Mimagoniates barberi


Gruczołowiec niebieskopręgi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mimagoniates barberi)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 7 lut 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gruczołowiec niebieskopręgi[2] (Mimagoniates barberi) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Często bywa hodowana jako ryba akwariowa.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Paragwaj i Brazylia[3].

Wygląd | edytuj kod

Długość około 3,5 cm. Gruczołowiec niebieskopręgi jest typowym przedstawicielem kąsaczowatych i nie różni się zbytnio kształtem i rozmieszczeniem płetw od innych gatunków z tej rodziny. Budowę ma dosyć kruchą i drobną, miejscami ciało jest przeźroczyste, z miedziano metalicznym połyskiem. Przez całą długość ciała przebiega po boku czarny pas, nie kończący się u nasady płetwy ogonowej. Ryba towarzyska, żwawa.

Środowisko i warunki hodowli | edytuj kod

Miękka, lekko kwaśna, przefiltrowana przez torf woda o temperaturze 20–27 °C, preferuje odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 5,5–7,5). Przebywa stadnie w wolnej toni wodnej. Lubi gęstą roślinność i korzenie. Wymaga regularnej wymiany wody na świeżą, odstałą.

Pokarm | edytuj kod

Przede wszystkim drobny, żywy, ale także suchy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mimagoniates barberi, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt: Atlas ryb akwariowych. Przekład: Henryk Garbarczyk i Eligiusz Nowakowski. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.
  3. Mimagoniates barberi. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 4 października 2013]
Na podstawie artykułu: "Mimagoniates barberi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy