Mikel Beltoja


Mikel Beltoja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mikel Gjergj Beltoja (ur. 17 kwietnia 1935 we wsi Beltojë k. Szkodry[1], zm. 10 lutego 1974 w Tiranie) – albański ksiądz katolicki, ofiara prześladowań komunistycznych, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Gjergj Beltoji i Prendy. Ukończył szkołę w rodzinnej miejscowości. Naukę kontynuował w Szkole Pedagogicznej w Tiranie, ale w 1951 przerwał edukację. Od tego czasu brał udział w prywatnych lekcjach filozofii i teologii, organizowanych przez abp Ernesto Cobę. 8 grudnia 1961 został wyświęcony na księdza. Pracował w parafii Dajç te Bregut. W 1964 został przeniesiony do parafii Barbullush i objął funkcję proboszcza. Pełnił posługę duszpasterską do 22 lutego 1967. W 1967 w Albanii wprowadzono zakaz wyznawania jakiejkolwiek religii. Beltoja wrócił do domu rodzinnego i podjął pracę w spółdzielni rolniczej. 19 kwietnia 1973 został aresztowany w domu rodzinnym przez funkcjonariuszy Sigurimi. Stanął przed sądem oskarżony o agitację i propagandę antykomunistyczną. 6 sierpnia 1973 skazany na karę 7 lat więzienia. W ponownym procesie 4 września 1973 Sąd Okręgowy w Szkodrze skazał go na karę śmierci przez rozstrzelanie, a także na konfiskatę majątku. 10 lutego 1974 został stracony. Ciało Beltoji trafiło do Wydziału Medycznego Uniwersytetu Tirańskiego.

Beltoja znajduje się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli "in odium fidei" została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Na stronie internetowej archidiecezji szkoderskiej widnieje data 9 maja
  2. Albanian church awaits beatification of 38 communist-era martyrs

Bibliografia | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. w imieniu Papieża, kard. Angelo Amato (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych)
Na podstawie artykułu: "Mikel Beltoja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy