysk jedwabisty. Wrażliwe na kwasy. Ma typowe prążkowanie, gdyż wrośnięte włókna są ukryte lub załamane. Niekiedy obie odmiany występują razem, przechodząc wzajemnie w siebie.

Występuje głównie w RPA (wywóz surowca czasowo zabroniony), Birmie, zachodniej Australii (Yarra-Yarra Creek), Chinach i na Ukrainie.

Dawniej używano do wyrobu pierścieni, kamei, drobnych przedmiotów ozdobnych. Po obniżce ceny wyrabia się z nich drobne figurki, rączki do pieczątek, biżuterię.

Kwarcowe sokole oko | edytuj kod

Sokole oko, które zawiera świeży amfibol, jest niebieskoszare. Wykazuje charakterystyczną migotliwość w postaci niebieskiego pasma przemieszczającego się przy zmianie położenia kamienia. Na płaszczyznach przełamu połysk jedwabisty. Wrażliwe na kwasy. Własności (poza barwą) i zastosowanie kwarcowego sokolego oka są identyczne jak kwarcowego tygrysiego oka.

Kwarcowe kocie oko | edytuj kod

Kocie oko jest zbitym kwarcem z wrośniętymi równolegle, uporządkowanymi włóknami azbestu hornblendowego (amiantu). Wykazuje podobną migotliwość o odcieniu zielonym lub niebieskozielonym. Barwa szarawa, brunatna lub zielonawa. Przypomina swym wyglądem szlachetniejsze kocie oko chryzoberylowe. Wrażliwy na kwasy. Własności (poza barwą) i zastosowanie kwarcowego kociego oka są identyczne jak kwarcowego tygrysiego oka.

Występuje głównie w Cejlonie, Indiach, Brazylii.

Kwarcowe bawole oko | edytuj kod

Bawole oko to czerwonobrunatna lub brunatna, nieprzezroczysta odmiana kwarcu, która wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się, pasowej migotliwości. Efekt ten wywołują włókniste wrostki silnie utlenionego krokidolitu, rzadziej crossytu, czy tremolitu.

Własności, występowanie i zastosowanie kwarcowego bawolego oka, poza barwą, są bardzo podobne do kwarcowego tygrysiego oka. Dzięki podgrzewaniu kwarcowego tygrysiego oka otrzymuje się, w sposób sztuczny, dużą część znajdujących się w handlu kwarcowych bawolich ok.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • J. Żaba – Ilustrowany słownik skał i minerałów – Videograf II Sp. z o. o – 2003
  • W. Schumann – Minerały świata – O. Wyd.”Alma-Press” 2003
  • J. Bauer – Przewodnik Skały i minerały – Wyd. Multico 1997
  • K. Maślankiewicz – Kamienie szlachetne – Wyd. Geologiczne – 1982
  • N. Sobczak – Mała encyklopedia kamieni szlachetnych i ozdobnych – Wyd. Alfa – 1986
  • C. Hall – Klejnoty, Kamienie szlachetne i ozdobne – Wyd. Wiedza i Życie – 1996
  • W. Schuman – Kamienie szlachetne i ozdobne – Wyd. „Alma–Press” – 2004
Na podstawie artykułu: "Migotliwe odmiany kwarcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy