Milewo-Gawary


Na mapach: 52°53′23″N 20°52′57″E/52,889722 20,882500

Milewo-Gawary w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milewo-Gawary – część wsi Milewo-Rączki w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krasne[2][3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Spis treści

Położenie geograficzne | edytuj kod

Milewo-Gawary to miejscowość położona na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, nad rzeką Pełtą, w typowo równinnej okolicy. Wieś jest położona w odległości 20 km od Ciechanowa, 18 km od Przasnysza, 20 km od Makowa Mazowieckiego.

Historia | edytuj kod

Początki tworzenia się zaścianków na ziemiach położonych na wschód od Ciechanowa, nad rzekami Soną i Pełtą, sięgają XV wieku. Z powodu stosunkowo późnego zasiedlenia tych terenów znajdowały się tam zaścianki szlachty różnego pochodzenia i herbów. W okolicach dzisiejszych Milewa-Gawar osiedlili się Milewscy herbu Ślepowron, o czym świadczą nazwy sąsiednich miejscowości – Milewo-Rączki, Milewo-Szwejki, Milewo-Brzegędy czy Milewo-Tabuły.

W 1526 roku, kiedy Mazowsze zostało wcielone do Korony, w ziemi ciechanowskiej znajdowało się 9 Milew. Milewo-Gawary powstały później, pierwsza wzmianka dotycząca miejscowości pojawiła się w 1663 roku w wykazie podatku łanowego (jako właściciel był zapisany Szymon Gawar Milewski z żoną i trzema synami). Osada liczyła około 40 hektarów. W wykazie z 1674 roku jako właściciel Milewa-Gawar występuje Stanisław Gawar Milewski, syn Szymona, żonaty z Jadwigą Mossakowską. Kolejnym właścicielem Gawar był Stanisław Milewski żonaty z Jadwigą Żbikowską. Po jego śmierci osada została podzielona pomiędzy dwóch z jego synów.

W czasach zaboru pruskiego wprowadzono na Mazowszu zasadę, że poczynając od pewnego minimum nie wolno było osady rolnej dzielić – miała ona zapobiegać rozdrabnianiu własności rolnej. Stosowała się ona i do Milewa-Gawar. W dokumentach z tego okresu zachowały się wzmianki o dwóch zagrodach; więcej nigdy nie było.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
  2. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  3. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Milewo-Gawary" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy