Milva (piosenkarka)


Milva (piosenkarka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milva, właśc. Maria Ilva Biolcati (ur. 17 lipca 1939 w Goro) – włoska piosenkarka i aktorka teatralna, znana z interpretacji piosenek do tekstów Bertolta Brechta. Uczestniczyła 17 razy w Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.

Obok Miny i Ornelli Vanoni należy do najbardziej znanych włoskich piosenkarek[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Od lewej: Salvatore Mazzocco, Milva i Mario Trevi, 1961

Maria Ilva Biolcati urodziła się w rodzinie kupieckiej, ale jej matka była subretką w zespole Wandy Osiris[2]. W 1955 roku przeniosła się wraz z rodzicami do Bolonii, gdzie uczyła się śpiewu. Rozpoczęła występy w lokalach nocnych pod pseudonimem artystycznym Sabrina. W 1959 roku wygrała, zorganizowany przez rozgłośnię RAI, konkurs młodych talentów. W 1961 roku zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo zajmując 3. miejsce z piosenką „Il mare ne casetto”, której interpretacja ujawniła jej talent wokalny. W tym samym roku została wyróżniona przez krytykę muzyczną jako piosenkarka roku oraz zadebiutowała w filmie La bellezza d'Ippolita, u boku Giny Lollobrigidy[3].

W 1962 wyruszyła w swoje pierwsze zagraniczne tournée, występując między innymi w paryskiej Olympii[3]. W tym samym roku ponownie wystąpiła na Festiwalu w San Remo zajmując 2. miejsce z piosenką „Tango italiano”[2].

Najważniejszym punktem jej kariery była współpraca z Piccolo Teatro i Giorgio Strehlerem, który odkrył jej talent aktorski. W Teatro Piccolo powstały jej słynne recitale brechtowskie w reżyserii Strehlera: Io, Bertolt Brecht, Milva canta Brecht, który przyniósł jej międzynarodową sławę i uznanie krytyki, oraz Milva canta il nuovo Brecht. Strehler nauczył ją widzieć się na scenie, przekonał ją, że właśnie tam jest piękna – tak narodziła się Milva.

Od 1965 śpiewa i interpretuje Poezje i piosenki Bertolta Brechta, a spektakle: Piosenki między dwiema wojnami oraz Milva, El Tango (tanga Piazzoli), z którymi występuje na całym świecie – w mediolańskiej La Scali i Buenos Aires – odnosząc duże sukcesy. Co roku odbywa światowe tournée, koncertując m.in. w Japonii, Niemczech, Grecji i Francji. Wydała ponad 50 płyt.

Odznaczenia | edytuj kod

Została odznaczona między innymi Komandorią Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (2007), Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2006) oraz francuskimi: Legią Honorową (2009) i Orderem Sztuki i Literatury II klasy (1995).

Występy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Giorgio Dell’Arti: Milva (wł.). cinquantamila.it. [dostęp 2016-03-05].
  2. a b StoriaRadioTv: MILVA (wł.). storiaradiotv.it. [dostęp 2016-03-05].
  3. a b Biografieonline.it: Milva (wł.). biografieonline.it. [dostęp 2016-03-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Milva (piosenkarka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy